fbpx

Reakce iniciativy Šance pro budovy na návrhy Hnutí Duha0

TISKOVÁ ZPRÁVA

Centrum pasivního domu a Česká rada pro šetrné budovy v rámci své iniciativy Šance pro budovy podporují návrhy, se kterými nedávno přišlo Hnutí Duha.

Petr Vogel, předseda představenstva České rady pro šetrné budovy řekl:
Ekonom Miroslav Zámečník pro nás spočetl podobná čísla, jakými disponuje Hnutí Duha. Úsporné novostavby a renovace domů jsou sázkou na jistotu proti rostoucím cenám energie. Závislost je přitom exponenciální, takže při cenovém šoku by přínosy pro společnost byly v řádu triliónů korun. Je zkrátka lepší být připraven. Navíc technologie pro rodinné a bytové domy v pasivním standardu již dnes nejsou nijak nedostupné.“

Reklama

Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu řekl:
Kam jinam by měl stát investovat výnosy z aukcí povolenek znečišťovatelům, než do úsporných budov, ať již v podobě bytových domů, škol či nemocnic? Je to win-win strategie. Stát sníží svou závislost na nejistých dodávkách plynu a uhlí a lidé získají kvalitnější a levnější bydlení. Samozřejmě se nemusí jednat pouze o dotace. Stát může podporu poskytnout i jinými způsoby, například odečtem z daní nebo podporou hypoték pouze při dosažení určitého energetického standardu.“

O iniciativě Šance pro budovy

Iniciativa Šance pro budovy je aktivitou asociací Česká rada pro šetrné budovy a Centrum pasivního domu, které zastupují přes 100 významných společností v oboru stavebnictví a finančních služeb.

Více informací lze získat na www.sanceprobudovy.cz.

O Centru pasivního domu

Centrum pasivního domu je neziskovým sdružením právnických i fyzických osob, které vzniklo za účelem podpory a propagace standardu pasivního domu a za účelem zajištění kvality pasivních domů. Členy sdružení jsou jako podporující členové architekti, projektanti, stavební firmy, výrobci stavebních materiálů i prvků a všichni ostatní odborníci se zájmem o pasivní domy.

Více informací lze získat na www.pasivnidomy.cz.

O České radě pro šetrné budovy

Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC – Czech Green Building Council) byla založena 15. září 2009 v Praze. Je neziskovou organizací, která sdružuje více než 60 společností a také některé veřejné a státní instituce z různých sektorů ekonomiky s vazbou na trh s nemovitostmi a stavební průmysl. CZGBC je obdobou úspěšných Green Building Councils v jiných zemích. Ty působí již například ve Velké Británii, Francii, Německu, Polsku, Maďarsku, USA, Austrálii, Japonsku a Indii.

Posláním Rady je podněcovat trh k přeměně způsobů, jakými jsou budovy a urbanistické celky navrhovány, vystavěny, renovovány a provozovány, aby pomohla vytvořit zdravé, prosperující, environmentálně i společensky ohleduplně vystavěné prostředí, které zvyšuje kvalitu života.

Více informací lze získat na www.czgbc.org.

Autor: Redakce Nazeleno.cz