fbpx

Partneři sekce

Senát podpořil zdanění fotovoltaiky: Elektřina zdraží o 4,6 %0

Senát včera podpořil zdanění solárních elektráren. Cena elektřiny v roce 2011 proto nenaroste o více než 4,6 %.

Že elektřina v roce 2011 zdraží, bylo jasné již nějakou dobu. Stále se však upřesňovala čísla, o kolik cena proudu naroste. Nyní máme definitivně jasno. Senát včera podpořil novelu zákona o obnovitelných zdrojích, která zavádí 26% daň na solární elektrárny, což zajistí, že cena elektřiny pro domácnosti nenaroste o více než 4,6 %. Pokud by novela nebyla přijata, zdražila by elektřina asi o 11,2 %.

„Cena elektřiny pro domácnosti nenaroste o více než 4,6 %.“

Reklama

Do poslední chvíle nebylo jisté, zda dá Senát novele zákona zelenou. Novelu nyní musí ještě podepsat prezident Václav Klaus. Ten však již avizoval, že ji vetovat nebude.

Elektřina a fotovoltaika 2011

    – Elektřina 2011: Kolik zaplatíme za kwh?

    – Elektřina zdraží kvůli fotovoltaice

    – Cena elektřiny: Z čeho je složena

    – Zdanění solárních elektráren 26 %

    – Výkupní ceny elektřiny: 6 Kč/kWh

Solární daň a zdražení elektřiny

Proč je zdanění solárních elektráren předpokladem pro to, aby cena proudu narostla „pouze“ o 4,6%? Sluneční elektrárny v roce 2010 zažily opravdový boom. Stát je podle legislativy povinen zelenou elektřinu přednostně vykupovat za výhodnou cenu. Odběratelé elektřiny (domácnosti i firmy) pak v platbě za každou kilowatthodinu přispívají i na obnovitelné zdroje.

A logické je, že s počtem solárních elektráren (i dalších čistých zdrojů elektřiny) bude nutné navýšit i příspěvek na obnovitelné zdroje, který se promítne do koncové ceny elektřiny. Aby stát vykompenzoval náklady na výkupní ceny elektřiny, které by zaplatil koncový spotřebitel, rozhodl se zavést tzv. solární daň. Ta má vydělat cca 4 miliardy korun.

Elektřina v roce 2011 pro domácnosti nezdraží o více než 4,6 %
Elektřina v roce 2011 pro domácnosti nezdraží o více než 4,6 %

Nové ceníky elektřiny 2011

Energetický regulační úřad (ERÚ) vyhlásil koncem listopadu regulované ceny elektřiny, v nichž je započítán i příspěvek na obnovitelné zdroje. Vzhledem k tomu, že se musí řídit platnou legislativou, nepočítal v tomto cenovém rozhodnutí se solární daní. Jak ale ERÚ slíbil ve svém tiskovém prohlášení, jakmile bude novela schválena Senátem a podepíše ji prezident, vydá nové cenové rozhodnutí, které bude znamenat levnější elektřinu pro domácnosti.

Ceníky pro rok 2011 by pak měli upravit i dodavatelé elektřiny. Celou situaci sledujeme a připravujeme podrobný článek o cenách elektřiny v roce 2011.

Cena elektřiny 2011

Více o cenách elektřiny čtěte v článku Cena elektřiny v roce 2011 naroste: Kolik zaplatíme za kWh?

 

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz