fbpx

Proč kočky milují krabice?0

Chovatelé koček to moc dobře znají – svému mazlíčkovi koupí luxusní pelíšek (samozřejmě vyrobený ze zdravotně nezávadných materiálů, ergonomicky navržený) a těší se, jakou mu tím udělají radost.  Jenže ouha, kočka si toho ani nevšimne a raději si zaleze s pohrdavým výrazem sobě vlastním do krabice od bot, pohozené vedle.

Věřte nebo ne, tím, proč kočky zbožňují kartonové a jiné krabice, se zabývala a stále zabývá řada vědců. Jde totiž o fenomén, který vrtá hlavou nejednomu chovateli koček. Vlastníci těchto zdomestikovaných šelem si zkrátka přejí znát důvod, proč jejich miláček pohrdá pohodlným drahým pelíškem a dává přednost nevzhledné a často těsné krabici.

K jakým závěrům tyto studie chování koček dospěly?

Především bylo zjištěno, že kočky milují úkryt. Chtějí mít pocit bezpečí a jistoty – to ovšem znamená i to, že musí mít dostatečný přehled o svém okolí. Daný úkryt tedy nesmí být zcela uzavřen a musí být umožněno jej rychle opustit v případě nebezpečí.

Jistě si vybavíte pohled na spokojeně vrnící kočku, schoulenou v klubíčku v krabici. Takto spokojená je proto, že krabice odbourávají stres. Bylo zjištěno, že kočky přespávající v krabici mají mnohem méně stresových hormonů než kočky, které spí jinde. Malý uzavřený prostor zkrátka odbourává napětí, což souvisí i s pocitem bezpečí, zmíněným výše.

A v neposlední řadě mají kočky rády krabice také kvůli jejich tvaru a materiálu, ze kterých je vyroben.

Jednoznačně vede klasická kartonová krabice. Lepenka v tomto případě funguje jako skvělá tepelná izolace – tělesné teplo, které kočka vytvoří, neuniká ven. Z toho vyplývá, že čím těsnější krabice, tím více tepla.

Není to tak jednoduché, jak se zdá

Vše výše zmíněné ovšem nevysvětluje jeden fakt, na který upozornilo mnoho chovatelů koček – tito domácí mazlíčci nemají totiž v oblibě pouze krabice ve své hmotné podobě, ale vystačí si s pouhou iluzí tohoto prostoru. Kočky si rády lehnou i do čtvercově či obdélníkově vyznačeného prostoru na podlaze. Dobře jim poslouží kobereček tohoto tvaru, nebo i pouhá lepicí páska, kterou je prostor na zemi vyznačen. Tady vysvětlení o pocitu bezpečí nebo o termických vlastnostech materiálu nepomohou.

Vězte tedy, že záhadné chování koček je stále v hledáčku některých vědců. Zdaleka totiž nebylo vysvětleno vše!

Navzdory tomu, že kočky krabice milují, se nebojte svému mazlíčkovi pořídit ke spaní určený domeček či pelíšek. Možná si na něj bude chvíli zvykat, ale nakonec se i v něm rád uvelebí.

Zvláště pak, nebude-li poblíž žádná krabice 😉

Autor: Komerční sdělení