fbpx

První ekologická diskotéka na světě – co dokáže?0

Datum 10. června 2008 se zapsalo do pomyslné světové kroniky zejména otevřením prvního bioklubu na světě. Dokáže recyklovat odpad, využívá obnovitelné zdroje energie a dokonce funguje jako malá „taneční“ elektrárna. Co dalšího umí? Kolik jeho výbava stála? Dozvíte se v článku.

Když přišel Andrew Charalambous s nápadem vystavět v metropoli Londýna první ekologickou diskotéku na světě, jen málokdo věřil, že své myšlenky obrátí v činy.

„Až 60 % elektrické energie by měl pokrýt zisk z pohupování tanečníků na parketu.“

Reklama

Slovo vzalo slovo, načež ambiciózní plán nabral na obrátkách a Club Surya tak doopravdy spatřil světlo světa. Může se ale opravdu pyšnit přídomkem „ekologický“?

Tančením k záchraně světa

Patetické motto uvedené v mezinadpisu lemovalo nejeden reklamní leták, jenž nabádal k návštěvě „zeleného“ klubu. Pyšní se totiž univerzálním tanečním parketem, který využívá takzvané piezoelektřiny. Dokáže na dané místě přetransformovat pohyb lidí a vytvořit z něj zdroj energie pro pohánění veškerého elektronického zařízení v budově. Podle vědeckých výpočtů zvládne naplněný taneční parket zprostředkovat šedesát procent elektrické energie pro provoz klubu, zbytek posléze obstarávají solární zařízení a větrné turbíny.

Zachraňte planetu tancem, říká ekodiskotéka v Londýně
Zachraňte planetu tancem, říká ekodiskotéka v Londýně. Je otázkou, jak by k tomu mělo dojít, minimálně ale využití piezoelektřiny by mohlo být zajímavé

Především díky tomu může Surya zásobovat až dvacítku dalších budov v blízkém okolí. V podstatě funguje jako drobná elektrárna schopná utvořit potřebné zásoby elektřiny i pro případ, že by jednu chvíli zel taneční parket prázdnotou. A pokud zůstane něco navíc, Charalambous to hodlá pustit do veřejné sítě zcela zdarma.

Recyklujeme odpad

Tento klub však nedělá zeleným pouze tvorba energie z obnovitelných zdrojů. WC (v plném znění jako Water Clean, pozn. autora) v tomto případě neexistují – využívají se totiž suché záchody v korespondenci s umyvadly, jejichž ekologická pointa tkví ve využívání dešťové vody. Spotřeba je pro návštěvníky dostatečná, ale zároveň šetrná.

Na baru je k dostání specifický alkohol, mezi nímž nechybí biopivo. Stranou nezůstaly ani nealkoholické nápoje zbavené konzervačních látek a jiných – dnes už tradičních – chemických příměsí. A třešničkou na ekologickém dortu se stává cena vstupenky pro cyklisty, pěší a návštěvníky dopravené městskou hromadnou dopravou: 0,- Kč včetně DPH.

Ekodiskotéka - jak funguje?
Vysvětlení, jak funguje piezoelektrický taneční parket

Těmito kroky se snaží Club Surya nabádat k šetření planety. Stranou rovněž nezůstává odpad – rozbité sklenice, prázdné láhve, papíry, plastové nádoby a další nezbytnosti podle Charalambouse zábavní budova recykluje a následně opět využívá buďto pro své další potřeby, nebo pro využití jiných společností.

Jedna bio za cenu tří klasických

Charalambous se ovšem netají tím, že vybudování podobného zábavného zařízení stálo několik miliónů liber. Jak sám tvrdí, do ceny Surya klubu by se vešly tři stejné, zato neekologické diskotéky. Tato přitom splňuje ty nejzásadnější standardy, které jsou potřeba pro otitulování slovem „bio“.

„Jen si představme, kdyby podobné ekologické budovy – a to nejen v zábavním spektru – vznikly po celém světě,“ dodává majitel průkopnického podniku. V současné době je pouze otázkou, kdy Suryi poctí svou návštěvou slavné osobnosti z celého Spojeného království. Zdali je ovšem jeho nápad univerzálně aplikovatelný nebo jde jen o rozmar jednoho milionáře, vyřeší až další roky a dlouhodobé zkušenosti s provozováním „ekoklubu“.

Výzva pro čtenáře: Jste v Londýně? Navštivte zmíněnou diskotéku a podělte se s námi o své zážitky a dojmy. Nejzajímavější text finančně odměníme.

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz