fbpx

Proč používat přírodní deodoranty? Ocení to nejen příroda, ale i vaše zdraví0

Léto a prázdniny máme za rohem, takže výběr toho správného deodorantu bude hned o něco aktuálnější. Vyzkoušeli jste ale někdy ty přírodní? Uvidíte, že jsou funkční a bez škodlivé chemie. Pojďte se s nimi blíže seznámit.

Zdroj: Pixabay

Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem

Pocením se naše tělo ochlazuje a funguje i jako přirozený způsob detoxikace, protože se díky němu odplavují škodlivé látky. Celá řada reklam nás ovšem přesvědčuje o tom, že před pocením je třeba „se chránit“ používáním účinných antiperspirantů. Ty ale, jak název napovídá, omezují tvorbu potu, a tím i důležité a přirozené procesy lidského těla. Oproti tomu deodoranty mají za úkol svou příjemnou vůní zabránit nepříjemnému pachu, ale samotnému pocení nebrání. Už jen z toho důvodu jsou mnohem zdraví prospěšnější, než antiperspiranty

Proč raději používat přírodní deodoranty

V komerčních produktech najdete přísady, jakou jsou například:

Reklama

  • Soli hliníku – Ty se přes kůži se dostanou do krevního oběhu. Naše tělo ovšem hliník neumí vyloučit, takže se postupně hromadí v našem organismu.
  • Triclosan – Používá se pro hubení bakterií na povrchu kůže. Způsobuje kožní podráždění, u citlivé pokožky i dlouhodobé problémy.
  • Parabeny – V kosmetickém průmyslu fungují coby konzervanty. Od roku 2009 je množství parabenů v kosmetice regulováno, a to z důvodu jejich dráždivosti s kůží, která u některých osob vedla až ke vzniku dermatitidy. Diskutuje se také o možných rakovinotvorných účincích, ty ale zatím nebyly dostatečně prokázány.

Oproti tomu v přírodních deodorantech na vás čekají pouze přírodní látky, které pro tělo nepředstavují žádnou zátěž a nebezpečí.

Jak fungují přírodní deodoranty

Pokud jste doposud používali pouze „klasické“ antiperspiranty a deodoranty, musíte nechat své tělo si na ty přírodní zvyknout. Přibližně to trvá 3 až 5 dnů, někdo je s nimi v pohodě hned od začátku.

Pamatujte také, že se s přírodním deodorantem budete cítit mnohem lépe v oblečení z přírodních materiálů než v tom syntetickém. Jak zmiňujeme výše – deodoranty nepotlačují důležitý proces pocení, „pouze“ eliminují jeho zápach s pomocí éterických olejů.

Zdroj: Pixabay

Látky, které obsahují přírodní deodoranty

Aby přírodní deodoranty zabránily při pocení nepříjemnému pachu, obsahují například:

  • Jedlou sodu – Zabraňuje rozkladu bakterií a tím pádem vzniku nepříjemného zápachu.
  • Škrob z maranty – Má silné absorpční účinky, pohlcuje vlhkost a udržuje pokožku suchou.
  • Farnesol – Přirozeně se vyskytuje v silicích rostlin, pomáhá snižovat tvorbu tělesného pachu.
  • Triethylcitrát – Ester kyseliny citronové, pomáhá snižovat tvorbu tělesného pachu.

Dále přírodní deodoranty obsahují:

  • Bambucké máslo – Na pokožku má zklidňující a hojivý účinek.
  • Kokosový olej – Má antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky. Pokožku zklidňuje a regeneruje.
  • Esenciální oleje – Deodorantu dodávají vůní a dle druhu esenciálního oleje mu také propůjčují své jedinečné vlastnosti.

Jak si vybrat přírodní deodorant

Záleží, jak se vám bude nejlépe aplikovat. Některé přírodní deodoranty mají podobu roll-onu, jiné kalíšku, ze kterého si deodorant naberete rukou a rozetřete v podpaždí. Případně existují i tuhé ve vysouvací tubě. Ve všech případech deodorant raději nanášejte až potom, co budete oblečeni, abyste ho omylem nesetřeli.

Při výběru přírodních deodorantů se orientujte především podle jejich složení, vůně a certifikace, která bývá zárukou kvality.

Neposlední výhodou přírodních deodorantů bývají i jejich ekologická balení. Lze je totiž obvykle snadno recyklovat a mívají i vyměnitelnou náplň.

Autor: Bára Kocmánková