Cenový přehled krbů pro vytápění domu

Řešíte vytápění domu a chcete zvolit krb, krbovou vložku nebo krbová kamna? Zhrozili jste se obrovské nabídky na trhu a nedokážete se v ní vyznat? Právě proto je tu velký cenový přehled Nazeleno.cz, který vás provede trhem s krby a poradí vám, na jaké parametry si dát pozor. + GRAFY A TABULKY ÚČINNOSTI

Základní informace o krbech pro vytápění celého domu

Krb je jedno z nejstarších zařízení sloužících k vytápění. Kdysi to byl nepochybně významný pokrok oproti otevřenému ohništi. I když v průběhu času byl krb různě vylepšován, stále jde o nejméně účinný způsob vytápění.  Otevřený krb si přisává si z místnosti značné množství vzduchu, hořící dřevo je příliš ochlazováno, nelze zajistit správný poměr primárního a sekundárního vzduchu, má vysoké emise škodlivých látek a v neposlední řadě představuje i určité požární riziko.

„Pohled na živý oheň láká, a proto zažívají krbová kamna a krbové vložky velký boom.“

Pokud tedy budeme hovořit o krbu jako o vytápěcím zařízení, budeme mít na mysli pouze uzavřené krbové vložky či krbová kamna. Teprve takové provedení krbu má šanci splnit současné normy pro vytápěcí zařízení a to jak svou účinností, tak i hodnotami emisí. Požadavky různých norem jsou přehledně uvedeny (formou energetického štítku) na obrázcích níže.

Krby - ilustrační foto
Certifikace a standardy účinnosti pro krby - Nejpřísnější standard v EU má v současné době Rakousko, normy dle § 15 vyžaduje minimální účinnost 78 %. V zemích EU se smí prodávat jen taková topidla na tuhá paliva, která splňují normu EN 13240/A2, která požaduje minimální účinnost 50% (třídy A až E).


Emise oxidu uhelnatého - Nejpřísnější standardy v EU má v současné době Německo; norma DinPlus požaduje maximální koncentraci CO pod 0,12%. V zemích EU se smí prodávat jen taková topidla na tuhá paliva, která splňují normu EN 13240/A2, která požaduje méně než 1% CO při 13% O2 ve spalinách 

Krbové vložky - ilustrační foto
Krby a krbová kamna - ilustrační foto

Proč zvolit krb? A na co si dát u koupě krbu pozor?

Krbové vložky a krbová kamna zažívají v posledních letech velký „boom“ a na každé výstavě věnované vytápění najdeme desítky různých typů. Jedním z důvodů obliby těchto zařízení je nepochybně to, že lidé mají rádi pohled na „živý oheň“. Existují ale i další, racionální důvody pro oblibu krbů:

Je ale třeba vzít v úvahu některé nevýhody krbů (platí to hlavně pro krby spalující dřevo):

Přehled krbů na trhu

Na trhu jsou stovky různých typů krbů, krbových vložek a krbových kamen, jejichž ceny se pohybují od několika tisíc korun až hodně přes sto tisíc. Do následujícího přehledu byly vybrány jen typy, u nichž výrobci uvádí energetickou účinnost spalování a spíše menší výkony vhodné do modernějších domů nebo zateplených starších domů.

Spalování dřeva

Pro rozhoření paliva a pyrolýzu dřeva je třeba přivést pod rošt primární vzduch; jeho množstvím do jisté míry regulujeme intenzitu hoření (tepelný výkon). Sekundární vzduch (často se ohřívá  až na 600 ˚C) se zpravidla vhání podél skla (udržuje jej čisté) a pomáhá spalování pyrolýzou uvolněných  plynů nad palivem. Intenzita se dá regulovat (podle barvy plamenů lze nastavit optimální hoření). U některých topidel je ještě (zpravidla pevně nastavený) přívod terciárního vzduchu.

Předehřátý terciární vzduch vystupuje tryskami do zadní části ohniště a  v třetí (dohořívací) zóně snižuje obsah CO a zvyšuje tak účinnost spalování.

