fbpx

Problém českého stavebnictví – špatný stavební zákon a digitálně negramotní úředníci0

Asociace ADMD, která sdružuje spoustu dodavatelů montovaných dřevostaveb, napsala otevřený dopis dvou ministrům, v němž vyjádřila znepokojení na stavem současného stavebního trhu. Špatný stavební zákon a nekompetentnost úředníků může nejen způsobit potíže malým a středním stavebním firmám, ale také až o třetinu snížit počet realizovaných stavebních projektů.

Asociace dopis poslala ministryni Dostálové (MPMR) a ministrovi Havlíčkovi (MPO).  Kritizuje v něm zejména současnou podobu stavebního zákona, a hlavně zdlouhavost povolovacích procesů. „Stavební zákon je obecně komplikovaná norma, ale co je horší, je jeho provádění. Nepružné, komplikované, nákladné, diskriminační. Když k tomuto liknavému systému, fungujícímu na hranici odpovědnosti a prokrastinace, přidáme současnou pandemii COVID-19 doplněnou o všelijaké stavy nefunkčního provizoria, dostaneme nutně velice výbušnou směs,“ píše ADMD v dopise.

Ve stavebnictví chybí lidé, situaci ale komplikují i zákony a úředníci

Asociace vychází z průzkumu mezi svými členy, což jsou právě menší a střední firmy z oboru projektování a realizace dřevostaveb. Firmy se zejména potýkají s nedostatkem vlastních i externích kapacit, ale to už by se ve stavebnictví dalo považovat za evergreen. Co je však horší, velkou překážkou je prodlužování přípravy projektů především ve fázi povolování staveb, dlouhé lhůty vydávání stavebních povolení a digitální negramotnost úředníků.

Reklama

Velkým problémem je nekonzistence jednání úřadů týkající se stejné problematiky v různých krajích. Co v jednom kraji běžně povolují to jinde zakazují a naopak. Neexistuje také vymahatelnost odpovědnosti při povolování staveb.

Bude se méně stavět?

Důsledkem všeho pak budou zejména zpožďující se zakázky, rapidně klesne počet připravených stavebních záměrů a až o třetinu se sníží počet realizovaných staveb. Na tomto místě je dobré poznamenat, že členové asociace jsou ve velké většině firmy, které projektují a staví hlavně rodinné domy. Neradostná situace se tak týká běžných lidí, kteří staví své bydlení, a nikoli velkých investorů a komerčních subjektů.      

Jako hlavní důvod budoucího neutěšeného stavu v rezidenčním stavebnictví označuje ADMD zejména špatnou legislativu. „Stavební zákon tak, jak jej dnes máme, už neslouží vůbec nikomu. Naopak způsobuje ztráty. Což je z dlouhodobého pohledu neudržitelné,“ píše. Naopak pandemie covid-19 se na vlastní výstavbě domů a fungování menších a středních stavebních firem příliš nepodepsala. Co ale virus ukázal, je velká neschopnost stavebních úřadů řešit agendu digitálně. Řešením všech uvedených problémů je podle ADMD hlavně aktualizace stavebního zákona.

Celé změní otevřeného dopisu ADMD ministrům najdete zde. Úvodní foto – Vesper Frames.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.