fbpx

Šest elektromobilů, které mají budoucnost0

Český zákazník jich tolik na výběr nemá. Přesto na světě vzniká řada povedených modelů elektromobilů. Vybrali jsme šest z nich, seznamte se. Citroën, Renault, Nissan, BMW, Škoda, Audi.

Malý a šikovný, takový je Citroën C-Zero

Český zákazník má výběr elektromobilů zatím výrazně omezený. Vybírat totiž může zatím pouze ze tří běžně prodejných modelů. Jedním z nich je i Citroën C-Zero, malý elektromobil pro běžné každodenní cestování. Byť jsme v oblasti moderní elektromobility stále ještě na začátku, tohle malé autíčko dokáže vyvinout rychlost až 130 kilometrů v hodině a dovézt by vás mělo až 150 kilometrů daleko. Citroën svůj vůz prezentuje jako snadno ovladatelný, který kromě energie ze zásuvky získává energii i při brždění. Motor totiž funguje jako generátor a kinetickou energii mění na elektrickou, čímž baterii opět nabíjí.


Malé auto s velkm potenciálem – Citroen C-Zero. Foto: carsbase.com

Reklama

Renault Zoe – novinka s vyměnitelnou baterií

Již čtvrtý elektromobil Renaultu, model Zoe má být na francouzský trh uveden co nevidět a konkurovat bude především Leafu. Se svým motorem o 87 koních dokáže vyvinout rychlost až 135 kilometrů v hodině, dojezd prý až 210 kilometrů, v zimě asi 100 kilometrů. Zajímavé je na modelu Zoe také cena a nakládání s baterií. Vůz totiž koupíte asi za 15 700 euro, ovšem bez baterie. Tu si pak pronajmete za dalších asi 110 euro měsíčně. Výhodou těchto baterií je, že s vybitou baterií zajedete na speciální stanici, kde ji za pár minut vyměníte za plnou a auto nemusíte třeba celou noc nabíjet v garáži.


Renault Zoe pořídíte bez baterie. Tu si pak dodatečně pronajmete. Foto:  topspeed.com

Nového Nissanu Leaf se dočkáme příští rok

Nissan Leaf není na trhu žádným nováčkem – první úspěšná verze tohoto modelu spatřila světlo světa v roce 2010. Pro příští rok už Nissan chystá jeho novou verzi, která v mnohém předčí mnohé současné zástupce rodiny elektromobilů. Nový Leaf by se měl pochlubit dojezdem přes 250 kilometrů (resp. 145 kilometrů podle amerických norem) a Nissan chce nabídnout i verzi s nižším dojezdem, která se bude prodávat za výrazně nižší cenu. Nový Leaf bude vybaven li-ion bateriemi s lepším výkonem a celkově efektivnějším motorem. Do letošního července se Leafů celosvětově prodalo 32 tisíc, v Evropě je nejvíce oblíbený v Norsku. Zdali prorazí nová verze i u nás, je zatím ve hvězdách.


Nissan Leaf je už mezi moderními elektromobily „veteránem“. Foto: nissan-zeroemission.com

Futuristický BMW i3 bude mít až 170 koní

Novinkou mezi elektromobily je model BMW i3, futuristický vůz, který se má na trhu objevit příští rok. Zatím se vůz testuje, ale už teď se ví, že koupit ho budete moci asi za 40 000 euro. Tohle doslova milionové auto je určeno do města, s dojezdem 130 až 160 kilometrů a maximálním výkonem 170 koní. Konkurovat má hlavně Nissanu Leaf a BMW si už nyní plánuje, že od roku 2014 bude vyrábět až 30 000 elektrických vozů za rok.


Líbí se vám vozy futuristického vzhledu? BMW i3 tohle rozhodně splňuje. Foto: zemotoring.com

Elektrický Roomster? Jmenuje se EVC R3

Jeden z mála elektromobilů, ke kterému má přístup i běžný český zákazník se jmenuje EVC R3 a vychází z vozu Škoda Roomster. Stejně jako Citroën C-Zero je vybaven systémem rekuperace brzdné energie a jeho maximální rychlost je 170 kilometrů v hodině. Z běžně 230 voltové zásuvky ho plně nabijete za 11 hodin, přičemž dojezdová vzdálenost by měla být 150 až 200 kilometrů. Jeho střídavý elektromotor se vyrábí s výkonem 30 kW a podle výrobce nevyžaduje žádnou údržbu, díky battery management systému je bez problémů také provoz a životnost akumulátorů. Vůz pořídíte za cenu od 726 000 korun bez DPH.


Líbí se vám vozy Škoda? Tak to u vás možná zaboduje i EVC R3. Foto: technologicvehicles.com

Zajímavost ze světa sportovních vozů – elektrické Audi R8 e-tron

Pokud nevěříte tomu, že i sportovní vůz může mít svou elektrickou verzi, vytřeme vám teď zrak modelem Audi R8, vozem z malosériové výroby, který už na první pohled fascinuje řadou maličkostí. Tak třeba zpětné zrcátko je vlastně digitálním displejem, do něhož obraz dodává mini kamerka na zádi vozu. Jeho výhodou je, že zabere mnohem větší zorný úhel než klasické zrcátko. Audi R8 je elektromobilem netradičním i v oblasti zvuku. Jak známo, elektromobily svým tichým provozem nejsou úplně nejbezpečnější zejména pro chodce ve městech. Ne tak Audi R8. Do rychlosti 30 kilometrů v hodině vydává zvláštní zvukové efekty z reproduktoru umístěného pod autem a ve vyšších rychlostech zvuk vydávají pneumatiky. Tak co, přijde vám to dostatečně ujeté?


Elektrická verze sportovního vozu Audi. Foto: boldride.com

Autor: Redakce Nazeleno.cz