Podzim jede v plném proudu, stejně jako zahrádkářské práce, které bychom měli stihnout ještě před příchodem zimy. Pojďme se tedy podívat na to, co bychom na naší zahrádce měli tento měsíc zvládnout.

Co dělat na zahradě v říjnu
- Provádějte poslední sečení trávy.
- Ryjte záhony a zapravujte do půdy organickou hmotu – trávu, listí, zelené hnojení (svazenka, hořčice), dřevěný popel, hnůj (nejlépe koňský). Organická hmota obohatí půdu o mnoho živin a cenných stopových prvků a zároveň velmi zlepší vodozádržnost půdy.
- Stříhejte odkvetlé části trvalek.
- Pokud máte jezírko, odstraňte suché rostliny nad hladinou vody.
- Vysazujte cibuloviny (narcisy, tulipány, sněženky, bledule, krokusy a tak dále).
- Sklízejte pozdní odrůdy jablíček a hrušek.
- Hrabejte listí.
- Ukliďte nábytek a dekorace, které by poškodil mráz.

Čas výsadeb
Opět nastává čas intenzivních výsadeb, a to nejen stromů, ale i cibulovin a trvalek. Pokud sázíte stromy, pamatujte na správný poměr jehličnanů a listnáčů. Celkový objem jehličnaté vegetace by měl tvořit maximálně 10 % výsadby. Při výsadbě také pamatujte na břízu a jabloň, a dále také dub, které nám do zahrady přinesou spoustu pozitivních vlastností.
Pokud jste na samém začátku budování zahrady, stromy a keře by měly být vlastně prvním typem výsadby, který si jasně umístíte do plánu. Proč jsou na zahradě tolik důležité? Průměrně vzrostlý listnatý strom dokáže za jediný slunečný den vyprodukovat tisíc litrů kyslíku. Rovněž má v průměru 1 600 m² plochy listů. A teď si představte, že na každém čtverečním milimetru této plochy je padesát až sto průduchů, jimiž stromy regulují vypařování vody. Vzrostlý strom denně odpaří sto litrů vody.
Reklama
Všechny tyto údaje se týkají listnáčů. Když se podíváte na zachytávání prachu, zjistíte, že jeden hektar smrkového lesa zadrží 23 tun prachu, borovicového pak 36 tun, ale bukového až 68 tun prachu. Díky tomu je jasně vidět, že listnatý strom zachytí dvojnásobné až trojnásobné množství prachu oproti jehličnanu.
Jak na výsadbu stromů
Tipů a rad pro výsadby stromů je celá řada, proto jsme se v našem článku zaměřili na základní kritéria pro výsadby stromů:
- Při plánování výsadby si všímejte svažitosti pozemku a světových stran.
- Neopomíjejte také oslunění, zastínění určitými prvky (například domem a podobně). Platí také pravidlo, že na sever by měly jít stromy nejvyšší, například tedy ořešáky, třešně, hrušně a tak dále.
- Střední pásmo pak tvoří švestky, ryngle, meruňky.

Tip
K meruňkám máme jeden zajímavý tip. Poslední roky se nám poněkud mění klima a nastupují pozdější jarní mrazíky. Ty většinou zachvátí právě rozkvetlý strom typu meruňka nebo broskvoň. Proto se doporučuje meruňku zasadit do prostoru, který bude zastíněný, třeba i na severní stranu domu. Toto místo nesmí být zastíněno celoročně, ale je dobré si najít takové, kde se hluboký stín vyskytuje třeba až do poloviny června. Meruňka nám díky tomu rozkvete později, takže se vyhneme riziku spojenému s jarními mrazíky, ale sluníčko, které v létě svítí vysoko, ji dostatečně osluní na to, aby stihla zaplodit, plody stihly dozrát.
- Nejblíže k jihu by měly přijít stromy, které jsou vzrůstem nejnižší. Většinou to bývají jabloně ve variantě čtvrtkmenu, višně, sladkovišně, broskvičky a podobně.
Zdroj: Můj zelený ráj