fbpx

Projekty E.ON Energy Globe inspirují k udržitelnějšímu životu0

Snaha o úsporu energií, stejně jako touha jít cestou udržitelnosti, je v dnešní době čím dál aktuálnější pro každého z nás. Jak ale těchto cílů dosáhnout? Zajímavé a funkční nápady můžete najít u projektů ekologické soutěže E.ON Energy Globe.

Jedním z nich je výroba recyklované tepelné izolace. Když ji použijete do konstrukce domu, výrazně snížíte energetickou náročnost budovy. Využitím recyklovaného materiálu pro tepelnou izolaci běžného rodinného domku lze ušetřit dokonce až 26 středně vzrostlých stromů. Dobrým zateplením domu navíc samozřejmě ušetříte třeba i dvě třetiny nákladů na teplo, což mohou být v dnešní době i vyšší desítky tisíc korun ročně.

Za tímto nápadem stojí loňský finalista a vítěz kategorie Oheň společnost CIUR. Ta inspiruje jak na poli úspor energií, tak dlouhodobé udržitelnosti. Patří totiž mezi světovou špičku v oblasti recyklování papíru. Ročně zpracuje více než 50 tisíc tun papírového odpadu, který přeměňuje na desítky nejrůznějších výrobků.

Reklama

Úspory energií a biodynamické osvětlení

Klasické zdroje tepla vyměnili v obci Rapotín na Šumpersku za ekologický zdroj už před několika lety. Zařízení na výrobu biometanu proměňuje biologický odpad na energie a palivo, které putuje přímo do plynové distribuční sítě. Bioplynová stanice ročně zpracuje až 30 000 tun odpadu, což stačí na dodání tepla a elektřiny pro 2 000 domácností. Zajímavostí také je, že se jedná o jediné české zařízení pro výrobu energie, které vykazuje zápornou uhlíkovou stopu.

Inspirativní projekt na úsporu energií v obci najdete také v Jesenici. Výdaje za svícení šetří díky inteligentnímu LED veřejnému osvětlení. Při chůzi po chodníku se lidem na základě detekovaného pohybu postupně rozsvěcuje celkem třináct úseků po šesti a sedmi lampách. Od jedenácté hodiny večerní do páté ranní je osvětlení navíc automaticky utlumeno o 20 %. Díky tomu obec nejen efektivně ušetří na nákladech na energie, ale snižuje i negativní dopad osvětlení na okolní ekosystém. Dané veřejné osvětlení je totiž opatřeno speciálním filtrem modrého světla, který lidi i přírodu chrání před negativními vlivy toxického nočního svícení.

Zelené střechy čistí vzduch a zlepšují klima ve městech

Milovníky zeleně a přírody určitě zaujme projekt Podpora zelených střech v Brně od Statutárního města Brno, který se stal v roce 2020 vítězem kategorie „Čistý vzduch“. Zelené střechy nejen pomáhají zadržovat vodu, přispívají k čistšímu ovzduší, mají pozitivní vliv na lokální klima, mohou se stát opylovacím prostorem, ale jsou také skvělým izolantem, jenž pomáhá zvýšit finanční úsporu na energiích. Na stávající domy je bohužel aplikujete jen stěží, ale pokud se na stavbu rodinného domu teprve chystáte, můžete zelené střeše při plánování v projektu vyhradit místo.

Foto: E.ON

Jsme velmi rádi, že všechny tyto i další projekty Energy Globe nepřinášejí jednorázová a rychlá řešení, ale dlouhodobě udržitelná řešení a kroky, které vedou k efektivním energetickým úsporám, stejně jako k ochraně našeho životního prostředí,“ říká Vladimíra Glaserová, organizátorka soutěže E.ON Energy Globe. A dodává, že velkou dávku inspirace můžete načerpat rovněž u šesti finalistů letošního ročníku.

Autor: Redakce Nazeleno.cz