Mezi prvními vlaštovkami pasivních bytových domů v České republice je i vila Pod Altánem. Nabídne příjemné bydlení a nízké ceny za energie. Přečtěte si, co nám o projektu prozradil jeho tvůrce.
Bydlet v novém, nedaleko centra i zeleně a za energie platit jen několik stovek měsíčně. Líbí se vám taková idea? Nám také! Proto vám chceme představit první skutečně pasivní bytový dům, který právě takové bydlení poskytne. Stojí v klidné části pražských Strašnic a nabídne 6 bytů o velikostech 3+kk a 4+kk.
„Ročně můžete v bytě v pasivním domě ušetřit až 15 tisíc korun za energie.“
ReklamaTřípatrovou bytovou vilu společně navrhli architekti Aleš Brotánek a Jan Praisler pro developerskou firmu JRD. Atraktivní je na bytové vile nejen umístění nedaleko pražských Vinohrad. Především ale to, že se budova může chlubit označením pasivní. Dokazuje to měrná potřeba tepla na vytápění, která je 12,9 kWh/m2 ročně, což pohodlně splňuje limit stanovený pro pasivní domy (15 kWh/m2/rok). Co to znamená? Že obyvatelé domu mohou počítat s velmi nízkými náklady na vytápění. Tak třeba v bytě o 90 metrech čtverečních se počítá s celkovými náklady na energie v orientační výši 734 korun měsíčně (vytápění, větrání, TUV a osvětlení). Pokud to porovnáme s běžným bytem, kde náklady odpovídají ceně až kolem 2 000 korun měsíčně, ročně tu můžete uspořit až 15 000 korun na energiích.
Pasivní bytový dům ve Strašnicích byl již oceněn Českou komorou architektů. Foto: jrd.cz
A jak toho tvůrci docílili? „Optimalizovaným návrhem bytové vily Pod Altánem jsme zjistili, že dokážeme zcela běžnými technologiemi (vápenopísková cihla, 280 mm běžné izolace, kvalitní okna s trojskly, větrací jednotka v každém bytě) při zachování kompaktního tvaru a vyřešení tepelných mostů i v nevýhodných podmínkách severního svahu dosáhnout parametrů pasivního domu,“ vysvětluje jeden z tvůrců Aleš Brotánek.
„Na vytápění a teplou vodu pro šest větších bytů stačí pouze malý plynový turbokotlík, který normálně potřebuje malý rodinný domek, a přesto splníme přísné limity získání dotace Zelená úsporám. Nákladnější je sice promýšlení návrhu, který je třeba řešit ve variantách, ale prostředky, které se ušetří v realizaci, jsou nesrovnatelné,“ říká Brotánek.
Prolínající se hmoty bytovéhu domu. Foto: jrd.cz
A kolik takový dům stojí? Dům vzniká za cenu 30 milionů korun. A zdali byl kvůli své „pasivitě“ dražší? „Pokud porovnáváme srovnatelnou kvalitu i standard, snažil se pan Řežáb z JRD vyčíslit na bytě o 80 metrech čtverečních náklady na řízené větrání, potřebná okna, tepelné izolace i vyřešené tepelné mosty s kvalitním provedením na rozpětí cca 80-150 tisíc korun,“ říká Brotánek. Kvalitní hygienické prostředí tedy nemusí být o tolik dražší. Naopak majitelům uspoří nemalé peníze za energie, jejichž ceny stále šplhají vzhůru.
Byty o velikosti od 82 do 125 metrů čtverečních jsou rozloženy po dvou v každém patře. Samozřejmostí je výtah, garážová stání, velké sklepy, ale i předzahrádky a terasy splňující náročný standard současného moderního bydlení. Dům z exteriéru působí jako dva prostupující se kvádry, jeden z nich bíle omítnutý a druhý s deskovým obkladem. Projekt byl již oceněn v soutěži Český energetický a ekologický projekt roku Českou komorou architektů.
A výhled na Prahu. Jak by se vám líbilo tu bydlet? Foto: jrd.cz