fbpx

Půjde ministr Kuba proti Ústavnímu soudu?0

Reakce na prohlášení ministra průmyslu Martina Kuby ve věci solární daně. Ministr Kuba pro Lidové noviny uvedl, že „Co se týká již postavených elektráren, měli bychom diskutovat o prodloužení solární daně. Máme na to zbytek letošního roku i začátek příštího.“

Pokud by se ministerstvo průmyslu rozhodlo prosadit prodloužení takzvané solární daně, pak by se dostalo do rozporu s názorem Ústavního soudu, který při svém rozhodnutí o solární dani konstatoval, že základním měřítkem je zachování patnáctileté návratnosti vložené investice. Ústavní soud by měl tak změnu legislativy, která by prodlužovala daň i po roce 2013, automaticky zrušit.
 
„Už samotný zpětný zásah do stability právního prostředí, narušení garance návratnosti investic a rovnosti před zákonem může vybudovat nebezpečný precedent, který pak bude moci některá příští vláda zneužít u jakéhokoliv podnikatelského sektoru nebo finančního produktu pro občany. Zdá se, že ministr průmyslu bezostyšně přemýšlí dokonce o prohloubení této nedůvěry ve stát,“ říká Pavel Šich, předseda Aliance pro energetickou soběstačnost.

Využití potenciálu obnovitelné energetiky pak může pomoci Česku nastartovat moderní ekonomiku nezávislou na uhelné nebo atomové energetice. Ministr průmyslu svými prohlášeními nejen obnovitelnému průmyslu vzkazuje, že může zapomenout na stabilní podnikatelské prostředí, které by vytvořilo desítky tisíc pracovních míst, srazilo znečištění ovzduší a snížilo spotřebu fosilních paliv,“ říká Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

Profilový obrázek

Autor: Redakce Nazeleno.cz