fbpx

Partneři sekce

Infrapanely: Je na čase vyhodit konvenční radiátory?0

Je to jako posadit se na rozehřáté zápraží do houpacího křesla a nechat se masírovat slunečními paprsky. Alespoň tak infračervené topné panely představují prodejci. Nemáte v paneláku zápraží a slunce je už dva týdny pod mraky? Stačí stisknout knoflík… A ještě na tom ušetříte! Jedná se opravdu o takový zázrak?

Magické infračervené, chcete-li infrared, topné panely se na českém trhu tváří, jako by byly úžasnou novinkou. Ve skutečnosti je jejich princip komerčně využíván již několik desítek let, pokaždé se však dokázal převléct do nového marketingového kabátu. Jejich dealeři slibují unikátní zážitek podobný tomu v houpacím křesle na zápraží. Stačí zajít do příslušné prodejny, složit na pokladnu nějakých pár tisíc, za několik dnů k vám do bytu naběhne pár schopných chlapíků a na strop nebo stěnu vám namontují 25mm tenký panel velikosti plakátu. Když ho zapnete, začne vám po místnosti vysílat neviditelné infračervené vlnění, jež celý pokoj včetně vás vyhřeje na požadovanou teplotu, zatímco venku sněží a vy se v televizi díváte na pořad o slunné Africe. A když už budou ti pánové „v laufu“, mohou si s sebou odvézt staré konvenční radiátory… Chcete přece ušetřit!

„Infračervené vlny se chovají stejně jako světlo – vytváří stín. Postavte se za skříň a vaše tepelná pohoda je pryč, zbude vám jen studený vzduch.“

Reklama

Fakt, že infračervené paprsky (IR) dokážou vyrobit docela příjemné teplíčko, znal už jeskynní člověk, když si rozdělával táborák. A nemusel ani chodit tak daleko, toto záření vydává každý zahřátý předmět, čímž chladne, a každý předmět, který IR přijímá, se naopak otepluje. Slunce takhle udržuje teplotu na Zemi, a to i přesto, že obě planety dělí propastných 150 mil. km vakua.

Infračervené záření je na stupnici mezi červeným světlem a mikrovlnami
Infračervené záření je na stupnici mezi červeným světlem a mikrovlnami. Zdroj: Discover something

Proč ohřívat vzduch?

Vždycky je dobré zpozornět, když vám nějaká nová technologie tvrdí, že díky ní ušetříte majlant. Pojďme se tedy podívat, co na infračervené panely řekne vaše peněženka. Výrobci vesměs slibují úsporu okolo 40 % oproti elektrickým přímotopům. Fyzikové možná budou namítat, že na vytápění ušetřit nelze, protože platí zákon zachování energie – tedy že na ohřátí hmoty na určitou teplotu je zapotřebí určité množství energie, které nezávisí na typu topného přístroje. Vytápění již dnes dosahuje při přeměně elektrické energie na tepelnou účinnosti přes 95 %, takže prostě není možné vynaleznout něco výrazně lepšího (ani perpetum mobile by nás nevytrhlo).

Základním vysvětlením je, že infračervené paprsky ohřívají výhradně pevné předměty, vzduch se ohřívá až zpětně od nich. Konvenční radiátory postupují přesně opačně: nejprve vzduch, až poté stěny. To znamená, že infrapanel ohřeje vás a křeslo, na kterém sedíte, a vzduch nechá chladným (řeč je o nízkoteplotních panelech pro domácnosti, jejichž povrchová teplota musí být bezpečná), respektive stačí jej ohřát na 17–18 °C namísto běžných 22°C a vy se stejně cítíte v teple. Tabulkově znamená 1°C úsporu přibližně 5–8% nákladů na vytápění, navíc tolik neztrácíte větráním, protože je to teplý vzduch, který uniká, když otevřete okno.

Infračervené vlnění ohřívá předměty na rozdíl od klasického radiátoru, který pracuje se vzdušnou cirkulací.
Infračervené vlnění ohřívá předměty na rozdíl od klasického radiátoru, který pracuje se vzdušnou cirkulací. Informační leták je bohužel pouze v angličtině. Zdroj: Redwell

Prodejci se dále předhánějí v blahodárných účincích svých panelů na alergiky, nedochází totiž k víření prachu, protože teploty vzduchu u podlahy a u stropu se téměř neliší. Dále se výrobku nedá upřít fakt, že vysušuje okolní stěny, čím je chrání proti plísním a nespaluje tolik kyslíku v místnosti.

