fbpx

Partneři sekce

Rozhovor nejen o trhu s peletami s Markem Řebíčkem, ředitelem CDP.cz, s.r.o.0

Jaké jsou další možnosti trhu s peletami v České republice? V čem spočívají? Nejen o tom hovoří Marek Řebíček, ředitel společnosti CDP.cz, s.r.o.

Pane Řebíčku, zastihli jsme vás uprostřed probíhající topné sezóny. Jak se díváte na současnou teplejší zimu a co znamená pro výrobce a distributory pelet?

Pelety zaznamenávají horší období ve více zemích Evropy díky teplejšímu počasí. Co se týče, distribuce, naši zákazníci se naučili kupovat výhodně pelety během celého roku a zásobit se. Tudíž nemusíme čelit během zimy tolika požadavkům v jednom termínu jako v minulosti. Ale cítíme letos, že poptávka po peletách neroste tolik jako v minulých letech, kdy byl navíc nákup moderních kotlů podpořen v programu Zelená úsporám. Prodej kotlů v roce 2011 spadl o 60 %. A to je znát.

„Zhruba 20 % zákazníků, kteří si kupovali v posledních 10 letech kotle na uhlí, v nich dnes spalují dřevní pelety.“

V závěru minulého roku jste vystoupil na dvou významných konferencích v Praze s příspěvkem, který v Česku otevřel diskusi o retailovém trhu s peletami a jeho dalších možnostech. V čem tedy spočívají?

Hlavní argument pro rozšíření domácího trhu spočívá v tom, že Česká republika je zatím čistým exportérem pelet, a to se zatím nevyužívají všechny výrobní kapacity. Rakušané s nižím počtem obyvatel jich protopí 10x více než my. Málokdo ví, že v roce 2010 bylo vyrobeno 3x více pelet, než činila tuzemská spotřeba (145 tisíc tun vyrobených, 50 tisíc tun prodaných na domácím trhu).

Marek Řebíček – profil

  • majitel CDP.cz, s.r.o. – českého distributora dřevních pelet a briket
  • člen předsednictva CZ Biom – Českého sdružení pro biomasu
  • člen představenstva Klastru Česká peleta

 

Oproti nákupu kotlů na pelety na vytápění starších rodinných domů navíc hodně zaostává oblast školství, veřejné správy (budovy obecních a krajských samospráv), hotelů či firem. U větších administrativních budov počet výhod při topení dřevěnými peletami narůstá. Ve větších objemech je takové topení ještě výhodnější než u rodinných domů. To již i v Česku ukazují první větší projekty podnikatelů, kteří si od CDP nechávají dovážet pelety již druhým či třetím rokem. Dovážky jsou navíc díky většímu objemu tun levnější. Navíc obsluha kotelny s automatem šetří cenu obsluhy. K zahození nejsou ani možnosti dotací ze strukturálních fondů pro větší zařízení.

Cena uhlí se může v budoucnu od ceny pelet lišit výrazně méně

Jak se díváte na probíhající spor, kdy Ministerstvo životního prostředí paradoxně v zamořeném Ostravsku dotačně podpořilo uhelné kotle oproti peletovým?

Myslím, že podstata sporu je v tom, že dotace by měli získat i zákazníci kupující si kotel čistě na dřevěné pelety a nestálo by to za zbytečné emoce. Co se týče ochrany ovzduší, jsem v tom poměrně rezolutní. Chtěl bych, abychom se přiblížili zemím jako Německo či Rakousko. Proto bych navrhoval podpořit pouze technologie, které splňují parametry ještě přísnější, 4. třídy. To by byla podmínka srovnatelná s Německem a podporovány by tak byly skutečně jen nejšpičkovější technologie.

Dovážky pelet jsou díky většímu objemu tun levnější
Dovážky pelet jsou díky většímu objemu tun levnější

Navíc věřím, že i když to tak na první pohled nevypadá, ve skutečnosti i současný přešlap ministerstva může představovat dlouhodobě příležitost pro výrobce dřevních pelet. Odhaduji, že cca 20 % zákazníků, kteří si kupovali v posledních 10 letech kotle na uhlí, v nich dnes spalují dřevní pelety. Do budoucna se může stát, že cena uhlí bude výrazně méně odlišná od ceny pelet než je dnes. V té chvíli můžou hromadně zákazníci přejít z uhlí na dřevní pelety. Je tedy společným zájmem i výrobců pelet i výrobců kotlů na uhlí, aby se podporovaly automatické kotle všeobecně a aby bylo zabráněno prodeji klasických odhořívacích kotlů.

Pelety jsou levnější oproti plynu dlouhodobě, o elektřině ani nemluvě

Magazín E 15 nedávno uvedl, že pro více než pětinu Čechů je vytápění na plyn i elektřinu příliš drahé a zvažují přechod na jiné vytápění. Proč přesto podle vás zatím nezačali topit peletami ve větší míře i bez ohledu na různé dotace?

Roli v tom hraje malá informovanost o tom, že peletami lze topit levněji a s automatizovaným kotlem dokonce stejně pohodlně jako s elektřinou či plynem. Toto informační vakuum začíná více systematicky naplňovat Klastr Česká peleta, jehož založení jsem s dalšími lidmi z oboru inicioval. Návratnost investice do automatizovaného kotle na pelety oproti ostatním kotlům se pohybuje mezi 3-5 lety. Pelety jsou levnější oproti plynu dlouhodobě, o elektřině ani nemluvě.

CDP pelety zaveze a hadicí je nafouká přímo až ke kotli
CDP pelety zaveze a hadicí je nafouká přímo až ke kotli

Co se pohodlí při topení s peletami týče, doufám, že nebude znít neskromně, že k němu velkou měrou přispělo právě CDP. A to tím, že jsme jako první na trhu byli schopni zavézt, uskladnit či nafoukat hadicí pelety nikoli jen před dům či na zahradu, ale opravdu až ke kotli nebo do sila s podavačem. Navíc zvyšujeme kvalitu pro spotřebitele i tím, že máme spolehlivé rakouské váhy v cisternách, které naproto přesně naváží množství, které vyskládáme u jednotlivých zákazníků. Cisternovou přepravu vidím jako klíč pro rozšíření topení dřevěnými peletami. Stále více zákazníků s kotlem na automatický provoz tak postupně získá standard jako v západních zemích, kdy maximálně jednou za týden vynesou popel a jinak se nemusí o topení starat. A ještě mohou mít dobrý pocit, že přispívají k tomu, aby dýchali vzduch podobný tomu, který nasávali jejich předci a neničí životní prostředí.

Kromě pelet a briket dovážíme obtížně manipulovatelné věci do zahrad

Chystáte pro svoje zákazníky v roce 2012 něco nového?

Vedle prvních závozů dřevních pelet a briket pro slovenské klienty se na nás čeští zákazníci začali obracet i s žádostmi po dovoz obtížně manipulovatelných věcí do jejich zahrad a pro jejich zahradní projekty. To uvítali i čeští výrobci, kteří nemají k dispozic vhodnou logistiku. Máme tak k dispozici zejména pro období jara a léta jak různé druhy rašelin a zahradních substrátů od zkušených českých firem, tak i kůru, obilí a další zboží ve větším než malém množství. Stejně jako v případě pelet či briket je vozíme a skládáme po celém Česku přímo tam, kam si zákazníci ukážou.

Autor: Komerční sdělení