Schéma krbové vložky/krbu

K dosažení vysoké účinnosti je zapotřebí suchého dřeva, sebedokonalejší krbová vložka bude mít s příliš vlhkým dřevem malou účinnost a velké emise!

Evropská norma na zkoušení kamen EN 13240/A2 udává nejmenší účinnost přes 60 % a emise CO pod 1 %. Mnohem přísnější hodnoty má např. německá norma DIN+ ,která udává nejmenší hodnotu účinnosti přes 78 % a emise CO pod 0,12 %.

Výběr se soustředil hlavně na krbové vložky (Tabulka 1), které se zabudovávají (obestavují), dále byly zahrnuty i krbové vložky s teplovodními výměníky (Tabulka 2), jež mohou sloužit pro vytápění celého domu a dají použít i v domech s nízkou potřebou tepla (díky rozvodu tepla nedojde tak rychle k přehřátí místnosti kde je krb umístěn).  Cenově relativně výhodná jsou krbová kamna (Tabulka 3). 

Novinka na trhu – interiérový kotel!

Ani krbům se nevyhýbají inovace.  V nedávné době se objevil na trhu tzv. interiérový kotel (v některých případech je to jen nový název). Interiérový kotel pracuje jak na dřevo, tak na pelety a v některých případech jde vlastně jen o mírně esteticky vylepšenou verzi běžného kotle na pelety nebo krbové vložky s teplovodním výměníkem.

Některé z takto označených výrobků jsou inovativní. Například firma Verner vytvořila zajímavou kombinaci krbových kamen s teplovodním kotlem na dřevo. Umisťuje se do obytné místnosti, umožňuje nicméně přikládání ze sousední místnosti (chodby), takže se palivo nemusí nosit přes obytnou místnost.

Interiérový kotel má prosklenou přední stěnu, a tak poskytuje pohled na oheň a předává část tepla sáláním podobně jako krbová vložka. Většinu tepla (přes ¾) dodává ale do systému ústředního topení a je možné jej připojit na akumulační nádrž. Pokud tedy při stavbě domu umístíme takovýto kotel do stěny mezi obývacím pokojem a technickou místností a akumulační nádrž (s výměníkem nebo plovoucím boilerem na ohřev vody) do blízké koupelny, pak nevznikají žádné tepelné ztráty do nevytápěných místností a účinnost celé topné soustavy se zvýší o dalších několik procent. Podrobnější informace jsou v článku na Biomu.

Z hlediska tepelné účinnosti, možností regulace výkonu a komfortu obsluhy jsou nejdokonalejší krbové vložky kamna na pelety (Tabulka 4) – jejich pořizovací cena i cena paliva je ale relativně vysoká.

Jak vybírat krbovou vložku nebo krbová kamna?

Na rozdíl od výběru kotle na dřevo je výběr krbové vložky či krbových kamen znatelně komplikovanější záležitost. Je to dáno tím, že zde do výběru vstupuje daleko více parametrů (včetně estetického hlediska – krb je, na rozdíl od kotle, součástí obytného prostoru). Výběr neusnadňuje ani velké množství velmi podobných výrobků na trhu. Mnohdy se navíc jen těžko dají získat přesnější informace o jejich vlastnostech.

Fuego - unikátní mastková kamna

Toužíte po speciálním a komfortním vytápění? Mastek, používaný pro stavbu kamen a pecí, prokazuje výrazně lepší vlastnosti než běžně používaný šamot. Rychleji se rozehřívá, má lepší akumulační vlastnosti a je také šetrnější k životnímu prostředí. Výčet jeho předností je ale mnohem delší.

Mastkový krb či kamna mohou být dominantou interiéru

- inzerce -

Pokud si pořizujeme krb spíše pro občasné potěšení z živého ohně a jako záložní zdroj pro případ výpadku proudu, není třeba si příliš lámat hlavu s energetickou účinností.  Je ale dobré vědět, že vyšší energetická účinnost zpravidla znamená menší emise škodlivých látek do ovzduší, takže tento parametr úplně nepřehlížejte. Důležitý je také výkon krbové vložky, v tomto případě platí, že výhodnější je menší výkon.

