fbpx

Proč elektřina zdražuje? Víme odpovědi.1

Na stoupající ceny elektřiny bychom si nejspíš měli začít zvykat. Elektřina bude zdražovat v roce 2021 a nárůst se očekává i v budoucích letech. Proč tomu tak je a jak se zdražování vyhnout? Máme odpovědi!

Proč cena elektřiny roste?

Největší skokové zdražení ceny elektřiny nastalo v loňském roce, kdy se elektrická energie obchodovala na burze o polovinu dráž, než tomu bylo v předchozím roce. Zdražení se naštěstí nepromítlo do spotřebitelských cen v celkové výši, přesto čekal mnoho domácností šok při pohledu nové zálohy.

Růst ceny elektřiny je způsoben několika faktory. Nejvíce se do zdražení odrazilo zvýšení cen emisních povolenek. Každá emisní povolenka opravňuje firmy a elektrárny k vypuštění jedné tuny CO2. Kvůli tlaku na snižování emisí a zmírnění znečištění ovzduší se cena emisních povolenek za poslední dva roky zvýšila na šestinásobek.

Zároveň stoupají ceny uhlí kvůli omezení těžby v Číně. Dalším faktorem je, že evropská ekonomika se nachází na svém vrcholu. To znamená vysokou poptávku po elektřině, což dále navyšuje její cenu.

Máme si na zdražení začít zvykat?

Nejspíš ano, protože nás pravděpodobně čeká i v příštích letech. Odborníci očekávají růst ceny pro domácnosti o 5–6 % v roce 2021. K dalšímu razantnímu nárůstu by mělo dojít zejména v letech 2021–2023. Německo se totiž zavázalo odstavit veškeré jaderné elektrárny v roce 2022 a ve stejném období by mělo zavřít i uhelné elektrárny o výkonu několika gigawattů. Proto lze očekávat, že na trhu dočasně nebude dostatečná nabídka elektřiny, což bude tlačit její ceny dále nahoru.

Ušetřete s novým dodavatelem

I přes vlnu zdražování však můžete svoje účty za elektřinu snížit. Srovnejte si dodavatele a zjistěte, zda neplatíte zbytečně moc. Díky praktické online kalkulačce porovnáte během pár minut, jestli máte nejvýhodnější nabídku, která je v České republice dostupná.

V loňském roce změnil dodavatele rekordní počet odběrných míst a není divu. V průměru ušetří domácnosti s novým dodavatelem až několik tisíc korun ročně. Neplatíte za elektřinu právě vy víc, než musíte? Udělejte si srovnání cen elektřiny ještě dnes.

Autor: Komerční sdělení