fbpx

Rozhodnutí na 30 let: Dřevěná, nebo plastová okna?1

Okna v domě měníte na desítky let. Jsou důležitým prvkem ve fasádě, který rozhoduje o tepelných ztrátách. Vyberte je proto pečlivě. Jsou lepší dřevěná, nebo plastová okna? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Někteří stavebníci nedají dopustit na plastová okna, jiní patří k zarputilým vyznavačům dřevěných oken a něco takového, jako je plast, by v domě nesnesli. Místo emocí by při výběru oken měly rozhodovat fakta.

Rám okna. Ze dřeva, nebo z plastu?

První věc, kterou je třeba při výběru oken rozhodnout, je materiál rámu. Katalogy výrobců se neustále rozšiřují o nové materiály a dekory. Vedle klasického dřeva a plastu se stále častěji objevují i hliníková okna. Výběr materiálu okenního rámu záleží hlavně na charakteru stavby. Do rekonstruované roubenky nebo nové dřevostavby lépe sednou dřevěná okna, zatímco pro byt v panelovém domě postačí okna plastová.

Reklama

Materiál okenních rámů se liší nejen vzhledem, ale také cenou. Mírně dražší jsou okna ze dřeva, ale prodražit se může i kvalitní plast. Rozdíly jsou také v údržbě. Zatímco plastová okna stačí jednou za čas otřít vlhkým hadrem, o dřevo je třeba pečovat. Jednou za pět nebo za osm let je nutné je natřít, frekvence záleží na tom, jak moc jsou vystavena povětrnostním vlivům.

Pro někoho může hrát roli ekologie. Dřevěná okna nejsou ovšem nutně menší ekologickou zátěží pro přírodu. Také při jejich zasklívání se používá silikon, který zatěžuje životní prostředí. Ptejte se proto na způsob a postup práce. Někteří řemeslníci pracují s tmelem, který je šetrnější. Když plastová okna doslouží, plast se nadrtí a znovu se využívá.

Nové okno musí být úsporné

Kromě materiálu nového okna zvažte také jeho izolační parametry. Okno musí mít dobré tepelné vlastnosti, mělo by dobře izolovat hluk. Zohledněte také náročnost údržby nebo životnost okna a jeho funkčnost. Sledujte pečlivě údaje, které vám napoví ohledně tepelně-izolačních vlastností okna.

  • Součinitel prostupu tepla Uw. Vypovídá o izolačních vlastnostech okna jako celku. Čím je nižší, tím lépe bude okno izolovat. Můžete se podívat také na parametry zasklení (Ug) a rámu (Uf).
  • Teplotní faktor vnitřního povrchu. Říká, zda při normových podmínkách teploty vnitřního a vnějšího vzduchu a interiérové vlhkosti nebude na vnitřním povrchu okna docházet ke kondenzaci.
  • Propustnost slunečního záření g. Tato hodnota je udávána v procentech a ukazuje, kolik slunečního záření okno propustí. Propustnost slunečního záření by měla činit alespoň 50 %.
  • Součinitel spárové průvzdušnosti. Vyjadřuje těsnost funkční spáry. To je důležité pro zamezení nekontrolovatelných tepelných ztrát a pro správné fungování větracího systému
  • Akustické vlastnosti okna. Ukazuje je hodnota vzduchové neprůzvučnosti Rw (dB). Dnes už se běžně používají okna s dvojskly nebo trojskly, která dobře izolují. Ug u těchto oken končí maximálně hodnotou 1,1 (W/m2K). Nevýhodou je vysoká hmotnost oken, což lze eliminovat použitím skel Heat Mirror s Ug do 0,4 (W/m2K),

Tvar okna

Dřevěná i plastová okna mají své silné a slabé stránky. Důležitý je i jejich tvar a členitost, které mimo jiné rozhodují o náročnosti údržby. Hlavní výhodou plastových oken je dobrý poměr ceny a kvality. Dřevěná okna jsou nadčasová a vyrobená z tradičního a ekologického materiálu. Navíc je dřevo jako materiál rpo rám okna daleko estetičtější.

Autor: Jana Poncarová