Krásný projekt od nizozemského studia Overtreders W ukazuje použití růžového konopného betonu a dřeva k vytvoření demontovatelného pavilon s názvem The Voice of Urban Nature. K vidění je ve městě Almere.
Zdroj: Dezeen
Pavilon v obklopení řady zahrad se nachází přímo vedle centrálního náměstí Floriade – mezinárodní zahradnické výstavy, která se v Nizozemsku koná každých 10 let. Studio Overtreders W navrhlo pavilon The Voice of Urban Nature, aby na výstavě reprezentovalo touhu města Almere po větším zapojení zeleně a po tom dát přírodě „silnější hlas“.
Použitá konopná vlákna pocházejí z místních zdrojů. Konkrétně byla zakoupena od farmáře žijícího mimo město, a poté smíchána s přírodními růžovými pigmenty z barvířských rostlin.Konopný beton byl na růžovo obarven přírodní cestou. „Nějakou dobu jsme experimentovali, abychom materiálu dodali svěžejší a modernější vzhled doplněný o přírodní pigmenty. Výsledek můžete vidět na vlastní oči,“ doplňuje zástupce studia.Dřevěná konstrukce pavilonu je plně demontovatelná a byla vytvořena společností Fiction Factory ze dřeva pocházejícího z vrakovišť a pil v okolí.Struktura pavilonu je postavena ze směsi konopného betonu v růžovém odstínu a kontrastního dřeva.Pro projekt byl vybrán konopný beton, jinak známý jako konopné vápno. Jde o biologicky odbouratelný, odolný a dobrý izolační materiál. Jeho výroba probíhá smícháním konopných vláken s vápnem a vodou. „Konopné vápno je biologický stavební materiál s širokou škálou možného využití,“ říká zástupce studia.Růžový konopný beton je zasazen do dřevěných, na černo mořených rámů.Návštěvníci pavilonu si mohou naskenovat QR kódy, které je odkážou na tematické podcasty týkající se zelenější budoucnosti života ve městech. „Poslechnout si můžete podcasty s milovníky přírody, pěstiteli městských stromů i s malým chlapcem, který hledá bylinky mezi dlažebními kostkami. Ti všichni totiž dělají město trochu zelenějším a jejich nadšení je doslova nakažlivé,“ řekl zástupce studia.Díky použití konopného vápna do demontovatelných dřevěných rámů je možné celý pavilon snadno rozebrat na jednotlivé moduly a ty pak znovu použít. „Naše studio chce tento rozebíratelný konstrukční systém dále rozvíjet a jeho prostřednictvím vytvářet i další demontovatelné pavilony s přibližnou životností asi 15 let,“ uvedl zástupce studia.Zahrady v pavilonu jsou navrženy tak, aby ukázaly potenciál, rozmanitost a krásu městské přírody. Každá ze zahrad je navíc zaměřená na jiné téma.Mezi rostlinami se vine stezka z lastur bílých ústřic, které byly získány z odpadu místního rybářského průmyslu.Pavilon má podobu uzavřené zahrady rozdělené do několika čtverců. Vznikl tak prostor světlé a klidné zahrady skýtající příjemné útočiště.Zdroj: Dezeen