fbpx

Průmyslový robot – nenahraditelný v mnoha průmyslových odvětvích0

Popularita průmyslových robotů stále roste. Díky svým novým schopnostem mohou automatické stroje vykonávat téměř jakoukoli práci vykonávanou člověkem. Navíc jsou to stroje malé, lehké a velmi inteligentní. Pojďme se na ně podívat blíže.

Robot staré generace

Dosud používaný průmyslový robot, byl hojně využívaný v továrnách a výrobních podnicích, nahrazoval člověka při provádění stálých, opakujících se činností. Používal se hlavně pro:

  • nakládka a vykládka zboží,
  • montážní práce (vkládání, šroubování, lepení různých prvků),
  • dokončovací práce (tmelení, injektáž, lepení, kreslení, hlazení, lakování),
  • svařování a zpracování kovů (řezání, vrtání, frézování, broušení),
  • balení, paletizace, manipulace se zbožím atd.

Roboti nové generace

Průlom v robotice přišel s konstrukcí inteligentního robota, který spolupracuje s lidmi. Stroj byl pojmenován cobot. Toto zařízení má snadno použitelný 3D software, díky kterému jej lze rychle nakonfigurovat a přizpůsobit pro provádění konkrétního, konkrétního úkolu. Moderní robot je rovněž nepostradatelným pomocníkem. Na trh ho uvedla například dánská společnost Universal Robots, která se specializuje na výrobu menších flexibilních průmyslových kolaborativních robotických ramen (cobotů) se sídlem v Odense v Dánsku. V roce 2008 byli první koboti UR5 k dispozici na dánském a německém trhu. Společnost také uvedla na trh roboty vhodné pro úkoly s vysokým užitečným zatížením, jako je manipulace s těžkým materiálem, obsluha těžkých strojů, balení a paletizace a autonomní mobilní roboty (AMR). Produkty se skládají z odolných UR16e, stolních UR3 a UR3e, UR5 a UR5e a UR10 a UR10e.

Průmyslový robot nové generace je vybaven lehkým, flexibilním ramenem a různým příslušenstvím, jako jsou chapadla, systémy vidění atd., které značně usnadňuje práci. Koboty lze naprogramovat tak, aby prováděli prakticky jakoukoli manuální činnost. Díky tomu ho stále více využívají majitelé středních i malých firem a výrobních závodů.

Výhody průmyslových robotů

Coboti si získávají stále větší oblibu, protože mají mnoho výhod, které nelze přeceňovat. Za prvé, jejich použití je bezpečné. Můžete s nimi pracovat přímo – bez potřeby zabezpečení nebo ochranných klecí. Navíc se snadno používají, lze je rychle naprogramovat a uvést do provozu během pár hodin. Rozsah jejich možností je obrovský. Díky možnosti konfigurace pro vykonávání mnoha činností jsou dokonce všestranné. Jsou také praktické a flexibilní – v případě potřeby můžete kdykoli snadno změnit jejich nastavení a konfiguraci a poté robota přesunout k plnění jiných úkolů. Tito průmysloví roboti jsou malých rozměrů a navíc jsou lehcí a mobilní, takže mohou pracovat v místnostech s malým pracovním prostorem a v přímé přítomnosti člověka. Roboty nové generace se vyznačují vysokou účinností a přesností, díky čemuž se náklady vynaložené na jejich nákup rychle vrátí. Coboty si můžete pořídit nebo také pronajmout.

Zdroj obrázku: Jenson / Shutterstock.com

Autor: Komerční sdělení