fbpx

Recept na půdu, kterou budou vaše pokojovky milovat0

Zdravým základem každé rostliny je půda, která obsahuje dostatek vody a potřebných živin. V tomto článku pro vás máme recept skládající se ze všech důležitých ingrediencí, které vašim pokojovým rostlinám poskytnou vše, co potřebují ke správnému růstu.

Zdroj foto: Pixabay

Jak vypadá vhodná půda pro pěstování pokojových rostlin

Oproti rostlinám na zahradě jsou pokojovky v nevýhodě. Díky tomu, že jsou zasazeny v květináčích, nemají možnost brát si živiny ze země a extra vlhkost z hluboké půdy. Proto bychom našim pokojovým rostlinám měli dopřát o to kvalitnější zeminu.

Určitě jste si všimli, že rostliny v květináčích potřebují také častěji zalévat. Mají tendenci rychle vysychat, a proto potřebují půdní směs, která dokáže lépe zadržovat vlhkost, a kořenům zase zajistí odpovídající cirkulaci vzduchu a také jejich odvodnění.

Reklama

Proto by správná půda v květináčích měla umět:

  • zadržovat vlhkost
  • vytvářet vzduchové kapsy
  • umožnit volný odtok přebytečné vody přes drenážní otvory v květináči

Důležitým faktorem je samozřejmě i to, do jakého květináče půdu a rostlinu dáme, aby měla dostatek prostoru ke svému růstu.

Proč nepoužívat venkovní půdu pro pokojové rostliny

Půda z vaší zahrady není pro pokojové rostliny vhodná z jednoho prostého důvodu – je sice plná živin, ale také plná mikroorganismů a drobných živočichů (brouci a červi apod.), kteří v interiéru nemají své přirozené nepřítele. Bez tohoto úplného ekosystému by to nemuselo dopadnout dobře. Proto je lepší pro pokojovky koupit „čistou“ půdu, které dodáte potřebné živiny a ingredience.

Důležité přísady do půdy

Kompost

Nejdůležitější složkou pro vytvoření té správné půdy je kompost. Tvoří ho rozložená organická hmota bohatá na správné mikroorganismy, které půdě dodávají život. Vyrobit si ho snadno můžete i doma – ať už bydlíte v domě nebo v paneláku. Pro více inspirace se podívejte na náš článek o vermikompostéru.

Perlit

Perlit je vysoce porézní a lehké vulkanické sklo. Při zahřátí se nafoukne a vypadá jako kuličky polystyrenu. Přidává se do půdy, aby byla hezky provzdušněná a nezadržovala přebytečnou vodu. V půdě ho ocení především kaktusy a sukulenty.

Vermikulit

Ten absorbuje a udržuje vlhkost a také provzdušňuje strukturu půdy. Vermikulit má neutrální pH a často se používá ve směsích pro klíčení semen.

Písek

Písek v půdě ve spojení s organickými materiály zlepšuje její odvodnění. Příliš mnoho písku ale může ovlivnit její strukturu a snížit propustnost.

Poměr jednotlivých přísad v půdě

  • 2 díly kompostu
  • 1 díl půdy provzdušněné žížalami
  • 1 díl perlitu
  • 1 díl vermikulitu
  • 1 díl písku

Všechny tyto přísady pečlivě promíchejte s půdou určenou pro pokojové rostliny a před samotnou výsadbou ji také nezapomeňte dostatečně navlhčit.

Zdroj: Garden Therapy

Autor: Bára Kocmánková