Podzim máme tady, takže je nejvyšší čas připravit zahradu a rostliny na zimní měsíce. V našem článku najdete několik základních úkonů, které byste měli zvládnout v nejbližších dnech.

Sklízejte
Bylinky
Druhy, které přezimují venku, například máta, rozmarýn, oregano nebo tymián, přikryjete listím nebo chvojím, abyste ochránili jejich kořeny. Některé z nich můžete také přesadit do květináčů a pěstovat je na chladnějším a světlém místě. Bylinky je samozřejmě dobré i sklidit a uchovat pro vaření.
Ovoce a zelenina
Neotálejte se sklizením rajčat, okurek, paprik, lilků i tykví. Některé plodiny ale můžete klidně nechat až do prvních mrazů, například špenát, zelí nebo fazole. Očesejte také jablka a hrušky, které můžete zavařit nebo uskladnit. Jablka nejlépe do čistých lísek stopkou dolů.
ReklamaPostarejte se o půdu
Zatímco dříve se doporučovalo podzimní rytí, dnes se od tohoto kroku upouští. Při rytí totiž dochází k rozrušení povrchu záhonu a díky dešti, sněhu a mrazům se obsažené živiny dostanou do hlubších vrstev, kde k nim už nemusí kořeny rostlin dosáhnout. Ani samotné promrzání půdy není úplná výhra – omezí se díky němu půdní život a s ním spojené rozkladné procesy organické hmoty. Záhony tedy zkuste nechat bez zásahu až do jara, pouze je přikryjte vrstvou kompostu, listí nebo trávy.

Prořezávejte
U ovocných stromů a dřevin se nepouštějte do žádných velkých akcí. Velké rány způsobené prořezem by se přes zimu nemusely zahojit. Zaměřte se hlavně na stromy s velkým množstvím větví, které nemají dost světla a také na suché, odumřelé a nemocné větve, které stromu nebo keři berou sílu. Z živého plotu pak odstraňte suché větve a upravte jeho prorůstání do okolí.
Pečujte o trávník
Než přijdou první mrazy, dopřejte trávníku provzdušnění a pokud jsou na něm holá či řídká místa, pomozte jim dosetím. Pro podzimní hnojení pak použijte přípravky s obsahem draslíku a hořčíku a naposledy svůj zelený koberec posekejte na konci října. Nezapomínejte také na pravidelné hrabání listí – pokud na trávníku vytvoří silnou vrstvu, omezuje proudění vzduchu a uzavírá vlhkost, která je přímou cestou k houbovým chorobám. Shrabané listí dejte na kompost a kupku nechejte i v klidné části zahrady pro zimní odpočinek ježkům nebo hmyzu. Užitečným hmyzím pomocníkům můžete také pomoci umístěním broukoviště.

Ukliďte skleník i zahradní nářadí
Pokud v něm přes zimu neplánujete nic pěstovat, odstraňte ze skleníku všechnu organickou hmotu, umyjte skla vodou s octem a saponátem a nechejte je pořádně uschnout. Nezapomeňte se také postarat o vaše zahradní nářadí a techniku – pečlivě je umyjte, očistěte a ukliďte do dílny, sklepa nebo zahradního domku. Hlavně je nenechávejte nikde ležet ladem, protože zima by se na nich mohla nepěkně podepsat.