fbpx

Přírodní a moderní zahrada. Víte, v čem se liší?0

Zahrada by měla být naším malým zeleným rájem, ve kterém si oddechneme, odpočineme fyzickou prací a užijeme si výsledky našeho zahradničení. Celkově se dá říct, že v Česku můžeme vidět dva základní typy zahrad – moderní a přírodní. Víte, v čem se ty dvě liší, a proč je jedna z nich podstatně ekologičtější? Pojďme se na to společně podívat.

Zdroj: Pixabay

Jak vypadá zahrada vzdálená přírodě

V moderní zahradě nenajdete rostliny produkující stravu pro nejrůznější živočichy, krmítka, pítka, stejně jako místa pro hnízdění a bezpečný úkryt. Vodní plochy mají spíše dekorační než funkční účel, a pro některé živočichy mohou být i nebezpečné.

Základní rysy zahrad vzdálených přírodě:

  • Velká plocha nízkého stříhaného trávníku.
  • Úzké dekorativní porosty nepůvodních rostlin, které pro naše druhy živočichů nejsou atraktivní.
  • Nepůvodní druhy jehličnanů, například túje, které jsou vhodné pouze pro úkryt.
  • Neprůhledný plot, který není osázen rostlinami.
  • Rozlehlé dlážděné nebo betonové nádvoří.
  • Rybníček nebo jezírko s vyvýšenými stěnami a s chovem koi kaprů.
Zdroj: Pixabay

Není také žádným tajemstvím, že zvlášť teď, v době klimatických změn, jsou nízce střižené trávníky neekologické i neekonomické. V rámci našeho ekosystému zkrátka nejsou příliš funkční, a ne nadarmo se jim říká „biologická poušť“. A pokud chceme, aby si náš trávník zachoval svěží zelenou barvu, je potřeba ho pravidelně a vydatně zavlažovat. V kostce – tahle paráda stojí čas, energii, vodní zdroje, a navíc se tak likviduje prostředí pro motýly i další hmyz včetně včel.

Reklama

A co se týče velmi oblíbených tújí – ano, vytvoří neprostupnou zeď, člověk se o ně nemusí moc starat, ale túje jako takové se opravdu spíš hodí na hřbitov než do zahrady, která by měla kypět životem.

Zdroj: Pixabay

Jak vypadá zahrada blízká přírodě

S trochou snahy a znalostí můžeme každou zahradu přeměnit do té, která je přírodě opravdu blízká. A rozhodně vás to nebude stát moře času. V přírodní zahradě téměř nenajdete přímé linie a její jednotlivé části plynule přechází jedna v druhou. Pro nalákání mnoha původních druhů je klíčovým prvkem voda, a co největší počet různorodých prostředí. Své místo v takové zahradě mají i krmítka, další pítka i broukoviště.

Základní rysy přírodních zahrad

  • Část travnaté plochy se nechává růst mnohem déle a kosí se až po vysemenění květin a trav. V létě je v ní umístěno pítko s vodou, a v zimě zase krmítko.
  • Širší pruhy s nejrůznějšími, převážně původními květinami, které slouží jako zdroj nektaru pro opylovací hmyz. Pruh původních keřů pak slouží pro hnízdění, coby úkryt i jako zdroj potravy pro ptactvo.
  • Ovocné stromy poskytují plody jak lidem, tak ptákům i dalším obratlovcům i bezobratlým.
  • Hromada dřeva, větví a kamení coby skvělý úkryt pro celou řadu živočichů. Stejně tak je dobré doplnit o broukoviště.
  • Rybníček s mělkými a porostlými okraji vytváří miniaturní mokřad.
  • Kompost produkující živiny potřebné k zahradničení, a navíc slouží i jako úkryt pro živočichy.
  • Pěší trasu v zahradě tvoří vysečená cestička.
Zdroj: Pixabay

U přírodní zahrady je tedy klíčové, aby v sobě propojovala potřeby člověka i rostlin a živočichů, které se v ní vyskytují. Nemělo by se jednat pouze o jednu velkou plantáž nebo dokonale uhlazený monokulturní prostor k odpočinku. Vnímejte svou zahradu jako místo, ve kterém se vyskytují nejrůznější živočichové i plané rostliny. Pamatujte také na to, že s nimi nemusíte bojovat, ale naopak je využít pro svůj prospěch, stejně jako pro prospěch své úrody.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.