Vstříc tepelné pohodě

Musíme se však ptát, co je vlastně účelem toho, že si své příbytky vůbec vytápíme. Odborný termín zní „dosažení tepelné pohody“. Tepelná pohoda je sice trochu subjektivní pojem, nicméně říká, že je nám v dané místnosti příjemně teplo. Tepelná pohoda je jakousi rovnováhou mezi teplotou vzduchu a teplotou předmětů kolem nás, nejčastěji stěn a podlahy. Do rozpáleného letního pokoje si každý rád pustí i čerstvý 18° vzduch, zatímco v promrzlé chatě bude i při 22°C něco do pohody chybět.

Pokud si takový infračervený panel vyzkoušíte osobně, zjistíte, že skutečně hřeje celkem příjemně, pokud se postavíte přímo před něj. A tady můžeme tušit asi největší úskalí. Infračervené vlny se chovají stejně jako světlo – vytváří stín. Postavte se za skříň a vaše tepelná pohoda je pryč, zbude vám jen 17° vzduch. Uživatelé se shodují na tom, že je markantní rozdíl, jestli zrovna stojíte v paprsku, nebo se nacházíte někde, kam panel nevidí.

Řešení se sice nabízejí – například pořídit si do místnosti více panelů o menších příkonech, aby pokryly větší prostor nebo je umístit na strop, ale pak si nedávejte nohy pod stůl (lidské tělo nemá rádo, když se hlava griluje a nohy mrznou). Samozřejmě, pokud panel zapnete na větší výkon a necháte jej běžet dostatečně dlouho, můžete si i vzduch ohřát na příjemných 22°C, ale… Zaprvé si počkáte mnohem déle než u běžných radiátorů, zadruhé se do té doby o tepelné pohodě mluvit nedá a zatřetí si musíme uvědomit, že topíte elektřinou, která bývá obvykle nákladnější než plyn (přesnější čísla najdete zde). Dále vás musím varovat, že termoregulace takového systému panelů je skutečný oříšek.

Větší počet méně výkonných infrapanelů umožňuje lepší termoregulaci
Větší počet méně výkonných panelů umožňuje lepší termoregulaci. Zdroj: Redwell

Panel v domácnosti jako doplněk

Vypracování podrobného projektu pro konkrétní dům je věcí specializovaného odborníka, pojďme se však podívat, kolik by mohla zhruba stát výbava hypotetického bytu 3+kk. Velikostí se nyní zabývat nemusíme, neboť místnost o rozloze 25 m2 lze bezpečně vytopit příkonem 700W, počítejme spíše, že každý pokoj musíme vybavit minimálně dvěma panely o menším výkonu. Zcela orientačně se zde dostáváme na částku 30–50 000 Kč za devět panelů (tento propočet vychází z již zrealizovaného projektu, běžný panel se pohybuje někde mezi 3 500 – 5 000 Kč podle příkonu). Počítejte však s tím, že investovaná částka se vám jen tak nevrátí, pokud nemáte jiné představy o tepelné pohodě než většina spoluobčanů.

V žádném případě však není korektní infrapanely zatracovat. Jedná se o ideální zařízení do míst, kde vytápění vzduchu je hanebným plýtváním, nebo nepotřebují být trvale vytopené.  Přimontování panelů na strop velkého skladu, haly nebo tělocvičny (v kombinaci s podlahovým vytápěním) je zcela na místě, a pokud přikoupíte jeden také na stěnu vaší garáže naproti pracovnímu stolu, také nic nezkazíte. Sedíte-li rádi večer na terase a je-li vám zima, není pro vás nic lepšího. Pouze je dobré se dvakrát rozmyslet, pokud chcete investovat do infrapanelů jakožto primárního zdroje vytápění ve svém rodinném domě nebo bytě.  Pokud chcete na topení šetřit, pořiďte si raději účinnou tepelnou izolaci. Lidé často zapomínají na zřejmý fakt, že vytápěním pouze nahrazují teplo, které jim z domu unikne!

Některé firmy nabízí potisk infrapanelu podle přání zákazníka (ano infračervený topný panel je
Některé firmy nabízí potisk infrapanelu podle přání zákazníka (ano panel je „ten obraz nad sedačkou“). Zdroj: Redwell

Některé firmy nabízejí infračervené topné panely ve vyloženě dekorativním designu.  Potisk keramické příp. křemíkové desky zařízení si můžete vybrat obrázek dle libosti. Když jej ještě doplníte vkusným rámem, vypadá panel jako docela milý doplněk domácnosti nebo obraz, který můžete instalovat naproti svému oblíbenému křeslu, čímž potěšíte nejen oči. Nejlevnějším topivem ale stále zůstává dřevo. Jen ho musí někdo nasekat…

Autor: Redakce Nazeleno.cz