O úpravu chaty ležící v anglickém Sussexu se postaralo architektonické studio Paul Cashin Architects. Objektu vdechli nový život nejen díky modřínovým obkladům, které časem získají jedinečnou patinu.

Island Cottage, stavba z roku 1830, se nachází v chráněné oblasti v přímořské vesnici Sidlesham Quay. Cílem její renovace bylo především spojit tradiční ráz budovy s některými současnými designovými prvky.
Nová dřevostavba přímo navazuje na původní dům a nachází se ve velké zadní zahradě. Při renovaci byly použity tradiční stavební postupy i materiály. Původní fasáda byla ponechána hladká, ale vnější stěny v zadní části byly obloženy modřínovými prkny. „Majitelé chtějí podpořit zapojení stavby do okolí také tím, že na sloupcích a trámech u domu porostou popínavé rostliny,“ říká Oliver Cradock z Paul Cashin Architects. Díky bohatě použitým proskleným plochám jsou vnitřní prostory plné světla. Na terase kolem přístavby se nachází dřevěná lodžie. Vidíme také malou střešní zahradu osázenou původními travinami tak, aby vytvořila relaxační prostor s výhledem na přírodní rezervaci Pagham. V exteriéru se nachází příjemná zákoutí pro pozorování zahrady a okolní přírody. Vzhledem k tomu, že stavba se nachází v záplavové zóně, veškerá nová výstavba musela být schopna odolat stoupající vodě a škodám způsobeným povodněmi. Z toho důvodu jsou na pozemku vysazeny vysoké traviny, umístěny valy ze zeminy, pozemek je opatřen zemními drenážemi, které jsou připojeny k samotné chatě. Původní budova byla mnohokrát rozšiřována, kvůli čemuž v interiéru vzniklo malé „bludiště“ místností. Při rekonstrukci proto došlo ke zjednodušení vnitřních dispozic. „Naším prvním krokem byl návrat k linii původní chaty a vytvoření jedné cesty skrz dům,“ doplnil Cradock. V interiéru vidíme použití přírodních materiálů z okolí – například pazourku a regenerovaného dubového dřeva. V přízemí stavby se nachází knihovna, sprcha, dva pokoje a dlouhý, otevřený prostor s kuchyní a jídelním koutem. V prvním patře pak najdeme tři ložnice, koupelnu a obývací pokoj. V hlavním obytném prostoru je ve výšce psacího stolu zasazeno do stěny rohové okno. Jeho tvar je inspirovaný otevřenou knihou. „Majitelé rádi čtou, takže ve většině místností najdete i čtecí koutky – křesla, židle nebo polštáře s dekami,“ doplňuje architekt. V celém Island Cottage je použit starožitný nábytek a doplňky, které majitelé našli v obchodech se starožitnostmi, na bleších trzích, ve sběrných dvorech i v online obchodech.
Zdroj: Dezeen; Foto: Richard Chivers
Reklama