Zima už je konečně za námi, příroda se chystá předvést svoje krásy, tráva je pěkně zelená. A vy už se jistě těšíte na to, jak konečně pohlédnete na hladinu vašeho jarního jezírka. Bohužel i voda v něm se často zelená, což nám celý ten pohled na romantické jaro nepatrně kazí. Můžeme však s nadšením pozorovat i přirozené nastartování biologické rovnováhy jezírka, ovšem jezírku je lepší pomoct bakteriemi.

Rozhodně nepodceňujte nastartování vašeho jezírka. Čím důkladnější jarní údržbu provedete, tím větší radost vám bude jezírko dělat po celou sezónu. Předejdete tak eventuálním problémům po zbytek roku.
Jak jsme zmiňovali od jarní údržby se odvíjí zbytek sezony. Věřím, že už chcete co nejdříve odstartovat novou sezónu, ale pozor, abyste to neuspěchali. Jaro totiž příliš nehledí na datum v kalendáři. Jistě si vybavíte, jak nás v březnu příroda nadchla teplými jarními dny, ale pak v dubnu nás naopak nemile překvapila zimním počasím. Příroda zkrátka umí čarovat a v tom je celá ta krása, kdy všechno s údivem pozorujeme, obdivujeme. Dejme jí tedy čas a začněme našemu jezírku pomáhat teprve tehdy, když teplota vody stabilně (několik dní) neklesá přes den pod 10 °C. V tu dobu přichází naše chvíle a hurá do toho.
Jak má tedy vypadat taková správná a důkladná údržba jezírka po zimě?
Zkontrolujte, jestli máte v pořádku fólii, jak je na tom obvod vašeho jezírka a zda máte všechny kameny na svém místě. Důkladně vyčistěte filtraci od nečistot, properte filtrační média (rohože, kartáče atd.), ale v žádném případě nepoužívejte mycí prostředky a saponáty, pouze čistou vodu. Pokud jste neostříhali rákos a traviny na podzim, proveďte to teď na jaře, než začnou rašit nové výhony. Staré listoví by se rozkládalo a uvolňovalo živiny, z čehož by měly radost řasy a to my nechceme. Řez by se měl udělat cca 1–2 cm nad hladinu.

Pokud rostliny nejsou ve vodě, ponechejte délku cca 5 cm. Z jezírka se pokuste odstranit veškeré nečistoty a kal pomocí jezírkového vysavače. K úplnému dočistění vám dopomůže ATTACK POND, který vyzvedne na hladinu vláknitou řasu, listí atd. Pak už jen vše seberete síťkou.
Důležité je spuštění filtrace, ta je nepostradatelným prvkem pro čistou vodu v jezírku. Před samotným spuštěním zkontrolujeme čerpadlo, sání z jezírka a skimmer. Po spuštění filtrace nadávkujte dle objemu jezírka startovací bakterie, teplota vody by měla mít cca 10 °C. Čím je vyšší teplota vody, tím bakterie do jezírka rychleji rozjedou biologickou filtraci. Spóry bakterií se zachytí na filtračních médiích a dojde k jejich vyklíčení. Okruhem vody je k nim přiváděn potřebný kyslík a živiny obsažené ve vodě (výkaly ryb, zbytky žrádla, tlející části rostlin, pyl či prachový spad atd.) a tím je zabráněno dostupnosti živin pro vláknité řasy.
Věnujte zvýšenou opatrnost krmení vašich rybích kamarádů. Pokud jezírko nemá zaběhlou biologickou filtraci a začnete hodně krmit, voda se přesytí živinami, dojde tak k hojnému rozšíření řas, což rozhodně v jezírku nechceme. Pokud přesto při jarním zprovoznění jezírka začnou růst vláknité řasy, doporučujeme použít přípravek KATA POND nebo SUPER POND. Předejdete tak jejich nežádoucímu rozbujení a následným problémům s vláknitou řasou po zbytek sezóny.
Pokud přijde jaro náhle a rychle, množství pylu v květeně způsobí to, že se voda zakalí či zezelená. Na zákaly pomůže BRILLIANT POND. Dobře nastartovaná filtrace to zvládne. Pokud je ale pylu opravdu hodně, může dojít ke „zlomení“ vody, které má za následek bujení řas, a to hlavně té vláknité.
Údržba jezírka po zimě je sice náročná, ale odměnou vám bude okouzlující pohled na vaše jezírko nejen na jaře, ale i po zbytek sezóny.

Příjemné, nejen jarní chvíle u vody, přeje Home Pond.