fbpx

Sbírání víček – jako recyklace to funguje, jako výdělek rozhodně ne0

Česko jako nějaká infekce zaplavila myšlenka (nebo chcete-li mem) sbírání víček od PET lahví – většinou na nějaký dobročinný účel. Víčka od PET lahví jsou sice kvalitní surovinou a je vhodné je recyklovat, jako výdělek však jejich sběr nefunguje a ani nemůže. Sbírání víček je blbost.

Asi jste již nějakou výzvu na sběr víček od PET láhví slyšeli, nebo vaše děti už víčka aktivně sbírají třeba ve škole. Krabici „na víčka“ je také možné najít třeba v domech dětí či školkách a jednu jsem dokonce kdysi zahlédl i v Brně na plaveckém stadionu. Co za touto mánií stojí a je možné takto vydělat nějaké peníze?

Sbírat víčka na nemocné děti? Raději pošlete peníze nebo dárcovskou SMS

Použitá víčka od PET láhví jsou kvalitní surovinou, kterou se rozhodně vyplatí recyklovat. Víčko totiž musí držet v láhvi obsah, který je v případě perlivých vod pod tlakem. Jsou proto vyrobena z kvalitního polyetylenu a po roztřídění podle barev mohou být snadno recyklována. Tento fakt je ale jediným racionálním argumentem pro jejich sběr. Ekonomicky to prostě v měřítku jedné domácnosti ani jednoho školního kolektivu nedává moc smysl. Podívejte se proč:

Reklama

Základním problémem je příliš nízká hmotnost víček. Jedno víčko váží přibližně jeden až dva gramy. Abyste nasbírali 1 kg této suroviny, museli byste jich mít 500. Už to chápete? Na jeden kilogram víček je zapotřebí spotřebovat 500 PET lahví, což znamená zakoupit třeba Dobrou vodu v 1,5l lahvích za cca 5500 Kč. Za jak dlouho vaše domácnost toto množství spotřebuje? Opravdu vypijete 17 lahví dobré vody denně, abyste jeden kilogram víček stihli nasbírat alespoň za měsíc?

1 Kg víček = zisk 6-9 Kč = 500 lahví Dobré vody za 5500 Kč!

Za jeden kilogram vytříděných víček firmy platí zhruba 6 až 9 korun. Na jedné straně proto máte potřebu příliš velké spotřeby nápojů a na straně druhé pak jen mrzký efekt – pár korun za sice cennou, ale v množství jen marginální, surovinu.

Sbírání víček je zkrátka ekonomická a iracionální hloupost. Z hlediska dobročinnosti je mnohem výhodnější poslat třeba dárkovou SMS nebo přímo peníze. I stovka za měsíc poslaná nějakému konkrétnímu dobročinnému projektu má mnohem větší efekt, než dlouhé sbírání víček od lahví.

Pro zrovna víčka?

Otázka proč zrovna víčka, asi napadne každého, kdo se nad touto problematikou trochu zamyslí. Zde už se pustíme do spekulací. Je to dáno nejspíš tím, že společnost, a ta česká obzvlášť, je hodně náchylná k iracionálním myšlenkám a obavám. Vzpomeňme už jenom různé vlny strachu a hysterie, kterým jsme v posledních letech čelili a čelíme.  Sbírání víček je podobně iracionálním lékem na tyto strachy. Děláme přece dobrou věc, zatímco „ti nahoře“ a „oni“ dělají všechno špatně a ohrožují i to domnělé málo, co máme. Sebrat pár víček navíc na rozdíl od dárcovské SMS nic nestojí, že ano…

Celé sbírání víček  prostě memsamoreplikující se jednotka informace, jak ji ve své knize Sobecký gen popsal Richard Dawkins a v knize Teorie memů pak později ještě Susan Blackmoreová. Mem je takový informační virus, jehož nosiči jsou v tomto případě všichni, kdo racionální přemýšlení nechali někde za dveřmi své střední školy.

Co tedy dělat?

Pokud chcete někoho podporovat, ať už to jsou třeba lékaři bez hranic, nebo jakékoli nemocné dítě, je mnohem lepší poslat třeba 8 300 víček, vlastně pardon – samozřejmě že 100 Kč – přímo na jejich účet. Možností, koho takto podporovat, je celá řada, dobrým vodítkem může být třeba web Darujspravne.cz.

Pokud však přesto chcete víčka od PET láhví recyklovat a chcete mít nad celým procesem o něco lepší kontrolu, stačí je sbírat a poté vložit v sáčku do specializovaného kontejneru na plasty nebo PET lahve. Recyklační firma už si to jistě přebere k prospěchu svému i planety. A bez zbytečných řečí okolo.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.