Pokud má krbová vložka sloužit jako hlavní zdroj k vytápění a zajišťovat  teplo pro celý dům, pak je vhodné volit typ s výměníkem (zpravidla teplovodním) a s co nejvyšší účinností a co nejlepší regulovatelností. Všímejte si ale také toho, jakou normu vložka splňuje (např. označení Flamme Verte) a jak je řešeno spalování (přívod sekundárního a terciárního vzduchu, předehřívání vzduchu apod.). V moderních těsných domech je třeba přivést spalovací vzduch zvenku a je proto výhodné, když má krbová vložka pro tento účel již vytvořené přívodní hrdlo.

Dotace? Ano, ale jen některé krby

Ke krbové vložce s tepelným výměníkem je vhodné použít akumulační nádrž (podobnou jaká se používá u kotlů na dřevo). Je třeba počítat s tím, že krbová vložka s teplovodním výměníkem často vyjde dráže než kvalitní kotel na spalování dřeva. Opět platí pravidlo, že výkon je třeba přizpůsobit tepelným ztrátám domu

Pokud chcete využít dotaciprogramu Zelená úsporám pak se vám výběr podstatně zúží. Můžete totiž použít jen výrobky uvedené v Seznamu výrobků a technologií.

ENBRA - komfort ve vytápění

Sháníte krb, krbová nebo kachlová kamna? V nabídce společnosti ENBRA si vybere každý a navíc Vám rádi poradíme. Nabízíme krby firem ABX, HAAS+SOHN, JOTUL, Nordica, Romotop, Banador, Edilkamin, Želetavská kamna,… Akční ceny na vybrané produkty a dopravu při nákupu nad 10 000Kč zdarma pouze u nás: www.eshop.enbra.cz .
Enbra

- inzerce -

V tomto seznamu je sice velký výběr kotlů na dřevo i pelety, ale krby či krbová kamna na dřevo zde nenajdete. V seznamech jsou zatím pouze zařízení s hořáky na pelety (Tabulka 5) a je otázkou, zda se někomu podaří vyvinout krbovou vložku či interiérový kotel, který by zachoval onen tolik oceňovaný pohled na živý oheň a současně vyhověl přísným normám na emise.

Jak vybírat krb?

Ne vždy jsou udávané hodnoty účinnosti reálně dosažitelné v běžných podmínkách, je proto třeba sledovat i další údaje (způsob, jak je přiváděn vzduch, rozsah regulace, doporučená maximální vlhkost paliva a další).

 
Dražší krb neznamená automaticky vyšší účinnost či vyšší výkon. Díky tomu můžete pořídit kvalitní a účinné krbové vložky za rozumnou cenu. A naopak.

Ukazuje se navíc , že neexistuje žádná výrazná korelace mezi cenou, kterou zaplatím, a účinností, již krbová vložka má (viz grafy), takže se dají na trhu najít i krbové vložky s dobrou účinností za přijatelné peníze. Obecně ale platí, že čím levnější krb je, tím pečlivěji je třeba ověřit, za jakých podmínek byla účinnost naměřena a zda jí můžeme dosáhnout v běžném provozu.


Za design si v mnoha případech připlatíte více než za výkon

Pro ty, kdo nemají možnost skladovat a sušit dřevo, jsou alternativou pelety. Pelety také umožňují dobrou regulaci výkonu, mají vysokou účinnost a minimální nároky na obsluhu. 

Ceny krbových vložek (tabulka 1)

Tabulka 1 - Ceny krbových vložek

Ceny krbových vložek v tabulce se pohybují od 6 600Kč do 56 000 Kč. Nejlevnější položka z tabulky, Domino II s výkonem 7 kW a účinností 79%, a nejdražší položka Monoblok 400 s výkonem 7 kW a účinností 78,2% jsou z energetického hlediska zhruba stejné výrobky a pravděpodobně se nebudou nějak dramaticky lišit v náročnosti na obsluhu. Počítejte spíše s tím, že v oboru krbových vložek se platí hlavně značka, design a dílenské zpracování. Účinnost nebo výkon zjevně hrají menší roli.

