fbpx

S rozšiřováním obnovitelných zdrojů klesá cena na výrobu zelené elektřiny, přesto ji běžní dodavatelé nabízejí dráž1

Zelená elektřina nabírá mezi českými domácnostmi na popularitě, na poptávku tak reaguje i řada českých dodavatelů. Navzdory klesajícím nákladům na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, které dokládá nedávná statistika Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje IRENA, jsou ale ceny zelených tarifů u většiny společností vyšší než u tarifů běžných. Řešení nabízí energetický start-up bezDodavatele, který zákazníkům umožní odebírat elektřinu výhradně od českých výrobců z obnovitelných zdrojů za cenu, za kterou se elektřina obchoduje na velkoobchodní burze.

Ačkoliv jsou Češi známí svým skepticismem k ekologickým tématům a dopadům lidské činnosti na klima, situace se pomalu mění. Společně s rostoucím zájmem o ekologická řešení a udržitelnost v našich životech stoupá i obliba zelené elektřiny. Jak ukazuje průzkum portálu Ušetřeno.cz, zájem o zelenou elektřinu mají dvě pětiny Čechů. To v přepočtu znamená až 1,7 milionu českých domácností.

Na poptávku domácností reagují v posledních letech i velcí dodavatelé, kteří už zákazníkům často možnost odebírat energii z obnovitelných zdrojů nabízejí. U většiny z nich je ale tato služba spojená s vyšší částkou na faktuře, což odůvodňují náklady na administrativu a získání potřebných certifikátů záruky původu elektřiny. Studie mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje IRENA přitom dokazuje, že například průměrné náklady na výrobu solární energie poklesly za posledních 10 let o 82 %. Ceny by měly klesat i v dalších letech.

Reklama

„Fotovoltaika v Česku se na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů podílí přibližně ze 23 % a je tedy významným hráčem na tomto poli. Výrobní ceny zelené elektřiny postupně klesají i u dalších zdrojů, zelené tarify by se tak do budoucna mohly stát ještě dostupnější než kdy dříve,“ říká Robert Chmelař, zakladatel bezDodavatele.

Úspora až 15 tisíc ročně

Možnost využívat výhradně zelenou elektřinu z lokálních zdrojů nabízí od června společnost bezDodavatele, která tak aktivně podporuje přesun domácností k čisté energetice. Zákazníky propojí přímo s českými výrobci. Spotřebitel tak má jistotu, že platí pouze za lokální zelenou elektřinu, jejíž cena se odvíjí od tržních cen na velkoobchodní burze. Za zprostředkování si společnost bezDodavatele účtuje pouze 6 korun bez DPH za den.

„České domácnosti se už nemusí rozhodovat mezi ekologickým a ekonomickým řešením. V bezDodavatele dokážeme spojit obě výhody v jeden produkt – domácnostem dodáme stoprocentně zelenou elektřinu od českých zdrojů za velkoobchodní ceny bez dalších přirážek a marží. S našimi cenami tak porážíme běžné dodavatele,“ dodává Chmelař.

Například rodina s vyšší spotřebou energie může po přechodu k bezDodavatele ročně ušetřit téměř 14 tisíc korun ve srovnání s cenou, kterou by platila u konkurence. Modelové případy ukazují, že v závislosti na spotřebě mohou domácnosti po přechodu k bezDodavatele ušetřit 3 až 30 % ročních nákladů za elektřinu

O něco větší rozdíly jsou patrné také u zelených tarifů elektřiny. Stejně jako u tarifů srovnávající ceny bezDodavatele s cenami dominantních dodavatelů nejvíce ušetří domácnosti a zákazníci s vyšší spotřebou elektřiny danou například provozováním tepelného čerpadla. Finanční úspora takových domácností se může vyšplhat až na 15 tisíc ročně, což představuje třetinu ročních nákladů.

Budoucnost zelené elektřiny v Česku

Ačkoliv je o zelenou elektřinu mezi českými domácnostmi zájem, plány vlády pro další rozvoj obnovitelných energii jsou hluboko pod evropským průměrem. Zatímco společným evropským cílem pro rok 2030 je dosažení 32% podílu obnovitelné energie, Česko počítá jen s necelými 21 %.

„Tradiční energetický průmysl je největším zdrojem tuzemských emisí skleníkových plynů. V roce 20189 byla Česká republika dokonce 4. největším znečišťovatelem CO2 v Evropě na hlavu. Například v Německu už v předchozím roce oslavili překročení hranice, kdy polovina místní elektřiny pocházela z obnovitelných zdrojů. Jejich potenciál na českém energetickém mixu je tak při zájmu českých domácností i pohledu do zahraničí obrovský,“ dodává Robert Chmelař.

Autor: Redakce Nazeleno.cz