Projednáním v pěti výborech sněmovny prošla novela energetického zákona. Ta přinese zejména možnost jednoduššího připojování malých energetických zdrojů. Nové malé solární elektrárny již nebudou muset pracovat v ostrovním režimu a nespotřebovanou elektřinu bude možné dodávat do sítě.
Novela energetického zákona by mohla mimo jiné zásadním způsobem změnit postavení malých domácích zdrojů energie a konečně nastartovat další rozvoj solárních elektráren na střechách rodinných domů. Zatímco v současnosti mohou nové malé solární zdroje pracovat jen v ostrovním režimu, nově bude možné domácí elektrárnu do výkonu 10 kW připojit do elektrické sítě a přebytky elektřiny prodávat. A to bez nutnosti licence od Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
V případě malých domácích elektráren však nepůjde primárně o prodej elektřiny. Legislativa i nadále počít s tím, že vlastník elektrárny bude vyrábět elektřinu hlavně pro svoji potřebu a do elektrické sítě bude dodávat jen přebytky za tržní a nijak nedotovanou cenu. Ta v současnosti činí cca 32 EUR za MWh. Elektrárna však v takovém případě bude muset mít revizi, a bude samozřejmě také nutná i smlouva s dodavatelem. Přesné podmínky a strukturu plateb by měl ERÚ představit někdy během března.
ReklamaRozvoj decentralizovaných zdrojů energie
Novela energetického zákona reaguje na všeobecný trend rozvoje menších decentralizovaných energetických zdrojů, ať už jde o střešní fotovoltaiku, malé kogenerační jednotky či bioplynové stanice. Podle Martina Sedláka z aliance pro energetickou soběstačnost by díky lepším legislativním podmínkám mohlo v česku vznikat až tisíc malých elektráren ročně.
Provozovatelé malých solárních elektráren do výkonu 10 kW budou moci přebytky energie dodávat do elektrické sítě. Ovšem za tržní cenu bez jakékoli dotace. Nebude také vyžadována licence od ERÚ. (Foto: Thinkstockphotos.com)
Otázkou však je, jak se k předpokládanému boomu malých elektráren postaví velké energetické firmy a dodavatelé. Větší rozšíření decentralizovaných zdrojů energie se totiž neobejde bez rozvoje tzv. chytrých sítí a netmeteringu. Zájem už projevuje například ČEZ, který by měl provozovatelům malých energetických zdrojů nabízet nejrůznější služby od poradenství, přes financování, až po instalace a technickou podporu.
Novela energetického zákona by měla začít platit od příštího roku. Možná tak konečně budeme svědky poměrně velkého evolučního kroku v české energetice.