Kupujete nový dům či byt? Novostavby od nového roku již musí být vybaveny průkazem energetické náročnosti budov. Na první pohled užitečná věc, jaké jsou ale její zádrhely? Na co byste si měli dát pozor? KOMENTÁŘ ODBORNÍKA
Musím rovnou na začátku říci, že jsem rád, že se energetický průkaz budov zavedl. Alespoň z mého pohledu (energetický poradce ve středisku EKIS) jde o rozhodně pozitivní krok. Tématu se podrobně věnujeme v článku Energetický průkaz budov – povinná součást novostaveb, v tomto textu se omezím pouze na krátký komentář o výhodách a slabinách systému.
Reklama„Výsledné hodnocení je vlastně jakýsi neurčitý průměr – neřekne vám, kolik zaplatíte za topení, kolik za klimatizaci.“
Mezi nespornými výhodami je fakt, že průkaz poskytne zákazníkovi základní informaci o budoucí spotřebě energie v domě. Už se tak nebude opakovat situace, kdy zástupce firmy nabízející typový dům na otázku o jeho tepelné ztrátě a roční potřebě tepla neodpoví a udiveně dodá, že se nikdo až dosud neptal. Lidé si časem zvyknou na to, že při pořízení domu je údaj o spotřebě energie stejně důležitý jako při koupi auta.
Vše o energetickém průkazu budov |
Na koho se vztahuje? Jaké jsou kategorie? Kam spadá váš dům? Čtěte článek na Nazeleno! |
Energetický průkaz – výhody
Přínos energetického průkazu je tedy poměrně jasný.
- Samotná existence průkazu či štítku upozorní na to, že spotřeba energie v domě je důležitá veličina a že existují domy úsporné (levnější na provoz) a neúsporné (drahé na provoz). Lidé se tedy (doufejme) už nebudou rozhodovat jen podle nákladů na pořízení domu.
- Vytvoří se tlak na úspory při stavbě. Firmy se nejspíš budou víc snažit nabízet domy, které se dostanou do kategorie B nebo dokonce A, než aby se spokojily s minimálně požadovanou kategorii C.
- Energetický průkaz je současně určitou zárukou, že dům bude mít spotřebu energie v nepříliš velkém intervalu kolem udané hodnoty. Pokud bude spotřeba znatelně větší, může to být důvod k reklamaci či dokonce žalobě. Dosud se totiž setkáváme s tím, že některé firmy beztrestně nabízejí domy, které nesplňují ani minimální požadavky současné normy (například dřevěné sruby nebo roubenky).
Energetický průkaz – nevýhody
Je ale dobré podívat se také na nevýhody, které sebou povinné zavedení energetického průkazu budov přinese-
- Průkaz musí někdo vypracovat, což není vůbec jednoduchá záležitost. Náklady na pořízení pochopitelně v konečném důsledku ponese zákazník.
- Budova je podstatně složitější objekt než úsporná chladnička nebo pračka, vstupuje do ní více druhů energie, které se liší svou cenou a energie je zde využívána daleko rozmanitějším způsobem. Výsledné hodnocení (zařazení budovy do určité třídy) je vlastně jakýsi průměr. Z čísla se nedozvíme, kolik z celkové částky tvoří topení, ohřev vody nebo klimatizace v letním období.
- Je pravda, že v podrobnějším textu, protokolu energetického průkazu, tyto informace najdeme. Nikoli však ve srozumitelné formě pro běžné „čtenáře“. Přinejmenším člověk musí zvládnout přepočet jednotek a umět si najít, kolik vlastně zaplatí za plyn nebo elektřinu, aby si energetické údaje přepočetl na peníze, a zjistil tak celkové roční náklady. Samotný údaj o spotřebě energie totiž nestačí, pro rozhodnutí je třeba vědět, jaké jsou roční náklady vyjádřené v penězích. Teprve pak totiž můžeme rozhodnout, zda se vyplatí dražší dům s nižší spotřebou, nebo naopak.
Seriál Stavíme nízkoenergetický dům |
– Vhodná lokalita, zdroje a tvar domu– Stěny domy (cihly, dřevo, beton)– Okna domu (umístění, rámy, trojskla, rolety) |
- Průkaz energetické náročnosti není moc vhodný pro odhalení nedostatků v návrhu domu a ke zjišťování potenciálu úspor.
- Podobně jako u chladničky nebo pračky, energetická třída udává vlastně spotřebu za definovaných, laboratorních, podmínek a skutečná spotřeba pak závisí i na způsobu, jak spotřebič používáme. U domu to platí ještě ve vyšší míře, třeba spotřeba energie na přípravu teplé vody závisí na počtu lidí, kteří v domě budou a velmi významně i na jejich životním stylu.
- Pro zařazení do energetické třídy je kromě spotřeby rozhodující ještě podlahová plocha a typ budovy (zda jde o rodinný domek nebo penzion apod. – více v našem článku). Postupem času se objeví asi mnoho možností, jak s těmito údaji manipulovat a ovlivnit celkový výsledek. Pěkně to rozebírá Karel Srdečný ve svém článku.
Kupujete dům? Studujte průkaz pozorně!
Dovolím si tedy na závěr několik rad pro ty kdo budou chtít využít tento dokument při rozhodování o pořízení domu.
- Nedívejte se jen na barevný obrázek s šipkou, která vám udává do jaké třídy dům patří, ale prostudujte si dokument celý.
- Nebojte se zeptat a žádejte vysvětlení, když se vám něco nezdá, průkaz jste zaplatili vy.
- Pokud chcete vytěžit maximum informací z dokumentu, obraťte se na odborníky (například od některé z poraden EKIS), kteří vám poradí při rozhodování.
Autor má bohaté zkušenosti v oblastech úspor energií a obnovitelných zdrojů. Působí jako lektor a pedagog. Na kontě má řadu odborných a populárně naučných publikací z oblasti obnovitelných zdrojů. S jeho pracemi se můžete setkat také na Nazeleno.cz – např. seriál Solární energie.