fbpx

Sálavé vytápění jako hlavní topný systém v domácnosti0

Jak vytápět úsporně, a přitom s nízkými náklady na údržbu a servis? Šikovným pomocníkem je sálavé vytápění, které nejenže šetří vaše peníze vydávané za energie, ale díky použitým kvalitním materiálům při výrobě infrapanelů vám také odpadnou starosti s jejich nákladnou údržbou či opravami.

Vysokoteplotní sálavé vytápění, které se běžně používá ve velkoplošných skladech a halách, je v dnešní době vysoce efektivním a úsporným řešením s minimálními náklady na údržbu a servis také pro vytápění domácnosti. Novinkou jsou nyní nové typy nízkoteplotních infrapanelů vyvinutých speciálně pro úsporné a komfortní vytápění obytných prostor.

„Pouhé snížení pokojové teploty o 1–3 °C přináší úspory ve výši 10–12 %.“

Vývoj infrapanelů probíhá v rakouském městě Hartberg již od roku 1998. V současnosti společnost Infrarot Heizsysteme GmbH vyrábí infrapanely pro více než 30 zemí světa. Distribuci pro Českou republiku zajišťuje společnost USby s.r.o.

Infrapanely Wellina: Nízké náklady na vytápění

Nízkoteplotní infrapanely Wellina s povrchovou teplotou do 95 °C mají speciálně upravenou konstrukci. Vyhovují všem standardním požadavkům a díky nízkým nákladům na vytápění, pořízení a údržbu jejich obliba roste. Dalšími výhodami jsou snadná montáž, regulace, příjemné klima bez víření prachu a efekt vysoušení zdiva.

Infrapanel Wellina s vlastním motivem má velikost 100x60 cm a příkon 600 W
Infrapanel Wellina s vlastním motivem má velikost 100×60 cm a příkon 600 W

Infrapanely Wellina slouží buď jako hlavní zdroj tepla, nebo je můžete využívat jen jako doplňkového zdroje tepla k vašemu běžnému topnému systému. Pro přitápění se uplatní zejména v přechodových obdobích topné sezony, kdy není třeba natápět celou oběhovou soustavu.

Infratopení přináší pocit tepelné pohody

Infrapanely se umísťují svisle na zdi, čelem do celého prostoru. Mezi infrapanelem a zdí je ponechána speciální konstrukční mezera, která vytváří mírné konvekční proudění pro rychlejší vytopení místnosti a přispívá ke zlepšení tepelné pohody.

Na rozdíl od jiných zdrojů tepla přispívají infrapanely k příjemnějšímu pocitu tepelné pohody. Sálají totiž celým svým povrchem, čímž rovnoměrně prohřívají celou místnost a všechny její povrchy. Rozdíly teplot mezi podlahou a stropem jsou pouze 1– 2 °C, takže vnímáte teplo příjemněji než například u podlahového vytápění, kde je teplejší pouze podlaha.

Je vhodné umístit infrapanely na strop?

  • pouze ve specifických případech zónového ohřevu
  • nese s sebou vyšší náklady na vytápění
  • má za následek zhoršení tepelné pohody

Infrapanely: Úspora až 50 % nákladů oproti přímotopům

Díky této jedinečné vlastnosti infrapanelů je možné místnosti vyhřívat na teplotu o několik °C nižší, než je běžné u jiných způsobů vytápění. Snížení teploty pouze o 1–3 °C přináší úspory ve výši 10–12 %. Sálavé vytápění má také velkou výhodu v tom, že díky dosažení mírně vyšší teploty zdiva v porovnání se vzduchem zdivo vysouší a zabraňuje tak vzniku plísní. Proto je infratopení Wellina velmi vhodné pro alergiky.

Infratopení se výborně uplatní nejen ve zděných stavbách, ale též v dřevostavbách, a to jak v sendvičovém, tak i v masivním provedení. Sálavé vytápění funguje nejlépe při dostatečné akumulaci tepla do stěn, na což je vhodná většina běžných stavebních materiálů včetně dřeva. Ve dřevě totiž prodlužuje tepelnou setrvačnost stavby a zajišťuje její trvalé vysoušení. Jediné, čeho je třeba se vyvarovat, jsou vzduchové konstrukční mezery. Ideální je vyplnit takové mezery minerální vatou. Jako podlahové krytiny jsou pak vhodné jak dlažby, tak i masivní dřevo, které velmi dobře akumulují.

Infrapanely a dřevostavby

Dřevostavby byly v minulých stoletích zpravidla vytápěny kachlovými kamny, která ve své podstatě fungují stejně jako infrapanely.

Infratopení Wellina: Snadná instalace a vysoká kvalita

Pro instalaci infratopení Wellina nemusíte ve vašem domě dělat žádné, nebo jen minimální stavební úpravy. Infrapanely se namontují podobně jako přímotopné konvektory, mají pouze nižší příkon a umístí se na jiné pozice. Při vytápění infrapanely získáváte také zvýhodněnou přímotopnou sazbu D45d. Infratopení pak regulujete buď běžnými prostorovými termostaty, nebo lze použít centrální řídící systémy.

Infrapanely Wellina jsou vyrobeny z karbonového vlákna (1), akumulačního jádra (2) a emailové oceli (3)
Infrapanely Wellina jsou vyrobeny z karbonového vlákna (1), akumulačního jádra (2) a emailové oceli (3)

Infrapanely Wellina mají moderní konstrukci a při patentovaných výrobních postupech jsou použity velmi kvalitní materiály, čímž si získaly dominantní pozici na trhu. Vysokou účinnost infrapanelů zajišťuje speciální karbonové vlákno uložené v akumulačním jádru. Tyto materiály mají navíc prakticky nulové hodnoty elektrosmogu, jak bylo prokázáno získáním certifikátů IGEF. Na povrchu infrapanelů je pak použita emailová ocel, která má vysoký podíl sálání, snadno se udržuje a nepodléhá stárnutí ani změně vzhledu.

Výroba infrapanelů splňuje přísné požadavky certifikátů ISO 9001 a 14001, čímž je zaručena kvalita exportovaná do více jak 30 zemí světa. Specializovaný dovozce a prodejce infratopení Wellina pro Českou republiku, společnost USby s.r.o., zajišťuje kompletní služby v oblasti poradenství, bezplatného zpracování cenových nabídek pro zákazníky i projektanty včetně zaměření aktuálního stavu technikem.

Kontakt:

USby s.r.o.
Na Svěcence 2494/2a, 193 00 Praha 9
Tel.: 608 366 736, 608 366 737
E-mail: info@usby.cz
Web: www.usby.cz

Autor: Komerční sdělení