fbpx

Přírodní versus syntetické koberce: Porovnání základních vlastností vám usnadní výběr0

Při výběru nového koberce se nabízí spousta různých možností. Základní rozhodnutí by mělo být, zda toužíte po syntetickém či přírodním materiálu. Všechny se značně liší a nabízí určité výhody i nevýhody. Proto je důležité výběr dobře zvážit.

Přírodní vs. syntetický

Koberce jsou vyráběný z mnoha různých materiálů, v základu je lze přitom rozdělit na přírodní a syntetické neboli umělé. Na přírodní materiály můžeme narazit venku – koberce jsou vyráběny nejčastěji z vlny, ovšem využívána je i juta, sisal, bavlna a podobně. Syntetická vlákna jsou uměle vyrobena, v přírodě se s nimi nesetkáme. Nejčastěji jde o nylon, polyester, polypropylen a v poslední době si oblibu získává i triexta. Oba druhy koberců mají své výhody i nevýhody.

Odolnost

Odolnost je velmi individuální, nelze ji rozlišovat pouze na základě toho, zda je vlákno přírodní či syntetické. Například vlna je velmi odolná a má dlouhou životnost, opakem je bavlna. To platí i pro syntetické koberce – zatímco nylon patří mezi jedny z nejodolnějších materiálů, některé druhy polypropylenu mohou být velmi náchylné na oděr a v běžném provozu domácnosti se mohou rychle opotřebovat.

Praktičnost a cena

Pro mnoho lidí je lepší volbou syntetický koberec – nevyžaduje náročnou údržbu, a přitom je spolehlivý. Dostupný je přitom v mnoha různých designech, ať už hledáte kusové či metrážové koberce. Starost o přírodní vlákna je poměrně složitá. Obecně jsou navíc tyto koberce dražší, zejména pokud potřebujete pokrýt celou podlahu velké místnosti. Nicméně i u syntetických vláken jsou rozdíly v ceně, nylon je většinou dražší než polyester, jelikož nabízí větší odolnost.

Výběr správného koberce vždy záleží na individuálních potřebách. Obecně lze říci, že syntetické koberce jsou levnější a méně náročné. Nejsou však tak působivé jako pravý vlněný koberec.

Zdroj obrázku: New Africa / stock.adobe.com

Autor: Komerční sdělení