fbpx

Průvodce výběrem zahradního domku0

Zvažujete koupi zahradního domku? Potřebujete uskladnit nářadí, bazénovou techniku, dětské hračky nebo sportovní vybavení? Domek se dá využít i jako dílna pro kutily, skladovací prostor při rekonstrukci nebo místo při rekreaci.

Zdroj 1: biohort.com

1. Velikost domku

V první řadě je důležité zamyslet se nad tím, na co budete domek využívat a především kolik prostoru máte. Pro uskladnění sekačky či nářadí vám postačí domek  o ploše kolem 2 m2. Pokud ovšem plánujete domek využívat pro uskladnění kol či bazénové techniky, doporučujeme zvolit domek o velikosti od 5 m2. Pro zahradní traktůrek už budete potřebovat alespoň 20 m2.

2. Stavební prostor pro domek

Domky potřebují dostatečný prostor pro umístění. Dbejte na snadné otevírání dveří. V případě, že chcete postavit domek se zastavěnou plochou nad 25 m2 , je nutné zajistit si rozhodnutí o umístění stavby.

3. Materiál zahradního domku

Zahradní domky se vyrábějí ze dřeva, plastu i plechu a je jen na vašich preferencích, který typ domku zvolíte.

Nejtrvanlivější jsou domky dřevěné, které vám při správné a pravidelné údržbě budou sloužit desítky let. Domky vyrobené ze dřeva lépe udržují vnitřní teplotu a nepřehřívají se. Jsou oblíbené pro svůj vzhled a tradiční pojetí. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena a údržba. Domek musí být také dostatečně ukotven.

Výhodou plastových domků je jejich rychlá a snadná montáži a také stálost materiálu. Domky jsou vyrobeny z nehořlavého plastu, který nepodléhá vlivům počasí. Snadno se demontují a mohou měnit stanoviště dle potřeby majitele. Velice snadno se čistí a udržují a jsou vyráběny v designových barvách.

Domek z plechu  je ideální pro všechny, kteří hledají trvanlivou a odolnou stavbu za rozumnou cenu. Díky svému vzhledu se plechový zahradní domek obvykle hodí do všech typů zahrad. Jsou také odolné, ale problém může být v teplých měsících, kdy se vnitřní prostor a vnější opláštění přehřívá. Plus tohoto typu domku je také široká dostupnost volitelného příslušenství.

Zdroj 2: https://cdn.myshoptet.com/usr/www.zahradajezek.cz/user/shop/big/92493_zahradni-domek-solid-tomas.jpg?5df398cf

4. Rozpočet na domek

Pořizovací cena domku není odvislá jen na samotné ceně domku, ale i případné přípravě a samotné montáži. Pokud hledáte cenově dostupnou variantu, zaměřte se na plechové a plastové domky, jejichž montáž i ukotvení zvládnete sami.

Zdroj: https://www.zahradajezek.cz/ukazky-montazi-zahradnich-domku/

5. Montáž svépomocí nebo od odborné firmy

Zahradní domek je nutné připevnit k podkladu, aby byl stabilní a bezpečný. Nejlepší je kamenná nebo betonová základna nebo zhutnění půdy pod domkem. Někteří prodejci nabízí i odbornou montáž včetně ukotvení. Zejména dřevěné stavby bývají na montáž a ukotvení náročnější.

Autor: Komerční sdělení