fbpx

Rodinný dům, kde je radost žít0

Zveme vás na návštěvu jedinečného rodinného domu. Domu plného denního světla a čerstvého vzduchu. Domu s příjemnou atmosférou a zdravým vnitřním prostředím, který navíc maximálně využívá principy trvale udržitelného bydlení.

Rodině Simonsenových se poštěstilo něco zcela mimořádného: po dobu jednoho roku mohou žít v rodinném domě s názvem Dům pro život, který bez nadsázky představuje bydlení budoucnosti. Interiéry jsou zalité světlem, skvěle větrané a poskytují tak obyvatelům dokonalý komfort. Navíc dům krásně vypadá a svojí architekturou ladí s okolím. Přitom je energeticky velmi šetrný, takže přináší velké úspory za vytápění a další energie. Tím vším ztělesňuje vizi aktivního domu v pojetí společnosti VELUX. Od loňského léta Simonsenovi tuto stavbu snů testují na „vlastní kůži“ v běžném provozu. Jsou však pod dohledem odborníků, kteří tento experimentální dům monitorují a dolaďují, aby vyhověl všem potřebám rodiny a žilo se v něm skutečně pohodově.

„Pokud by obyvatelé budovy měli nízké nároky na energii, dosáhla by energetická bilance domu dokonce přebytku a dům by vyrobil asi o 9,4 % více energie, než sám spotřebuje.“

Na začátku jsem si myslel, že návrat do našeho starého domu nebude žádný problém,“ popisuje své pocity otec rodiny Sverre Simonsen. „Teď se ale domnívám, že to bude těžší, než si dokážeme představit. I když se těšíme zpátky na naše skvělé sousedy, bude se nám stýskat po světle, o výhledu ani nemluvě.“ Proto se rodina rozhodla, že si do svého původního domova nechá nainstalovat několik střešních oken a vpustí tak do svého života víc světla natrvalo.

Průlomový projekt

Nízkoenergetický dům, v němž by se žilo tak příjemně a zdravě jako v Domě pro život, není zatím ve světě žádnou samozřejmostí. Při vývoji nízkoenergetických domů je totiž třeba řešit řadu problémů a někdy se stává, že autoři projektů v zájmu vynikající tepelné izolace těchto budov obětují dostatek světla či pohodlí obyvatel. Dům pro život však v praxi dokazuje, že i nízkoenergetické domy mohou mít interiéry zalité denním světlem a poskytovat maximální uživatelský komfort. Tyto aktivní domy tak nabízejí vizi architektury třetího tisíciletí, maximální měrou ohleduplné k naší planetě, bez nutnosti ubírat některé z našich životních standardů
a potřeb.

Dynamická obálka Domu pro život umožňuje přizpůsobení domu životu jeho obyvatel a současně i proměnám ročních období
Dynamická obálka Domu pro život umožňuje přizpůsobení domu životu jeho obyvatel a současně i proměnám ročních období. Zdroj: www.aktivni-dum.cz 

Stavba je navržena jako CO2 neutrální, to znamená s nulovými emisemi oxidu uhličitého, a podle životního stylu svých obyvatel může dokonce vytvářet i energetické přebytky. Naprosto prvořadé je tu ale vždy pohodlí, zdraví a životní pohoda uživatelů. K té nejvíc přispívá úžasná vzdušnost a prosluněnost obývaných prostor, a pokud jde o spotřebu energie na vytápění, teplou vodu a provoz různých spotřebičů, dům se dokáže zcela přizpůsobit jejich potřebám.

Dům, který své obyvatele hýčká

Řekne-li se aktivní dům, běžně se nám vybaví dům produkující více energie, než kolik jí spotřebuje. V rámci projektu VELUX Model Home 2020 má však pojem aktivní dům daleko širší záběr: taková stavba aktivně vytváří pro své obyvatele co nejpříjemnější a nejzdravější vnitřní prostředí a vychází vstříc všem jejich potřebám. Celý systém dosahuje rovnováhy mezi třemi základními faktory: energií, vnitřním prostředím domu a životním prostředím.

Dům byl vyprojektován ateliérem Aart Architects a má parametry obvyklé rezidenční výstavby v Dánsku. Jeho podlahová plocha v jednom a půl patře je 190 m2.

Všechny místnosti v domě mají okna orientovaná minimálně na dvě světové strany, aby mohly aktivně využívat veškerý potenciál slunce a čerstvého vzduchu
Všechny místnosti v domě mají okna orientovaná minimálně na dvě světové strany, aby mohly aktivně využívat veškerý potenciál slunce a čerstvého vzduchu. Zdroj: www.aktivni-dum.cz

Optimální hospodaření s energií zajišťuje především dynamická obálka domu, která se dovede přizpůsobit životu obyvatel a současně i proměnám klimatických podmínek během roku. Aktivní obálka domu dokáže samostatně regulovat, kolik světla a tepla projde okny, a sama se odvětrává, aby uvnitř bylo vždy zdravé prostředí. Dům je maximálně prosluněný, plocha vertikálních a střešních oken odpovídá 40 % podlahové plochy. Všechny místnosti v domě mají okna orientovaná minimálně na dvě světové strany, aby mohly aktivně využívat veškerý potenciál slunce a čerstvého vzduchu. Dům je vybaven automatickým řízením stínění a větrání, napojeným na domovní meteorologickou stanici a vytvářejícím optimální teplotní pohodu, pohodlí obyvatel i úspory energie. Dřevěné obložení interiérů a podlahy působí teple a tvoří kontrast s tvrdou a chladnou břidlicí aktivní fasády. Břidlice je stejně jako dřevo přírodní materiál, při jehož výrobě nevznikají žádné škodlivé emise, a vyžaduje jen minimální údržbu. Celý dům, břidlicové obklady, tmavé povrchy solárních panelů a kolektorů i okna, působí velice harmonicky a bezchybně zapadá do okolní krajiny.

Okna jsou umístěna na každé straně fasády, a dále pak na střeše s cílem zajistit dostatek denního světla distribuovaného do hloubky dispozice
Okna jsou umístěna na každé straně fasády, a dále pak na střeše s cílem zajistit dostatek denního světla distribuovaného do hloubky dispozice. Zdroj: www.aktivni-dum.cz

Hlavní podíl na nízké spotřebě energie má samotný design budovy, to znamená její tvar, orientace vůči světovým stranám, zasazení do terénu a použité materiály: to všechno umožňuje využívat slunečního záření, proudění větru a další působení přírody, a tím minimalizovat potřebu energie na vytápění a svícení. Další důležitou částí důmyslného energetického systému jsou vlastní zdroje: energie pro zásobení elektřinou, horkou vodou a vytápění interiérů se získává z fotovoltaických článků, solárních kolektorů a tepelného čerpadla. V zimních měsících (asi po 3 měsíce v roce) je využíván systém řízeného větrání s rekuperací, po zbytek roku je využíváno větrání přirozené. A konečně asi 50 % požadavků na vytápění je kryto pasivními tepelnými zisky oken.

Jak se tu žije

Interiéry domu jsou navrženy tak, aby se přizpůsobily nejrůznějším potřebám obyvatel a dokázaly poskytnout prostory pro různé aktivity. Stavba je umístěna v severozápadní části pozemku, aby tak zahrada měla po celý den dostatek slunce a aby bylo využito zvýšení pozemku na severním okraji. Budova i s garáží a přístavkem působí v krajině naprosto přirozeně, hranice mezi interiérem a vnějším prostředím jsou maximálně smazávány například tím, že okna a prosklené dveře na terasu sahají až k podlaze. Díky tomu místnosti také působí prostorněji a vzdušněji. Naopak okna sahající až ke stropu zajišťují společně se střešními okny do všech místností přístup denního světla. Střešní okna VELUX jsou vybavena elektrickým ovládáním na solární pohon, elektronický ovládací systém jejich otvíráním, zavíráním a stíněním reguluje vnitřní klima. Zároveň je obyvatelé domu mohou kdykoli otevírat nebo zavírat ručně.

Interiér Domu pro život je maximálně prosluněn, plocha oken představuje 40 % podlahové plochy
Interiér Domu pro život je maximálně prosluněn, plocha oken představuje 40 % podlahové plochy. Zdroj: www.aktivni-dum.cz

Zkušenosti z provozu

Před začátkem testu se předpokládala natolik nízká spotřeba energie domu, že ji stačí pokrýt obnovitelné zdroje instalované v budově samotné. Pokud by obyvatelé budovy měli nízké nároky na energii, dosáhla by energetická bilance domu dokonce přebytku a dům by vyrobil asi o 9,4 % více energie, než sám spotřebuje.

Simonsenovým se však během testování narodilo miminko, takže nyní je rodina pětičlenná a její potřeby se dost podstatně změnily. Přednastavená teplota byla s příchodem malé sestřičky zvýšena ze standardních 20° na 23° C, a to i v noci, kdy je potřeba ke kojenci vstávat, a zajišťovat tak základní činnosti. Oproti původnímu plánu Simonsenovi také používají sušičku, což zvyšuje spotřebu elektřiny, a v zimě občas využívali přirozené větrání. Navíc zastiňují některá okna žaluziemi, aby kolemjdoucí nenahlíželi dovnitř, a tím přicházejí o teplo slunečních paprsků.

Dům je vybaven automatickým řízením stínění a větrání, napojeným na domovní meteorologickou stanici pro dosažení teplotní pohody
Dům je vybaven automatickým řízením stínění a větrání, napojeným na domovní meteorologickou stanici pro dosažení teplotní pohody. Zdroj: www.aktivni-dum.cz

Ukázalo se tedy, že v domě je rozhodující lidský faktor a že obyvatelé nespoléhají na automatický systém regulace vytápění a větrání a podmínky v domě si raději nastavují sami. Dům ale unese i vyšší energetické požadavky a stále je úsporný a ohleduplný k životnímu prostředí.

Projekt VELUX Model Home 2020 bude pokračovat až do roku 2020 výstavbou celkem šesti experimentálních aktivních domů na různých místech Evropy. Dům pro život je jedním ze dvou, které jsou již v provozu. Všech šest staveb bude sloužit k testování vize aktivního domu, to znamená budov nejen šetřících zdroje naší planety, ale především příjemných a zdravých pro své obyvatele, zalitých denním světlem a s dostatkem čerstvého vzduchu. Více se můžete dozvědět na webových stránkách www.velux.cz.

Autor: Komerční sdělení