fbpx

Projekty rodinných domů bez žaluzií? Vyhněte se budoucím potížím0

Řešíte projekt rodinného domu? Pak nezapomeňte dopředu myslet na venkovní stínění v podobě žaluzií nebo rolet. V současné době je stínicí technika u novostaveb již samozřejmostí. I když je možná dodatečná montáž, ušetříte si mnoho starostí i financí, pokud na ně myslíte hned od začátku projektu.

Se stínicí technikou počítejte již v projektu domu. Dodatečná montáž má svá úskalí. Zdroj: Climax.cz

Proč uvažovat o venkovních žaluziích?

Řešíte stavbu rodinného domu a přemýšlíte nad tím, jaké stínění zvolit? Bude dostačující vnitřní stínění v podobě obyčejných žaluzií nebo venkovní stínění v podobě rolet? Faktem je, že venkovní žaluzie i rolety vám přinesou mnoho výhod, které oceníte po celý rok. Mezi hlavní přednosti patří především:

  • snížení nákladů na vytápění až o 30 %,
  • v létě šetří náklady za klimatizaci,
  • vytváří dokonalé soukromí,
  • chrání okna proti větru i dešti,
  • možnost stínit a větrat zároveň,
  • snižují hluk v domě.

Na výběr je celá řada kvalitních venkovních žaluzií i rolet. Pokud si nejste jisti, jaký typ stínění vybrat pro váš dům, vždy pomůže odborník. Také architekti a projektanti moc dobře ví, že na stínění je dobré myslet už při projektu rodinného domu. Ušetří vám to mnoho starostí i financí.

Montáž venkovních žaluzií přináší mnoho výhod. Snižuje náklady na vytápění a vytváří dokonalé soukromí. Zdroj: Climax.cz

Projekty rodinných domů zohledňují rovnou i venkovní stínění

Pokud jste nyní ve fázi projektu rodinného domu, nezapomínejte do něj zahrnout také venkovní stínění. Jestliže už víte, že venkovní stínění na domě chcete, ušetříte si mnoho práce i financí. Dodatečná montáž má několik úskalí. Když myslíte na venkovní stínění dopředu, pak odpadají tyto nutnosti a starosti:

  • zásah do fasády a elektřiny,
  • vznik tepelných mostů,
  • viditelné boxy.

Otázkou pak zůstává, jaké venkovní stínění pro daný dům vybrat. Žaluzie,  rolety nebo svislé fasádní clony? Každý typ stínění má své přednosti.

Kdy jsou vhodné venkovní žaluzie a kdy rolety?

Ještě vás čeká rozhodnutí, jaký typ venkovního stínění vybrat. Rozhodovat se můžete mezi venkovními roletami, screenovými roletami (svislé fasádní clony) nebo žaluziemi. Největší rozdíl spočívá v možnosti regulaci světla.

Venkovní rolety vytvoří celistvou plochu, nemusíte je naklápět, světlo regulujete pouze vytažením nebo spuštěním rolety. Lze je opatřit sítí proti hmyzu nebo pojistkou proti vytažení. Rolety vám zajistí dokonalou tmu, což je perfektní pro ložnice nebo dětské pokoje

Venkovní rolety jsou vhodné především do ložnice nebo dětského pokoje. Zajistí vám perfektní tmu v místnosti. Zdroj: Climax.cz

Venkovní žaluzie nebrání větrání a lamely lze naklápět podle libosti, čímž lépe regulujete přísun světla do místnosti. Nevytvoříte sice dokonalou tmu jako s roletami, ale perfektně se tento typ stínění hodí do obývacích pokojů, kuchyní nebo společenských prostor.

Venkovní žaluzie se perfektně hodí do obývacích pokojů. Zdroj: Climax.cz

Screenové rolety se řadí se moderní alternativu k žaluziím a roletám. Mají stále větší oblibu. Nepustí do místnosti sluneční paprsky, ale zároveň propustí dostatek denního světla. Vyrobeny jsou z kvalitní látky odolné proti vyblednutí, ovládat je lze manuálně i motoricky.

Screenové rolety chrání před sluncem, ustojí silný vítr a oživí každou fasádu domu. Zdroj: Climax.cz

Záleží jen na vás, jaký druh je pro vás příjemnější. Vybírejte nejen z široké možnosti montáží, ale i z pestré palety barevných provedení i tvarů lamel.

Máte pasivní dům? Stínicí technika nesmí chybět 

Především pro pasivní domy, které pracují s energetickou úsporou, je zateplení a venkovní stínění základem. Na venkovní stínicí techniku lze získat dotace, a to díky podpoře Nová zelená úsporám. Žádost lze podat jen společně s žádostí o dotaci na zateplení domu. Žádost podává pouze vlastník rodinného domu nebo vlastníci bytových jednotek.

Jaké kroky jsou potřeba provést?

  • Podat žádost o dotaci.
  • Zajistit výkresovou dokumentaci.
  • Získat odborný posudek.
  • Mít krycí list technických parametrů použitých produktů.

Kolik financí můžete získat? Až 1 500 kč na 1 m2. O dotace požádáte pomocí online formuláře a žádat lze před zahájením, v průběhu nebo dokonce až po dokončení prací.

Autor: Komerční sdělení