Průkaz energetické náročnosti budov je nepochybně užitečný dokument. Je třeba si ale pohlídat, aby opravdu dané budově odpovídal. U starých domů ale příliš smysl asi nemá.
Hned na začátku musím říci, že mám k průkazům energetické náročnosti budov (dále jen PENB) trochu ambivalentní vztah. Nemám příliš rád, pokud stát na občanech požaduje věci, které je stojí čas a peníze a které jsou ne vždy smysluplné a užitečné. Užitečnost PENB totiž dost záleží na tom, o jaký dům se jedná a také na tom s jakou péčí a zodpovědností byl průkaz udělán.
Pro starší budovy asi nemá smysl
Nejsem si například jist, zda má význam dělat energetický průkaz budovy třeba pro nerekonstruovaný činžovní dům z 19. století, k němuž není stavební dokumentace. Je s tím spousta práce a stojí to dost peněz a v zásadě to o domě neřekne nic, co bychom již nevěděli – že spotřeba energie na vytápění bude vysoká. Pokud jde o zodpovědnost autora průkazu, musím říci, že když vidím na internetu nabídky typu „NEJLEVNĚJŠÍ PENB od 1800 KČ“ a „Vyřízení na dálku“, mám své pochybnosti.
ReklamaTo, že PENB je dobře zpracován a dům podle něj vypadá jako skvělá a vysoce úsporná stavba, bohužel nemusí ještě znamenat, že tomu tak opravdu je
Na druhé straně je třeba říci, že například u novostaveb či rekonstruovaných starších domů je PENB velice užitečný zdroj informací. Když mám nějakému klientovi radit při koupi nebo nájmu, vždy se ptám, zda je PENB k dispozici.
Rozhodně by se dnes už nemělo stávat to, co jsem zažil před několika lety, kdy přišel klient s prospektem jedné firmy stavící typové domy a chtěl vědět, zda si dobře vybral dům. Byly tam fotografie za všech stran, půdorys přízemí i podkroví a podrobně popsané vybavení zahrnuté v ceně stavby. Nebylo ale jasné, z čeho jsou stěny, jaké zasklení je v oknech nebo jak je provedena izolace střechy. Nebyla tam ani zmínka o výpočtové tepelné ztrátě nebo roční potřebě tepla na vytápění.
Do firmy jsem proto s žádostí o uvedené informace zavolal. Člověk, na něhož mne přepojili, mi řekl, že nemá tušení a v dokumentaci k domům žádné údaje o tepelných ztrátách nemají. Podivil jsem se, jak je možné, že prodávají dům a neznají tak základní údaj jako je spotřeba energie na vytápění. Bezelstně mi odpověděl, že se o to zatím nikdo jiný než já nezajímal.
Průkaz energetické náročnosti vůbec neodpovídal postavenému domu
To, že PENB je dobře zpracován a dům podle něj vypadá jako skvělá a vysoce úsporná stavba, bohužel nemusí ještě znamenat, že tomu tak opravdu je. Nedávno jsem měl pro jednoho klienta posoudit byt v novostavbě. Vyžádal jsem si od realitního agenta PENB a plánek budovy a našel na jejich webu i nějaké obrázky domu. Když jsem si ty materiály prohlédnul, byl jsem zcela okouzlen. PENB byl pečlivě zpracovaný, byl to bytový dům v pasivním standardu (což dnes rozhodně není běžné!) a navíc to byla stavba velmi pěkná na pohled. Takže jsem se tam s klientem vypravil, abych si dům prohlédl. Zjistil jsem ale zajímavou věc – energetický průkaz vůbec neodpovídal tomu domu.
Velmi užitečným zdrojem informací je PENB hlavně u novostaveb. Snadno s ním získáte přehled o budoucích nákladech na vytápění. Navíc ne každá novostavba je energeticky úsporná. (Foto: Thinkstockphotos.com)
Po kratším pátrání na webu a dotazem u autora PENB jsem zjistil, že developer si zřejmě nechal udělat PENB na typové pasivní domy, které chtěly stavět, nicméně pak postavil něco zcela jiného. Jiné zdivo, jiná tloušťka izolace, nebylo tam pochopitelně instalované rekuperační větrání a nejspíš tam byly i další změny, které nebyly na první pohled tak zjevné.
Realitní agent mi vysvětlil, že původně opravdu chtěli stavět pasivní domy, ale pak došli k názoru, že by to bylo moc drahé a tak projekt trochu upravili. Firma se už ale nenamáhala nechat upravit i PENB; nejspíš jsem byl také asi jediný, kdo si jej prostudoval. Zajímavé ovšem bude, až je někdo z lidí, kteří si takové byty koupí zažaluje, že mu prodali byt s větší spotřebou energie na vytápění, než je v dokumentaci uvedeno. Odhaduji, že takový spor se nedá prohrát a nepochybně na nich vysoudí slevu, která bude nejspíš vyšší než to, co by zaplatili za aktualizaci PENB.
Někdy stačí dům pořádně prohlédnout, PENB však pomůže
Na zatím poslední konzultaci ke koupi bytu to bylo naopak jednoduché. Žádný PENB, žádné plánky a šlo o malý byt uprostřed domu a jen s jednou vnější stěnou. Poklepem jsem zjistil, že je zvenku izolována pěnovým polystyrénem v tloušťce 10 až 15 cm. Stěna byla nejspíš z nějaké cihly typu Porotherm či Heluz v tloušťce asi 30 cm. Okna se zasklením Akutherm Climaplus Ultra s U= 1,1W/(m2.K). Jediné, co tam mohlo potenciálně dělat problémy, byl tepelný most balkonu, nicméně na stěně nebyly žádné stopy po kondenzaci vodní páry a vlhnutí. Takže jsem to odsouhlasil a ten PENB mi ani nechyběl.
Co tedy na závěr poradit? Rozhodně vyžadujte (tam kde je to možné) při koupi či pronájmu PENB. Řádně si jej prostudujte, a pokud budete mít pochybnosti nebo něčemu nebudete rozumět, navštivte některé ze středisek EKIS a nechte si poradit.
Pokud se objeví nějaké závažnější nesrovnalosti, vezměte si na místo nějakého odborníka. Na trhu je dnes řada firem, které nabízejí posouzení kupovaného bytu či domu (viz Inspekce nemovitostí). Budete za to sice muset něco zaplatit, ale rozhodně je to lepší než problémy řešit potom.