fbpx

Ruce v hlíně jsou cool aneb příběh jedné přírodní zahrady0

Toužíte po krásné zahradě, ale nemáte ten „správný“ prostor, kde ji vybudovat? Nechejte se inspirovat příběhem komunitní zahrady kousek od Českých Budějovic, která letos oslaví 6 let od svého vzniku. O tom, že má celý tým za sebou kus práce se můžete přesvědčit v následujícím článku. Aneb jak se z holého pole stal živý zdravý prostor.

Zdroj: Naše zahrádka

Září 2015

Na jedné z úvodních schůzek představila Mgr. Irena Kovářová (majitelka první ukázkové přírodní zahrady v Čechách) partě přátel projekt, který doslova hrál všemi barvami. Byla v něm spousta stromů, rybník, lavičky pro relaxační chvilky, zákoutí pro děti s pískovištěm a různými schovávačkami, a hlavně část s vyznačenými komunitní zahrádkami. Zbývala tu ale otázka – kde takové místo vybudovat. Volba padla na pole, kde v tu chvíli byla jen holá půda, spousta kamení a zbytky rostlin po nedávné sklizni.

„Přesně tady vytvoříme tohle místo – velkou komunitní zahradu, která bude ctít principy přírodních zahrad. Pro děti vytvoříme Naučnou vílí stezku, budeme pořádat akce pro veřejnost, a hlavně budeme lidi motivovat k péči o kus vlastní půdy,“ vzpomíná na slova Ireny Kovářová zakládající členka Alena Kučerová.

Reklama

Takhle v roce 2015 vypadalo, kde dnes stojí komunitní zahrada.
Zdroj: Naše zahrádka

A víte co? Já jsem to tam prostě viděla. A byla jsem přesvědčená, že přesně tohle je projekt, kterému chci věnovat svou energii. Pro sebe, svého syna i všechny lidi, kteří tuhle zahradu budou tvořit nebo chtít jen navštívit,“ doplňuje Alena Kučerová.

Říjen 2016

O rok později spadal vyhlédnutý pozemek do vlastnictví komunity. V té době se tedy jednalo o 35 000 m2 ničeho. Všechny čekala spousta práce, kterou následující proměna pole do přírodní zahrady vyžadovala.

„Byli jsme jak malé děti, které čeká velké dobrodružství. Bez našich rodin, přátel a podpory veřejnosti by to ovšem určitě nešlo tak rychle. Uspořádali jsme sbírku, ve které si od nás lidé mohli kupovat to, co každý z nás uměl – ušité dětské polštářky, masáže, vzdělávací kurzy, další zase nabídl služby své myčky na auta. Díky téhle velké podpoře jsme mohli začít tak, jak jsme si vysnili – vodou,“ říká Alena Kučerová.

Pro podporu místního mikroklimatu bylo potřeba na místo dostat vodu, která byla pro celý projekt doslova klíčová. Proto bylo prvním krokem vybudování 300 kubíkového jezírka.

Pak už se mohlo přikročit k výsadbě, a to více než 30 ovocných stromů, přes 60 keřů, a na tisíce trvalek, letniček a bylinek. Druhá polovina prostoru pak byla vyhrazena pro zmíněné komunitní zahrádky, které si jejich majitelé pojmenovali pěkně po svém. Například Melodie, Vitálka nebo Kopretina.

Součástí přírodní zahrady je i Naučná vílí stezka, kterou doplňuje knížka Hanička a skřítek Rozmarýnek. Díky nim se děti přirozenou formou přes pohádkové příběhy, tvořivé náměty a metodické úkoly učí nejen o přírodě, ale také přemýšlet o souvislostech mezi lidmi a přírodou.

Zdroj: Naše zahrádka

Příběh tohoto projektu můžete také sledovat na sociálních sítích. A pokud toužíte po založení vlastní přírodní zahrady, můžete se zúčastnit vzdělávacích kurzů s názvem Můj zelený ráj od autorky projektu Ireny Kovářové. Pár tipů přímo od tvůrců projektu vám pak přineseme v jednom z našich dalších článků.

Zdroj: Alena Kučerová, Naše zahrádka.

Autor: Bára Kocmánková