fbpx

Jak pěstovat rýmovník a užít si jeho benefitů0

Ať už patříte k pokročilejším pěstitelům nebo s pokojovkami teprve začínáte, rýmovník by vám doma rozhodně neměl chybět. Připomíná hluchavku, je nenáročný na pěstování a daří se mu skoro všude. Zajímá vás, jak se o rýmovník starat, nebo jak si z něj připravit sirup a čaj. Pak čtěte dále.

Rýmovník (Plectranthus amboinicus) je charakteristický svou příjemnou a silnou vůní. Stačí ho promnout mezi prsty a vymačkanou vodičkou si pomazat nos. Případně můžete lístek zlomit na půl a namazat si s ním místečko pod nosem, či dokonce kousek utrhnutého lístku vložit do nosní dírky a nechat chvíli působit.

Rýmovník (Zdroj: Canva gallery)

Pěstování rýmovníku

Pěstování rýmovníku je snadné. Stačí mu dopřát světlé místo a mírnou zálivku. Rostlinu však neumisťujte na přímé slunce, které by ho mohlo poškodit. Velikou výhodou rýmovníku je, že dobře snáší suchý vzduch a bez problému přežije zimu v městských bytech, kde většina pokojovek trpí. V tomto období však omezte zálivku. V létě ocení pobyt venku, ale nezapomeňte ho umístit zpátky do tepla, jakmile se venku ochladí. Rýmovník vytváří dlouhé výhony, které je třeba pravidelně zaštipovat. Výhony s listy můžete využít mnoha způsoby!

Reklama

Rýmovníkový čaj

Listy rýmovníku obsahují vitamín A, C a E a navíc mají protizánětlivé účinky. Čaj vyrobíte jednoduše tak, že 5 lístků rýmovníku umyjete, přelijete převařenou vodou a osladíte medem.

V listech rostliny jsou pak obsaženy rostlinné vonné oleje thymol a karvakrol. Stačí je promnout v ruce a inhalovat jejich silnou vůni. Hezky uleví od bolestí v krku a od ucpaného nosu. 

Rýmovníkový čaj (Zdroj: Canva gallery)

Rýmovníkový sirup

Na výrobu sirupu budete potřebovat:

  • 20 – 30 lístků rýmovníku
  • Citrón, limetku nebo pomeranč
  • Vodu
  • 1 kg cukru krupice 

Postup:

Den před přípravou sirupu spařte lístky rýmovníku spolu s plátky umytého citrónu, limetky nebo pomeranče. V hrnci zalijte suroviny horkou vodou tak, aby byly ponořené a nechejte odstát přes noc. Druhý den směs přeceďte a jakmile tekutinu přivedete k varu, ztlumte plamen a opatrně přisypte cukr. Sirup vařte na mírném ohni a občas ho zamíchejte, dokud nechytne měděný odstín a nezhoustne. Od vaření raději neodcházejte, jakmile se vyvaří hlavní díl vody, rychle začne pěnit. Jak poznat, že má sirup tu správnou konzistenci? Poznáte to tak, že pomocí lžičky odkápnete malé množství na čistý talířek a pokud kapička drží tvar, je sirup hotový. Ještě teplý sirup naplňte do skleniček, pevně uzavřete a otočte dnem vzhůru. Poté ho uchovávejte na chladném místě.

Využití rýmovníku coby dezinfekce na rány

Stejně jako aloe vera, také rýmovník díky svým skvělým dezinfekčním vlastnostem pomáhá hojit rány. Použít můžete vymačkanou šťávu z listů nebo nálev, který připravíte převařením listů. Nálevem pak můžete potírat rány, odřeniny, štípnutí hmyzem, ekzém i spáleniny.

Rýmovník je zkrátka nenáročný a voňavý kamarád do nepohody. Jeho nekonečně rostoucí výhonky můžete využít mnoha způsoby, nebo z nich namnožit novou rostlinu a tou potěšit své blízké.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.