 

Označení krbu
Výrobce
Minimální výkon (kW)
Nominální výkon
Maximální výkon
Účinnost (%)
Cena s DPH
Poznámky
BeF 520 H
BeF
-
6
 -
81,5
18 990 Kč
-
DOMINO II
Thorma
 -
7
 -
79
6 617 Kč
-
Blanzek 700
BeF
 -
10
 -
74
17 200 Kč
-
Komfort II
Haass +Sohn
2,9
8
8,8
77
15 300 Kč
-
Espirit II
Haass +Sohn
2,4
7
7,4
82
15 900 Kč
-
Specialvision
Fonte Flame
 -
14
76
33 000 Kč
-
VULCAFLAM
Fonte Flame
 -
10
 -
66
22 000 Kč
-
Arena 700
Laudel
4,5
14
 -
70
12 000 Kč
-
MONOBLOK 400
Nordica
 -
7
78
56 000 Kč
-
Jøtul I 150 FL
Jøtul
2,6
6
7,8
75
26 000 Kč
 -
Focolari 70*
Nordica
 
9
 
80
21 000 Kč
terciální vzduch

 

 

 

Ceny krbové vložky s výměníkem (tabulka 2)

Tabulka 2 - Ceny krbové vložky s výměníkem

Krbové vložky s výměníkem jsou dražší, což je celkem pochopitelné; výměník nutně cenu zvýší a také mají vyšší užitnou hodnotu. Opět se tu nedá vysledovat nejaké souvislost mezi cenou a tepelně technickými vlastnostmi.

Označení krbu
Výrobce
Min. výkon (kW)
Nominální výkon
Max výkon
Výkon do výměníků
Účinnost (%)
Cena s DPH
Poznámky
E1vo
Strojírna Brabenec
-
12
-
6
80
22 500 Kč
-
ABX OXFORD 2010
ABX kamna
-
10
15
7
76,4
18 500 Kč
terciární vzduch
ABX BRISTOL 2005
ABX kamna
-
16
-
7
75
28 000 Kč
Přívod ext. vzduchu
ABX YORK L 4634–7
ABX kamna
-
8,5
10
5
77,6
16 400 Kč
terciární vzduch
NORDICA THERMO 650
Nordica
-
21
-
11,5
62 000 Kč
systém dvojího spalováni
NUOVO CALDO PIU 18
CTM
-
18
-
3
80
60 000 Kč
systém dvojího spalováni
AQUADOR PAN 12 
-
12
-
9
75
33 500 Kč
-
Interiérový kotel
Verner
4,5
13
13
3
85
70 000 Kč
-

 

 

Ceny krbová kamna (tabulka 3)

Tabulka 3 - Ceny krbová kamna

U krbových kamen jsou paradoxně nejdražším výrobkem kamna, která mají nejnižší deklarovanou účinnost.

 

Označení krbu
Výrobce
Minimální výkon (kW)
Nominální výkon
Maximální výkon
Účinnost (%)
Cena s DPH
Poznámky
ABX STAR
ABX Kamna
-
5
6
78
9 000 Kč
varná plotna
ABX Nordik 4621-5
ABX Kamna
-
5
6
75,6
11 500 Kč
terciární vzduch
ABX Skagen 4651-6
ABX Kamna
-
6
8
82,6
15 000 Kč
terciární vzduch
Bozen
Thorma
2,5
6
7,5
77
4 000 Kč
-
BASEL
Thorma
3,5
7
7,5
79
6 600 Kč
terciární vzduch
STRASBOURG
Thorma
2,5
5
7,5
81,4
13 300 Kč
terciární vzduch
Litinová kamna S 23 grafit WOODBOX
NESTOR MARTIN
-
6
8
73
26 500 Kč
-

 

 

Ceny krby na pelety (tabulka 4)

Tabulka 4 - Ceny krby na pelety

V případě topidel na pelety jsou účinnosti i ceny znatelně vyšší. Zde je možné  říci, že nejdražší krbová vložka má také nejlepší parametry a řadu užitečných funkcí.

