fbpx

Přírodní recepty pro dobrý spánek0

Převalujete se na posteli a nemůžete usnout? Nespavost není ničím ojedinělým. Kvůli minulému roku se navíc tyhle problémy objevily i u lidí, kteří do té doby spali jako nemluvňata. Tento jev dokonce získal i označení koronasomnie. Pokud se s nespavostí chcete vypořádat přírodní cestou, vyzkoušejte některý z našich receptů.

Zdroj: Pixabay

Meduňka

Meduňka lékařská vám pomůže uklidnit nervy, zmírnit stres a podpoří i kvalitnější spánek. Prý má také prodlužovat život, a když si ji dáte před spaním, můžete se těšit na pohodovou noc s veselými sny.

Meduňkový čaj

Na jeho přípravu použijte čerstvé nebo sušené listy meduňky. Jednu lžičku bylinek zalijte horkou vodou, hrnek přikryjte a nechejte meduňku 10 minut louhovat. Čaj si případně doslaďte medem.

Reklama

Zdroj: Pixabay

Meduňkový sirup

Hrst listů meduňky (opět čerstvých nebo sušených) dejte do hrnce a přidejte k nim hrnek cukru a hrnek vody. Vše vařte asi jednu minutu, dokud se cukr nerozpustí. Sundejte ze sporáku, přikryjete a nechejte 30 minut v klidu. Pak už jen stačí směs přecedit a poté používat na domácí limonády a čajů.

Třezalka

O třezalce je všeobecně známo, že je přírodním antidepresivem a antibiotikem. Proto není divu, že její léčivé účinky lidé využívají celá staletí. Třezalka vám pomůže uklidnit nervy, pročistit krev, skvěle působí na trávení a samozřejmě pomáhá při nespavosti.

Třezalkový čaj

Dvě lžičky sušené nebo čerstvé třezalky zalijte horkou vodou a nechejte louhovat 10 až 15 minut. Čaj si můžete dát i víckrát za den, nejen před spaním.

Zdroj: Pixabay

Kozlík

I kozlík pomůže s klidným a hlubokým spánkem, protože skvěle působí na nervovou soustavu a má také pozitivní vliv na psychiku. Zajímavé je, že zkracuje dobu usínání a prodlužuje dobu spánku. Po kozlíku sáhněte hlavně pokud jste vyčerpaní, přepracovaní a zažíváte spoustu stresu.

Kozlíkový čaj

Lžičku sušeného kozlíku zalejte horkou vodou, nechejte 10 minut louhovat a pak jednoduše sceďte.

Levandule

Levanduli lidé používají už od starověku. Její příjemná vůně uvolňuje, snižuje stres, podrážděnost, a navíc i krevní tlak. Krom pití čaje můžete levanduli použít i ve formě spreje, který ovoní váš polštář.

Levandulový čaj

Lžičku sušených květů levandule zalijte horkou vodou a nechejte 15 minut luhovat. Čaj přeceďte a dochuťte limetkovou šťávou a medem. Čaj si dopřejte pro navození domácí pohody a před spaním.

Zdroj: Pixabay

Mléko a med

Mléko podporuje hlubší spánek, takže vám pomůže nejen lépe usnout, ale navodí lepší relaxaci a regeneraci. Med pak dodá příjemnou chuť i dávku účinných látek, které spánek také podporují.

Jak na to

Zahřejte na mírném ohni 0,5 litu mléka – dejte pozor, aby se mléko nepřipálilo nebo nevařilo. Odstavte mléko z plotny, přidejte kapku vanilkového extraktu a lžičku medu, kterou pořádně rozmíchejte. Nápoj si dejte těsně před spaním.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.