Projekt úpravy bytového interiéru proběhl v režii španělského architektonického studia Takk. Jeho zástupci odstranili vnitřní stěny bytu o rozloze 110 metrů čtverečních a vytvořili velký vzdušný prostor s neotřele řešenou ložnicí umístěnou na kůlech. Pojďte si tento zajímavý prostor společně s námi prohlédnout.
Zdroj: Dezeen
K celému projektu studio přistupovalo v duchu udržitelnosti. Ložnice i nové vnější stěny bytu jsou vyrobeny z nízkouhlíkových, teplo zadržujících materiálů. Rámy jsou pak vyrobeny z borového dřeva pocházejícího ze slavné španělské vinařské oblasti La Rioja.
Zvenčí vypadají dveře vedoucí do bytu jako každé jiné v daném obytném bloku. V interiéru je ale vchod skrytý uvnitř vestavěného regálového systému.Celý projekt testuje možné způsoby uspořádání domu s cílem minimalizovat spotřebu energie. To vše při použití materiálů s nízkou uhlíkovou stopou.Celý prostor skýtá zajímavá zákoutí i řešení.„V minulosti bývaly obytné pokoje větší, protože byly společné a snadněji se vytápěly. Chceme obnovit tuto lidovou tradici, na kterou se zapomnělo kvůli vzniku levné energie,“ dodává zástupce studia.Ložnice umístěná na kůlech je nejteplejší částí bytu a středobodem tohoto domova. Navíc je vybavená další vrstvou izolace v podobě přikrývek, které jsou připevněny k její vnější stěně.Uvnitř je ložnice celá obložena borovým dřevem a rozdělena do dvou úrovní.V interiéru najdeme otevřenou kuchyň, obývací pokoj a samostatnou ložnici posazenou na kůlech, která je navržena tak, aby ji mohl sdílet manželský pár i se svou malou dcerou.„Výhod společného spaní je nespočet, a to jak z klimatických důvodů, z důvodů úspory energie, tak z důvodu posílení emocionálních vazeb,“ vysvětlili zástupci studia Takk.K bytu přiléhá i venkovní terasa, která vznikla přemístěním stěn a odstraněním předchozích oken orientovaných na sever.Tento venkovní prostor se skládá z úzké verandy s rostlinami, která vede podél celé severní stěny bytu, aby maximalizovala přístup přirozeného světla.Venkovní prostor je zakončen cementovou maltou, která v teplejších měsících nedrží teplo ze slunce.Architektonické studio do sebe vnořilo jednotlivé prostory podobně jako „vrstvy cibule“ tak, aby udržely teplo a šetřily energii během chladnějších měsíců.V létě může být prostor chráněn před sluncem tepelnou clonou z hliníkové fólie, běžně používanou ve sklenících, zatímco skládací skleněné dveře umožňují, aby se při poklesu teplot místo proměnilo v jakousi zimní zahradu.Společná venkovní vana se skrývá za průhledným růžovým závěsem.Koupelna je navržena pro použití pouze v létě a pro více členů rodiny současně, podobně jako otevřený obývací prostor a ložnice.Zvolené uspořádání podle studia eliminuje potřebu klimatizace tím, že pasivně ochlazuje interiér. „Změna klimatu bude mít vliv na všechny aspekty lidské existence. Proto bychom se jí měli přizpůsobit a změnit také styl, jakým přemýšlíme a tvoříme náš životní prostor,“ říká spoluzakladatelka Takk Mireia Luzárraga.Zdroj: Dezeen