Výběr hypotéky patří mezi důležitá životní rozhodnutí, která si zaslouží důkladné zvážení a rozhodně se nevyplatí jej uspěchat. Klasický hypoteční úvěr se splácí mnoho let a člověk, který se pro něj rozhodne, si musí předem rozmyslet, zda je opravdu schopný půjčku celou dobu řádně splácet a jestli ho hypotéka nebude příliš omezovat.
Oproti obyčejným půjčkám má hypoteční úvěr trochu jiné vlastnosti a pokud toho o hypotékách moc nevíte, určitě si nejdříve zjistěte co nejvíc informací o tom, jaká jsou jejich specifika – obecné informace o vlastnostech hypoték jsou dobře popsané například na Wikipedii.
Zatímco dříve byly hypotéky doménou bank a stavebních spořitelen, dnes si tento typ půjčky můžete sjednat i u některých nebankovních společností, které mají jiné požadavky a odlišné úrokové sazby. V tomto článku se podíváme na rozdíly mezi hypotékou sjednanou u banky a u nebankovní společnosti a blíže si představíme podmínky nebankovních hypoték.
Hypotéka od banky nebo od nebankovní společnosti?
Bankovní a nebankovní hypotéky se od sebe poměrně výrazně odlišují. Klasický bankovní hypoteční úvěr je určený na financování bydlení – může se tak jednat např. o stavbu nového domu, rekonstrukci domu či bytu, případně na nákup nové nemovitosti. Získat takovou půjčku ale mohou pouze ti, jenž splní poměrně přísné podmínky, které si banky stanovují. Naopak nebankovní hypotéka nabízí úplně jiné podmínky a jedná se o obdobu tzv. americké hypotéky, tedy o půjčku na jakýkoliv účel, za kterou musí žadatel ručit nemovitostí.
Nebankovní hypoteční úvěr tak můžete použít prakticky na cokoliv a díky mírnějším požadavkům jej mohou získat i ti, co je banka odmítla. Nevýhodou jsou ale podstatně vyšší úroky než jaké nabízejí banky (podobně jakou u klasických půjček, kde ty bankovní vycházejí levněji).
Jaké podmínky jsou u nebankovních hypoték?
Nebankovní hypotéky jsou zajímavou alternativou pro ty, kteří potřebují půjčit vyšší částku, ale přitom si nemohou půjčit od banky – jedná se tak např. o osoby se záznamem v registru dlužníků, zájemce o úvěr, na něž byla uvalena exekuce nebo o žadatele, kteří nemohou doložit své příjmy. Základní podmínkou u nebankovních hypotečních úvěrů je vlastnictví nemovitosti (např. rodinného domu, bytu, rekreační stavby atd.) – tou musí žadatel o půjčku ručit a výše úvěru pak závisí především na hodnotě dané nemovitosti.
K nemovitosti je pak také třeba mít potřebné dokumenty a žadatel musí předložit i některé osobní doklady. Samotné zřízení nebankovní hypotéky bývá většinou bez poplatku, nicméně úrokové sazby už jsou poměrně vysoké – záleží ale na konkrétním poskytovateli.
Jak vybrat nejlepší nebankovní hypotéku?
Oproti běžným nebankovním půjčkám je těch hypotečních mnohem méně, i tak ale pro běžného žadatele nemusí být lehké s v jejich nabídce zorientovat a vybrat si tu nejvýhodnější. Skvělým pomocníkem jsou v takové chvíli některé nezávislé portály, zaměřené na srovnání půjček. Řada z nich má i samostatnou rubriku, v níž jsou přehledně srovnány nejlepší hypoteční úvěry a zájemce o půjčku tak získá rychlý a přehledný seznam úvěrů, seřazených podle nejdůležitějších parametrů (např. minimální výše hypotéky, poplatek za vyřízení nebo úroky).
Jednoznačně doporučujeme použít některou z těchto specializovaných nezávislých stránek – s jejich pomocí můžete spoustu peněz ušetřit a navíc Vám nebude hrozit, že byste si svoji hypotéku sjednali u nepoctivé firmy.