fbpx

Recyklované dřevo a rezavý plech. Výsledkem je nádherný dům1

Velkorysý obytný dům s celkovou podlahovou plochou 362 m2 zaujme hlavně nápaditým materiálovým řešením a promyšleným vsazením do okolní kopcovité krajiny v jedné z vinařských oblastí Kalifornie. Pro fasádu bylo využito recyklované sekvojové dřevo a ocelový plech s oxidovaným povrchem – corten.

Autorem toho na naše poměry velkého rekreačního domu je americké studio Faulkner Architects. Cílem bylo vytvořit dům k rekreaci, který bude dobře zapadat do okolní zvlněné krajiny a svým tvaroslovím bude připomínat okolní zemědělské budovy. Těch je totiž ve vinařské oblasti požehnaně. Dům má také název Velká stodola.

Půdorys domu je obdélníkový, celková obytná plocha činí 362 m2. Na rekreační dům docela hodně, že? Fasáda je obložena deskami z recyklovaného sekvojového dřeva, část fasády je pak obložena velmi krásným a působivým materiálem – cortenem. Jde o ocelový plech, který je pokryt vrstvičkou koroze. Ta ho chrání před dalším narušením a zároveň funguje jako stylová povrchová patina. Aby dům lépe splynul s okolním prostředím, je částečně zapuštěn do svahu.

Reklama

Dům je zároveň postaven tak, aby co nejlépe využíval solární energii a také v něm fungovalo přirozené větrání. Velká okna interiér domu dobře propojují s okolní krajinou.

Zdroj: Dezeen.com, foto: Joe Fletcher 

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.