fbpx

Projekt Bioškoly a pozvánka na tiskovou konferenci0

  • Finále projektu Bioškoly patří vedle už pravidelného vaření z biosurovin exkurzím na ekofarmy a školním biojarmarkům
  • Přínos i otázky shrne celostátní konference

Tento školní rok ukáže, nakolik se podařilo založit inspirativní systém zavádění biopotravin do školních jídelen.

S rozjíždějícím se novým školním rokem vstupuje do závěrečné fáze projekt „Bioškoly – zavádění biopotravin do škol a předškolních zařízení,“ vyhlášený Ministerstvem zemědělství ČR a naplňovaný od podzimu 2009 společností Country Life.

Na konec minulého a na začátek tohoto školního roku nabídli aktéři projektu dětem, rodičům i pedagogům poslední kolekci výletů k ekozemědělcům i malých  biojarmarků přímo ve školách. Těch, kteří jí využívají, oproti minulému roku přibylo. Některé ze zhruba čtyřicítky spolupracujících škol a školek se tak chopily šance  poznat blíže ty, kdož se na dodávkách „biopotravin  na klíč“ pro jejich jídelny podílejí či podílet mohou.
 
V minulých dnech tak například podnikla základní škola Elijáš z Prahy 4 exkurzi do historické vesnice s bylinnými biozahradami spol. Botanicus v Ostré u Lysé nad Labem, mateřská škola PR0 FAMILY a jesle PR0 JESLE z Prahy 9 na ekofarmu Košík na Nymbursku a mateřinka Lednáček z Hýskova navštívila biopekárnu společnosti Country Life v Nenačovicích u Berouna.

Country Life, přední český výrobce a distributor zdravé výživy a potravin v biokvalitě, tak spolu s občanským sdružením PRO-BIOliga jako projektovým partnerem pokračují v naplňování záměru dodávat produkty ekofarem nejméně 20 školním stravovnám ve čtyřech krajích (Středočeském, Královéhradeckém, Jihomoravském a v Praze). Nejvíce jídelen nyní spolupracuje v hlavním městě (na 25) a Středočeském kraji (11). Jejich průběžně aktualizovaný seznam lze najít na portále projektu www.bioskoly.cz, stejně jako informační materiály s argumenty a radami pro školy, rodiče, ekozemědělce i výrobce a zpracovatele biopotravin, kteří by se na zavádění biostravy pro školáky chtěli podílet. Tyto letáky a brožury se široce distribuují mezi školská zařízení i při kontaktních akcích s veřejností.

Portál avizuje též vybrané akce – od kurzů vaření z biopotravin přes semináře a besedy po zmíněné exkurze. „Uspořádáno jich společně bylo již na 40 a chystané říjnové školní biojarmarky už budou opravdu poslední,“ zdůrazňuje Karel Merhaut, tiskový mluvčí projektu Bioškoly. „Všichni, kdo by se chtěli na místě přesvědčit, jak mohou takové, celkem jednoduché, kontaktní akce přispět k naší myšlence všude, kde BIO pro děti rovněž chtějí, by si je neměli nechat ujít. Školy tu mohou získat přímé přátelské kontakty s těmi, kdo jim potraviny produkované ohleduplně k přírodě, zvířatům i krajině mohou dodávat, posiluje se i jejich důvěra v odpovědnost takového hospodaření, v jeho kontrolu a tím i v kvalitu všeho, co touto cestou dětem ekofarmáři nabízejí.“

Pro nejbližší dny jsou v kalendáři projektu plánovány školní biojarmarky:

  • v Říčanech u Prahy, 13. října, 12.30 h (na MŠ Landie – i pro MŠ Čtyřlístek)
  • v Novém Strašecí na Rakovnicku, 24. října, 12.30 h (na ZŠ Komenského – i pro všechny MŠ ve městě)

Konference

V závěru kalendářního roku pak skončí více než dvouleté úsilí vyhodnocením všech přínosů, problémů i otázek k dořešení, k čemuž by měla 16. listopadu v Praze přispět i velkoryse pojatá celodenní konference všech zúčastněných subjektů s názvem „Biopotraviny ve školním stravování“ – aktuální zkušenosti a výhled do budoucna

Profilový obrázek

Autor: Redakce Nazeleno.cz