fbpx

Půjčka na bydlení. Je lepší hypotéka nebo spotřebitelský úvěr?0

K bydlení můžeme přistupovat mnoha způsoby. Někdo si zvykl na bydlení v podnájmu, někdo jiný touží po vlastním. Ať již chcete vlastní dům nebo byt, je potřeba jej nějakým způsobem financovat.

Jen málokdo z nás totiž má okamžitě všechny potřebné prostředky, které taková investice vyžaduje. Z tohoto důvodu zde máme možnosti, které nabízejí úvěrové produkty. Těch je na trhu celá řada a může být náročné se v nich zorientovat.

Typickou volbou je klasická hypotéka

Pokud se rozhodneme financovat bydlení, drtivou většinu lidí napadne využití hypotéky. Tento úvěrový produkt má celou řadu nesporných výhod, které jej předurčují k úspěšnému financování bydlení. Ostatně je to také půjčka účelová, kterou lze financovat pouze bydlení a nic jiného. Mezi hlavní benefity patří:

  • Velký obnos peněz až v řádech milionů
  • Velmi dlouhá doba splatnosti
  • Rozumná výše úroků

Pro klasickou hypotéku ovšem chodíme do banky, a zde je potenciální kámen úrazu. Podmínky pro získání hypotéky jsou totiž rok od roku přísnější. Už na ni tak nedosáhne tolik lidí jako v minulosti a mimo jiné dnes musíte při klasické hypotéce částečně financovat nemovitost také sami. Můžete si ale vyhledat ten nejvýhodnější produkt právě pro vás, s čímž vám pomohou internetové srovnávače. Právě díky nim zjistíte, která je pro vás ta nejlepší hypotéka. Pomohou vám také v případě, pokud se rozhodnete refinancovat stávající hypotéku a hledáte lepší podmínky.

Spotřebitelský úvěr má také co nabídnout

Nedosáhnete na hypotéku a zvažujete využití spotřebitelského úvěru? Tyto produkty patří mezi neúčelové půjčky, kdy finance můžete použít na cokoliv. Patří sem různé rychlé půjčky, mezi které můžeme zařadit také oblíbené půjčky v hotovosti. V drtivé většině případů si lidé sjednávají takové půjčky u nebankovních společností. Zvolíte-li ověřenou nebankovní společnost, nemusíte se obávat podvodného jednání, ale na druhou stranu musíte počítat s tím, že tyto půjčky zpravidla:

  • Mají vyšší úrokové sazby a RPSN
  • Jsou s kratší dobou splatnosti
  • Jsou určeny pro půjčení menších obnosů peněz

Ještě bychom mohli doplnit, je můžete narazit na některé skryté poplatky a sankce, které nemusejí být na první pohled patrné. Nikdy tak nezapomeňte ani v tomto případě srovnávat a počítat a opět můžete využít služeb internetových srovnávačů neboli kalkulaček.

Pomocná ruka od státu

Na trhu existují také speciální nabídky, které jsou určeny pro mladé rodiny. Kromě klasických spotřebitelských úvěrů je zde mimo jiné půjčka na bydlení přímo od státu, kterou v případě financování bydlení nesmíme opomenout. Podmínky získání nejsou tak přísné jako v případě hypotéky, ale zase možné obdržené sumy jsou nižší. Celkově můžete získat až 300 000 Kč na modernizaci bytu, dále 1 200 000 Kč na koupi bytu nebo až 2 000 000 Kč na stavbu nebo koupi domu.

Jaký je tedy verdikt?

Obecně na financování bydlení jsou nejvýhodnější účelové půjčky. S klasickou hypotékou tedy získáte nejvýhodnější možné podmínky z hlediska financování nemovitosti. Právě díky účelovosti tohoto úvěrového produktu je zřejmé, že je ideálně nastaven právě pro účely financování bydlení. Na druhou stranu ne každému se podaří splnit náročné podmínky, které jsou dnes na žadatele o hypotéku bankami a zákonnými požadavky kladeny.

V tomto případě může přijít vhod využití některého ze spotřebitelských úvěrů, a to aspoň na částečné pokrytí finančních potřeb. Při využití těchto úvěrových produktů si však dobře spočítejte, zda vám to za to skutečně stojí a není lepší s pořízením vlastního bydlení prozatím počkat, než se vám podaří splnit podmínky pro klasickou hypotéku. Ať už si ale sjednáte hypotéku nebo spotřebitelský úvěr, vždy se důsledně informujte na všechny související poplatky, které mohou libovolné finanční produkty značně prodražovat.

Autor: Komerční sdělení