fbpx

Proč si pořídit značkové komponenty pro fotovoltaiku a tepelná čerpadla?0

V minulém roce přišel obrovský boom obnovitelných zdrojů pro výrobu energie a vytápění, které efektivně dokáží bojovat s vzrůstajícími cenami komodit na trhu. České domácnosti si ve velkém začaly pořizovat fotovoltaické elektrárny a tepelná čerpadla. Není tedy divu, že zvýšená poptávka přivedla na trh řadu firem poskytující služby v této oblasti a nabízející nejrůznější řešení.

Pořízení fotovoltaiky či tepelného čerpadla je vzhledem k vyšším pořizovacím nákladům dlouhodobou investicí. Právě proto je třeba pečlivě vybírat zvolené komponenty a dbát na jejich kvalitu, provedení a záruky.

„Neznačkové a necertifikované produkty sice mohou znamenat prvotní snížení nákladů na pořízení daného systému. To je ale jen krátkozraké řešení, protože již záhy se projeví jejich nedostatky, například zvýšená poruchovost, nedostatečný výkon či nadměrná hlučnost,“ uvádí příklady Roman Pilarčík, jednatel společnosti Acetex zodpovědný za technický tým firmy.

Jak tedy komponenty vybírat?

Na začátku je třeba si ujasnit, jakou potřebu budu obnovitelnými zdroji řešit. Pokud je to snížení ceny energií, budu vybírat fotovoltaickou elektrárnu. Pokud chci vyřešit vysoké náklady na vytápění a ohřev vody, poohlížím se po tepelném čerpadlu. Případně se může jednat o kombinaci, kterou vyřeším všechny zmíněné oblasti.

„Jakmile si ujasníme potřeby, je dobré si udělat rešerši dodavatelských firem, které je nabízejí. Důležité je sledovat, jaké produkty pro dané instalace používají, zda je mají transparentně uvedené v nabídce, a to včetně všech technických parametrů, jako jsou jednotlivý výkon u panelů, jejich záruka a účinnost, počet nabíjecích cyklů a kapacitu u bateriových úložišť. U tepelných čerpadel to jsou energetická třída a hlučnost. U střídačů záruka a maximální účinnost,“ vysvětluje Pilarčík z Acetexu a dodává. „Pokud nabídka produktů odpovídá představě zájemce, měl by se zaměřit i na samotnou realizační firmu. Podívat se na její zkušenosti, tedy kolik realizací má za sebou, jaké jsou zpětné reakce klientů na její práci, zda je členem profesních asociací a zejména jestli poskytuje záruční a pozáruční servis.“

Fotovoltaická elektrárna a její systém

Základními komponenty pro fotovoltaiku jsou solární panely, střídač a případně bateriové úložiště. Jednotlivé části jsou propojené, což klade nároky i na profesionální elektroinstalaci podléhající kontrole revizního technika.

„U nás v Acetexu používáme pro instalace monokrystalické panely německé značky AEG o jednotlivým výkonu 430 a 500 Wp. Mají záruku 25 let na 84,8 % výkonu panelu a 15letou záruku na mechanické části, kterou lze také prodloužit na čtvrt století,“ upřesňuje Roman Pilarčík.

Srdcem celé elektrárny je střídač. Na trhu se můžete setkat s pojmy jako symetrický, asymetrický, on- či off-grid a hybridní. V drtivě většině instalací, které jsou připojeny k distribuční síti, se využívá asymetrický hybridní střídač. Jeho předností je to, že dokáže přijatou energii z panelů distribuovat do jednotlivých fází tak, aby odpovídala aktuální potřebě domácnosti, a minimalizovat čerpání energie z distribuční sítě.

Jednatel společnost Acetex dále vysvětluje: „Důležitá je také účinnost střídače. Abyste měli nárok na čerpání dotace, je třeba alespoň 95%. My máme v nabídce asymetrické hybridní střídače Wattsonic 3. generace a asymetrické hybridní střídače značky GoodWe. Oba mají účinnost přes 98 %, jejich provoz je velmi tichý a mají záruku 10 let. V letošním roce jsme je doplnili též o asymetrický hybridní střídač AEG, který může mít prodlouženou záruku až 20 let.“

Posledním komponentem fotovoltaiky může být bateriové úložiště, které se používá pro akumulaci nespotřebované energie. Zde se opět vyplatí sledovat jednak počet cyklů, na které má baterie záruku, a také výkon jednotlivých modulů. Velmi časté bývá, že baterie je součástí ucelené produktové nabídky se střídačem, což zvyšuje její kompatibilitu.

„My máme dva takovéto systémy – Wattsonic a nově i AEG. Baterie od Wattsonic má záruku 10 let a životnost baterií 10 000 cyklu DoD 90 %. AEG má stejnou záruku a životnost 6000 cyklů. Samostatně také nabízíme baterie od značky Pylontech s životností více než 5000 nabíjecích cyklů s 80% hloubkou vybití a prodlouženou zárukou 10 let. Ve všech případech se jedná o vysokonapěťové lithiové baterie,“ vypočítává Roman Pilarčík.

Tepelné čerpadlo a jeho parametry

U tepelného čerpadla je třeba sledovat jeho celkový výkon, energetickou náročnost a také hlučnost. Ta bude zejména v případě instalace k řadovým domkům zajímat i okolí. Důležitým parametrem je i výstupní teplota vody, kterou čerpadlo dokáže do soustavy poslat.

„My jsme u tepelných čerpadel vsadili na německou kvalitu, dodáváme značky Viessmann a Stiebel Eltron. V případě první značky jsme platinovým autorizovaným prodejcem, což značí velkou důvěru výrobce v nás jako dodavatele,“ vypichuje Roman Pilarčík z Acetexu a dále vyjmenovává: „Tato tepelná čerpadla mají výkon až 18kW, energetickou náročnost nejméně A+ a hlučnost se pohybuje kolem 35 až 40 dB, což bych přirovnal k slabšímu dešti či provozu lednice. Výstupní teplota vody může dosáhnout od 55 do 90 °C.“

Nepodceňujte záruční a pozáruční servis

I když při pořízení nové fotovoltaické elektrárny či tepelného čerpadla majitel hned nepřemýšlí o poruchách, tak by určitě neměl podcenit nabídku záručního i pozáručního servisu. Zejména důležité je, aby v případě výměny komponentu, například při skryté vadě, řešil vše dodavatel, a to včetně poskytnutí náhradního dílu.

„My máme naše systémy, ať už fotovoltaické elektrárny, tak i tepelná čerpadla napojená na vzdálený monitoring, který dokáže detekovat jakékoli anomálie. V praxi to znamená, že technik dostane hlášení o výkyvu v síti a díky monitoringu si vyhledá přesné informace a zjistí, co to způsobilo. Následně pak dokáže velice rychle najít řešení,“ uzavírá Roman Pilarčík, jednatel společnosti Acetex.

Autor: Komerční sdělení