fbpx

Prostorový metr, plnometr… Jak se měří množství palivového dříví?0

Pokud ho ještě nemáte, je ideální čas nakoupit palivové dříví. Tedy samozřejmě pokud topíte dřevem třeba v krbových kamnech nebo v kotli. Ceny palivového dřeva mírně rostou, je proto dobré jeho nákup příliš neodkládat. V topné sezoně bude toto palivo dražší. Někteří dodavatelé vám přivezou dřevo na paletě a uvádí ceny za paletu, jiné firmy zase uvádí ceny za prostorový metr. Jak se v objemových jednotkách dřeva vyznat?

Foto: Pixabay.com

Pokud letos nakupujete palivové dřevo poprvé, možná vás mohly zaskočit různé jednotky, kterými se jeho objem počítá. Prostorový metr skládaný, prostorový metr sypaný, plnometr nebo třeba paleta. Navíc některé ceníky mohou být zmatené, protože uvádí cenu třeba v prostorových metrech sypaných, ale dřevo vám pak dodavatel doveze na paletě, za kterou zaplatíte více. Pojďme si v tom udělat pořádek a představu, kolik vlastně dřeva v daných jednotkách dostanete.

Plnometr

Jednotka plnometr (pm, m3) značí jeden krychlový metr plný dřevní hmoty. Můžete si ho představit jako kostku dřeva s hranou o délce jeden metr. S touto jednotkou se ale při prodeji palivového dřeva příliš nesetkáte, leda byste kupovali celé nerozřezané kmeny. S plnometry pracují hlavně lesníci a odborníci v dřevařském průmyslu.

Reklama

Z délky kmene a několika poloměrů je možné určit nejpřesnější objemovou jednotku dřeva – plnometr. Foto: Pixabay.com

Prostorový metr skládaný

Naopak s touto jednotkou se nejspíš při koupi palivového dřeva setkáte. Můžete si ji představit jako kostku o hraně jeden metr, do níž jsou naskládána naštípaná polena dřeva. Prostorový metr skládaná se nejčastěji označuje zkratkou prm. Někdy se tato jednotka označuje jako prostorový metr rovnaný (prmr). Kolik dřeva v jednom prm dostanete, záleží hlavně na tom, jak pečlivě bylo vyskládáno, jak dlouhá jsou polena a jak dobře je dřevo naštípáno. 1 prm obvykle odpovídá asi 750 kg kvalitního tvrdého dřeva.

Prostorový metr sypaný

S touto jednotkou pracují dodavatelé asi nejčastěji a pokud si chcete porovnat ceníky jednotlivých dodavatelů, asi budete srovnávat právě sypané metry dřeva. Představíte si ji jako metrovou krychli, do níž jsou polena volně nasypána. Prostorový metr sypaný se nejčastěji označuje jako prms a odpovídá cca 500 kg kvalitního tvrdého dřeva.

Cena za paletu

Dodavatelé navíc obvykle nabízí také naštípané dříví na paletách. Ty mohou mít různé rozměry a dodavatelé obvykle někde uvádějí, kolik prms jedna paleta obsahuje. Obvykle je na jedné paletě zhruba 1,6 prms dříví.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi