fbpx

Kazety, diskety, cédéčka. Jak je ekologicky vyhodit?0

Do kterého kontejneru vyhodit PET láhev či hromadu starých novin, ví každý. Existují však odpady, které nelikvidujeme pravidelně, přesto jich máme doma spoustu. Jak ekologicky vyhodit třeba takovou klávesnici, cédéčko nebo jiné části počítače?

Hromady optických médií, na která jsme už roky nesáhli, starý počítač nebo archaická kazeta, kterou je nám líto vyhodit. Kancelářský odpad vytváříme všichni, ale instrukce, jak s ním naložit, člověk jen těžko hledá. Svědčí o tom i nejisté dotazy v nejrůznějších internetových fórech a poradnách a často ještě nejistější odpovědi.

Univerzální návod pro zlikvidování kancelářského odpadu v Česku není

Důležité je uvědomit si, jaké kontejnery pro jaké druhy odpadu máme k dispozici. Pokud si nejsme jistí, je dobré dotázat se e-mailem či telefonicky místního zpracovatele odpadů, jak s konkrétní věcí naložit.

Reklama

Různí zpracovatelé totiž udávají k některým ne zrovna typickým druhům odpadů rozdílné instrukce. Manuál pro ekologickou likvidaci veškerého kancelářského odpadu, který by byl univerzální pro celou republiku, neexistuje. Sestavili jsme obecný přehled pro představu, jak se s kancelářským odpadem v Česku vypořádat.

Čtěte také:

Optická média – Jak třídit CD a DVD

V mezidobí, kdy z uživatelského zájmu ustoupily diskety, ale funkci rychlého přenosového a zařízení ještě nepřevzaly kapesní flash paměti, plnily vypalované CD a DVD disky také funkci dočasných záznamových nosičů. V každé domácnosti se tak dnes najdou desítky a stovky nepotřebných disků. Jak se jich však ekologicky zbavit?

Ekologicky zlikvidovat cédéčko či DVD není zas tak jednoduché. Samotný disk totiž kromě plastového pouzdra obsahuje ve své záznamové vrstvě i řadu kovů, včetně hliníku, zlata, stříbra a titanu. Záleží proto výhradně na konkrétním zpracovateli odpadů, jak se k optickým diskům staví. Někteří o likvidaci CD a DVD nic neuvádějí, čímž nám naznačují, že máme disky vyhodit do komunálního odpadu. Existují ale také zpracovatelé, kteří udávají jasné instrukce.

Například vyškovská RESPONO, a.s. doporučuje optické disky vyhazovat do kontejnerů na plasty, systém ekologického nakládání s odpadem REMA naopak nahlíží na optické disky jako na elektroodpad (přestože uznává, že o elektroodpad vůbec nejde) a přijímá je na svých sběrných místech.

Kam s videokazetami, audiokazetami a disketami

Magnetická záznamová média jsou již více než jednu dekádu za zenitem. Spousta lidí je ale vcelku nesmyslně stále přechovává doma. Police míváme plné starých videokazet, přestože máme všechny filmy už dávno na DVD. Stejné je to se starými disketami, pro které mnohé počítače už ani nemají mechaniku. Kam se vším tím harampádím ve chvíli, kdy nám dojde trpělivost a chceme se ho zbavit?

Naprostá většina magnetických záznamových médií se skládá z plastového pouzdra a samotného záznamového zařízení (pásky či kotouče). Pokud si dáte tu práci, že tyto dvě složky od sebe u každé kazety či diskety mechanicky oddělíte, můžete jednoduše plastový obal vyhodit do kontejneru na plasty. Páska a kotouč pak patří do kontejneru na odpad směsný, tedy do obyčejné popelnice.

V některých ekodvorech již na kazety a diskety pamatují

Rychlejší řešení ekologické likvidace bohužel neexistuje. Pásky v kazetách obsahují celou řadu kovů, které do kontejneru na plasty rozhodně nepatří a kazetová pouzdra jsou naopak natolik jistě plastová, že zaplnit jimi kontejner na komunální odpad by nebylo ekologické. V některých střediscích sběrného odpadu již však na kazety a diskety pamatují a mají pro ně speciální nádobu.

Kam vyhodit počítač a drobnou eletroniku

Řeč je o starých kalkulačkách, walkmanech, discmanech, MP3 přehrávačích, počítačových komponentech či o celých počítačových bednách. Až donedávna šlo o druh odpadu, se kterým jsme museli jezdit do ekodvora. Doba však pokročila a vedle sběrného dvora můžeme svoji starou elektroniku udat i na jiných místech.

Máte-li v docházkové vzdálenosti svého bydliště červený kontejner na elektroodpad, zajásejte, protože do něj patří všechny výše uvedené přístroje. Červené kontejnery stále ještě představují novinku v oblasti tříděného odpadu, zdaleka ne všude jsou proto k nalezení. Jejich počet ale roste.

Drobný elektroodpad se ale dá vyhodit taky přímo v prodejnách elektra. Jejich provozovatelům zákon ukládá povinnost staré elektrospotřebiče přijímat, a to bezplatně. Výjimkou jsou prázdné tonery do tiskáren. Ty nejsou klasifikovány jako elektroodpad, nicméně nejde ani o nebezpečný odpad (jako jsou třeba baterie). Stejně jako u elektroodpadu však i u tonerů funguje zpětný odběr na místě prodeje.

Kam s elektroodpadem?

Najděte nejbližší sběrné místo pro svůj elektroodpad:

http://www.asekol.cz/sberna-mista.html

http://www.elektrowin.cz/cs/obce-a-sberne-dvory/seznam-mist-zpetneho-odberu.html/vyhledat

Autor: Redakce Nazeleno.cz