fbpx

Putující kontejner loni na Břeclavsku spořádal více než 10 tun elektroodpadu0

TISKOVÁ ZPRÁVA

Přijede, vysbírá a zase odjede. Tak by se dalo charakterizovat konání Putujícího kontejneru kolektivního systému ELEKTROWIN. Ten jenom za uplynulý rok ve svazku obcí Čistší střední Podyjí pohltil a ekologicky zrecykloval přes 10 tun elektroodpadu. Během svého působení navštívil 15 obcí a pokaždé pomohl lidem, kteří nemají ve své obci sběrný dvůr, s recyklací. Obce v Jihomoravském kraji Putující kontejner navštíví i v letošním roce.

Z průzkumu víme, že klesá ochota lidí nosit vysloužilé elektrospotřebiče na sběrná místa, která jsou příliš vzdálená. Putující kontejner tak jen na Břeclavsku usnadnil recyklaci více než 11 tisícům obyvatel,“ uvádí Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN, a dodává: „Projekt Putující kontejner je sestaven tak, aby žádným způsobem nezatěžoval obecní rozpočty. Obce navštívené vloni dokonce ušetřily, a to celkem 1,5 milionu korun. Dalších více než 700 tisíc od nás získaly na pokrytí administrativy spojené s realizací .“

Reklama

Putující kontejner loni ušetřil 1,4 milionu kWh elektřiny

Speciálně uzamykatelný kontejner ELEKTROWIN přistaví na žádost svazku obcí či mikroregionu a společně s ním sestaví také jeho cestovní harmonogram. Kontejner se pak přemisťuje z jednoho místa na druhé, přičemž na každém místě se zdrží na dobu jednoho až tří dnů. O tom, že kontejner do obce dorazí, jsou obyvatelé obcí informování s měsíčním předstihem letáky a plakáty. „Díky ELEKTROWINU jsme se zbavili starostí se zajištěním sběru vysloužilého elektroodpadu. Putující kontejner si obyvatelé našich obcí nemohou vynachválit. Nejvíce oceňují, že nemusí nosit těžký elektroodpad daleko od svého bydliště,“ říká Tomáš Hlavenka, zástupce svazku Čistší střední Podyjí.

Za loňský rok se Putující kontejner v rámci celé České republiky zastavil na 424 místech. Více než čtvrt milionu jejich obyvatel se tak mohlo pohodlně a ekologicky zbavit vysloužilého elektrozařízení. Na jednoho obyvatele průměrně připadl více než jeden kilogram odevzdaného elektroodpadu. To v přepočtu znamená, že putující kontejner jen za minulý rok ušetřil více než 1,4 milionu kWh elektrické energie, 140 tisíc litrů ropy a zabránil vzniku přes 2 800 tun oxidu uhličitého.

O kolektivním systému ELEKTROWIN

ELEKTROWIN a.s., je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Od svého založení v roce 2005 již zrecykloval více než 100 000 tun vyřazených elektrospotřebičů. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu.

Zaměřuje se na chladící zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů.  Sběrnou síť tvoří více než 800 sběrných dvorů ve více než 600 městech a obcích, skoro 2 500 provozoven posledních prodejců a mobilní svozy ve více než 4 000 obcích.   

Autor: Redakce Nazeleno.cz