Koupelna je místo, kde se oddáváme každodenní očistě, a zpravidla představuje příjemné prostředí, které nás nabíjí pozitivní energií. Ne vždy to ale platí. Jak v koupelně vytvořit hygienicky nezávadné a čisté prostředí? Jaké materiály v koupelně použít a proč?
Vývoj ve vybavení našich domácností v posledním století připomíná jízdu v rychlém vlaku. Kde jsou ty časy, kdy k vybavení koupelny stačil pouze ohřev vody, litinová vana a kachlíky. Dnes mohou koupelny v řadě domácností svým vybavením konkurovat koupelnám luxusních hotelů či lázní a ne náhodou hraje v Evropě vzhled a dispozice koupelen zásadní roli při pořizování nemovitosti. Dokážeme vám, že cesta k pořízení vaší vysněné oázy pro relaxaci nemusí být vůbec složitá a díky moderním stavebním materiálům, jako je pórobeton Ytong, ji zvládnete i svépomocí.
„Současný trh nabízí stavební materiály, které jsou založené čistě na přírodní bázi, dokážou regulovat vlhkost v interiéru a přirozeně bránit vzniku plísní.“
Koupelna je první místo, kam ráno směřujeme v ospalém rozladění, když prahneme po očistě a povzbuzení. Večer se do ní vracíme, abychom si ulevili po celodenní námaze a psychickém vypětí. Horká lázeň nám poskytuje klidné útočiště, ve kterém si můžeme promyslet své plány, vyplavit zlé myšlenky a uvolnit své utahané tělo. Koupelny pro nás ztělesňují příjemné a čisté prostředí, které nás nabíjí potřebnou pozitivní energií. Ne vždy tomu tak ale musí být.
Koupelna je na udržení hygienicky nezávadného a čistého prostředí tím nejchoulostivějším místem v celé domácnosti. Díky časté koncentraci vlhkosti se lehce může stát útočištěm interiérových plísní, které odborníci považují za původce řady civilizačních chorob a s nimiž lze následně bojovat jen velmi těžko. Lepší je vzít situaci pevně do svých rukou a vyřešit ji doslova z gruntu.
V koupelně začněte pěkně od zdí
Technologický pokrok ve vývoji materiálů je tak překotný, že se při výstavbě nebo rekonstrukci domu vyplatí spoléhat na kvalitní moderní materiály. Současný trh nabízí stavební materiály, které jsou založené čistě na přírodní bázi, dokážou regulovat vlhkost v interiéru a přirozeně bránit vzniku plísní.
Pórobeton Ytong podporuje zdravé mikroklima v bytech
Typickým příkladem materiálu, který podporuje zdravé mikroklima v bytech nebo domech, je pórobeton Ytong. Ve spojení s doporučenou sádrovou omítkou dokáže difusně otevřený pórobeton zjednodušeně řečeno dýchat. Příliš vysokou vlhkost vnitřního vzduchu částečně absorbuje a naopak ji zpět vypouští v případě jeho přesušení. Jeho použití tedy přispívá k vlhkostní stabilitě bytu (optimální vlhkost je 55–65 %), která zajišťuje pohodlí a přímo ovlivňuje zdraví obyvatel. Alkalické složení pórobetonu navíc brání vzniku plísní a množení nežádoucích mikroorganismů zcela přirozenou cestou.
Rekonstrukci snadno zvládnete i svépomocí
Nízká hmotnost pórobetonových stěn dovoluje umístění příček, stěn i vyzdívek tam, kde jiné masivní materiály neobstojí. Díky své štíhlosti zaberou příčky jen minimum cenné bytové plochy (k dispozici jsou tvárnice pro obezdívky tloušťky 50 a 75 mm nebo příčkovky tloušťky 100, 125 a 150 mm). Prostor tedy můžeme mnohem volněji dispozičně rozčlenit a získat byt podle svých představ, podobně jako při použití lehkých stěn ze sádrokartonu. Stěny z Ytongu jsou ale tradičním masivním zdivem, což poznáte na dotyk a pocítíte v lepším klimatu stavby. Plánujete-li do interiéru umístit těžké police a závěsné předměty, nemusíte se zdráhat. Tvárnice se lepí na minimální tloušťku maltové spáry (1-3 mm) předepsanou zdicí maltou Ytong. Zdicí malta se nanáší po celé šířce zdiva zubatou lžící odpovídající šířky.
Tvárný pórobeton pro kreativní tvary v interiéru
Snadné řezání a opracovatelnost pórobetonu umožňuje dokonalé vyzdění i ve stísněných prostorech (například kolem vany) a není tak potřeba objednávat různé speciální tvarovky a rozměrové varianty. Na řezání tvárnic je vhodná ruční pila na pórobeton nebo stačí obyčejná
pilka na dřevo. Dochází tak k minimálnímu odpadu materiálu na stavbě, což představuje další časové i finanční úspory. Díky homogenní struktuře a snadnému tvarování pórobetonu ve svém interiéru snadno vytvoříte pomocí hoblu jakoukoliv oblinu.
Kvalitní stavební materiál je základem pro jednoduchou a efektivní rekonstrukci koupelny
Milovníky oblých tvarů ale potěší letošní novinka v sortimentu výrobce – masivní oblouková segmentovka. Obloukové tvárnice jsou dostupné v tloušťce 100 mm, výšce 249 mm a ve dvou variantách o rozdílném rádiu poloměrů 500 mm a 900 mm. Na rozdíl od ručního opracování zrychlují stavební práce a minimalizují odpad, což ocení každá domácnost, která je během inovace v plném provozu. Možnosti jejich použití jsou neomezené. Zděním z oblých tvárnic Ytong si stavebníci ve svém domově mohou vystavět kulatý nebo spirálovitý sprchový kout, individuálně řešený vestavěný nábytek, zakulacenou obezdívku, oblou příčku nebo například originální podezdívku u kachlových kamen.
Jednoduché rozvody a finální úpravy
Snadná opracovatelnost materiálu umožňuje časově nenáročné drážkování. Pomocí jednoduchého nářadí vytvoříte ve stěně přesné drážky pro rozvody elektro, pro vodovod i kanalizaci. U Ytongu nedochází k odlamování částí tvárnic, proto při dráž kování neoslabujete stěnu tolik jako u jiných materiálů. Kdykoliv v budoucnu lze také poměrně jednoduše dodatečně změnit trasy rozvodů v případě úprav. To platí i pro instalaci dalších prvků, jako jsou podomítkové a stěnové baterie nebo otopná tělesa a věšáky na prádlo nebo na ručníky.
Díky přesnému zdění se nemusíte bát ani omítání nebo lepení obkladů. Stačí nanést pětimilimetrovou sádrovou nebo vápennosádrovou omítku a stěnu vymalovat. Vysoká přesnost a rovinnost pórobetonových stěn vám při omítání i obkládání ušetří spoustu práce a materiálu. Doporučujeme zesílení namáhaných částí příčky (rohy dveří a prostupů nebo zatížené prvky) výztužnou perlinkou. V ploše příčky ale armovací síťka není nutná. Jako finální povrchovou úpravu doporučuje výrobce použít difúzně otevřené povrchové úpravy, jako jsou sádrové omítky.