Označení krbu
Výrobce
Min. výkon (kW)
Nominální výkon
Max výkon
Výkon do výměníků
Účinnost (%)
Cena s DPH
COMFORT P80
Nordica
3,5
 -
6,8
-
86
66 000 Kč
Comfort Maxi
Nordica
3
 -
8,5
-
88
65 000 Kč
COMFORT MINI
Nordica
3,5
 -
6,8
-
86
66 000 Kč
 MONOBLOCCO PIAZZETTA MP 970
GRUPPO PIAZZETTA S.p.A
3,5
 -
13
-
80
83 000 Kč
PELLBOX SCF
Edilkamin
-
10
-
90
80 000 Kč
LUCREZIA IDRO 15 kW
EXTRAFLAME
-
15
-
13
95,5
113 000 Kč
DUCHESSA IDRO
EXTRAFLAME
2,3
12,6
-
10,2
93,5
67 000 Kč

 

Krby a krbové vložky, na které lze získat dotaci z programu Zelená úsporám (tabulka 5)

Tabulka 5 - Krby a krbové vložky, na které lze získat dotaci z  programu Zelená úsporám

V seznamech pro využití dotací Zelená úsporám jsou zatím pouze zařízení s hořáky na pelety a je otázkou, zda se někomu podaří vyvinout krbovou vložku či interiérový kotel, který by zachoval onen tolik oceňovaný pohled na živý oheň a současně vyhověl přísným normám na emise.

Označení krbu
Výrobce
Min. výkon (kW)
Nominální výkon
Max výkon
Výkon do výměníků
Účinnost (%)
Cena s DPH
THERMOROSSI H2O 18 kW
Thermorossi
3,1
18
18
12,5
90
118 000 Kč
ECOIDRO
EDILKAMIN
3,2
11,3
-
10
90
65 800 Kč
Duchessa Idro 8 kW
EXTRAFLAME S.p.A.
3,5
8
12,5
10
89
55 800 Kč
COMFORT IDRO
EXTRAFLAME S.p.A.
3,8
8
12,6
8
90
96 500 Kč
LUCREZIA IDRO
EXTRAFLAME S.p.A.
5
15
15
13
96
113 300 Kč

 

Zelená úsporám na Nazeleno

   – Zelená úsporám: kompletní průvodce 

   – 5 nejdůležitějších změn v dotacích

   – Poradna: využijte energetického odborníka!

   – Chcete zateplovat? Nechte si udělat kalkulaci!

   – Příprava žádosti krok za krokem

   – Jak na zateplení panelového domu?

 

Dodavatelé krbů, prodejci, další informace

Seznam vybraných firem prodávajících krby

aaKrby.cz 
Alsko  
B&D Krby 
DUFA
ENBRA
E-teplo
Fuego krby
Nejen Krby
České krby s.r.o. 
Krby.com
Profikrby
Top-El 

ENBRA - komfort ve vytápění

Sháníte krb, krbová nebo kachlová kamna? V nabídce společnosti ENBRA si vybere každý a navíc Vám rádi poradíme. Nabízíme krby firem ABX, HAAS+SOHN, JOTUL, Nordica, Romotop, Banador, Edilkamin, Želetavská kamna,… Akční ceny na vybrané produkty a dopravu při nákupu nad 10 000Kč zdarma pouze u nás: www.eshop.enbra.cz .
Enbra

- inzerce -

Literatura

Topení dřevem, Ebert Hans-Peter , HEL 2008
Dřevo a jeho spalování
Krby  (Architektura, konstrukce, stavba), Václav Vlk, Jiří Maňák, GRADA 2006
Krby II,  Václav Vlk, Grada
Krby a krbová kamna, Anna a Alex Kadlecovi , Littera 2001

Krbové vložky
Krby - ilustrační foto