fbpx

Proměňte interiér novou podlahovou krytinou0

Plánujete rekonstrukci interiéru? Podlaha v něm patří k nejvýznamnějším prvkům, neboť zabírá největší plochu a tudíž dokáže zásadně ovlivnit vzhled celé místnosti i jejího vybavení. Proto bychom správný výběr měli dopředu zvážit, než abychom později litovali.

Výběr podlahy podle místnosti

Každý pokoj v bytě nebo domě má odlišnou funkci, tudíž nelze do všech použít tutéž podlahovou krytinu. Rovněž je důležité vzít také v potaz specifika použitého materiálu. Dřevěné materiály hřejí a v interiéru vypadají útulně, na druhou stranu jsou náročnější na údržbu. Laminát je odolný vůči zátěži, ale na bosé nohy chladný a také náchylný na vodu. Vinyl je zase pružný, odolný, nenáročný na údržbu atd.

Odlišné vlastnosti jednotlivých materiálů předurčují, že ne každá podlaha se hodí do všech místností.

Kuchyň

Nejdůležitější vlastností podlahy v kuchyni je její odolnost, neboť musí zvládnout padající předměty i rizika spojená s vařením a mytím nádobí. Konkrétně musí být odolná vůči nárazům, každodennímu používání, vodě a vlhkosti. Měla by být také dobře udržovatelná.

 • Vhodné podlahy: tvrzený vinyl, linoleum, korek, dlažba.
 • Nevhodné podlahy: laminátová, dřevěná podlaha, koberec.

Obývací pokoj

Patří k místnostem sloužícím především k odpočinku a relaxaci. Zároveň by měl být reprezentativní, neboť se v něm často schází celá rodina, nebo kamarádi a návštěvy.

 • Vhodné podlahy: dřevěná, korková, vinylová, laminátová podlaha, linoleum, koberec.
 • Nevhodné podlahy: lité podlahy, dlažba.

Ložnice

Ložnice slouží zejména pro spánek a relax. Podlaha tedy nemusí disponovat přílišnou odolností. Naopak by měla působit hlavně útulně, aby navodila správnou atmosféru. Měla by být příjemná pro bosé nohy a také “zdravá” z hlediska složení a zadržování prachu.

 • Vhodné podlahy: dřevěná, korková, vinylová podlaha, linoleum, koberec.
 • Nevhodné podlahy: studené podlahy typu dlažba, PVC v rolích, laminát.

Koupelna

V koupelně je největším nebezpečím voda a vlhkost. Těm musí zvolená podlaha dobře odolávat. Podlahová krytina v koupelně také nesmí klouzat, musí být dobře udržovatelná a ideální bude, když bude mít co nejméně spojů a přerušení. Ideální jsou například podlahy, které se celoplošně lepí.

 • Vhodné podlahy: vinylová podlaha, některé korkové podlahy či linolea, dlažba.
 • Nevhodné podlahy: dřevěná, laminátová podlaha, koberec.

Chodba / vstupní prostor

Chodba by měla být reprezentativním prostorem, neboť je to to první, co každý při vstupu do interiéru uvidí. Zároveň je zde ale důležité, aby byla také snadno udržovatelná a odolná vůči vodě a hrubším nečistotám, které si přineseme na botách zvenku.

 • Vhodné podlahy: tvrzený vinyl, linoleum, dlažba.
 • Nevhodné podlahy: laminát, dřevo, korek, koberec, PVC v roli.

Dětský pokoj

Pro naše nejmenší bychom měli chtít to nejlepší. Vsaďte proto na zdravotně nezávadnou podlahu, která bude zároveň hřejivá, příjemná na dotek, odolná, dobře udržovatelná a nealergenní.

 • Vhodné podlahy: linoleum, vinylová, korková, dřevěná podlaha.
 • Nevhodné podlahy: dlažba, PVC v rolích.

Pokud nevíte, jaká podlaha bude do vašeho interiéru nejlepší, doporučujeme se obrátit na podlahové studio, kde vám pomohou s výběrem té pravé podlahy do každé místnosti.

Vyrovnání podkladu je nezbytností

Aby byla podlaha bezpečná a v budoucnu nedocházelo k některým problémům (vznik nerovností a mezer), je nezbytné před pokládkou připravit podklad. Ten musí být pevný, rovný a suchý. Rovněž se musí odstranit hrubší nečistoty a případně povrch vyrovnat.

Vsaďte na profesionální položení

Nepatříte-li mezi zručné osoby, nechte si podlahu položit od odborníků. Podlahářství tyto služby běžně zajišťují. Při pokládce se dodržují pokyny od výrobce i obecně platné normy a standardy. Podlaha tedy bude položena přesně tak, jak má a vy se tak vyhnete zmíněným problémům.

Za poskytnuté informace k tomuto článku děkujeme firmě Amadeo podlahové studio – podlahy Plzeň.

 

Autor: Komerční sdělení