fbpx

Přineste si kouzlo podzimu až do domu0

Podzim je období plné barev, kterými si můžete vyzdobit i svůj domov. Jděte do zahrady, parku nebo lesa, nasbírejte si potřebný materiál a inspirujte se několika výtvarnými tipy.

Zdroj: Unsplash

Dřevěné podšálky

Dřevěné podšálky jsou jednou z možností, jak hezky využít zbytky dříví nebo spadané větve.  Pamatujte na to, že dřevo je potřeba správně zpracovat – čím pečlivěji celý postup provedete, tím hezčí a trvanlivější výrobek budete mít.

Větve pořádně usušte v chladné suché místnosti – předejte tak praskání dřeva. Důkladné sušení může ovšem trvat i několik měsíců. Jestli už je materiál připravený poznáte při testovacím odřezání konce větve.

Reklama

Co budete potřebovat:

  • Rovné suché části větví o dostatečné tloušťce
  • Pilku
  • Šmirgl papír – hrubý i jemnější
  • Čirý lak nebo lak s krémovým laděním

Jak na to:

  1. Nařežte usušené větve na plátky tlusté asi 0,5 cm.
  2. Každou stranu budoucího podšálku pořádně obruste hrubým šmirglem, poté vyhlaďte jemnějším. Kůru po obvodu samozřejmě ponechejte.
  3. Obroušené strany i celý obvod potřete čirým lakem a nechejte ho pořádně zaschnout. Nenalakované dřevo vypadá taky hezky, ale bez ošetření by tácky nasakovaly vlhkost ze sklenic a hrnků, které na ně postavíte.

Nyní můžete své nové podtácky začít používat. Poškrábání nábytku se díky obroušení a nalakování nemusíte bát. Případně můžete dát na spodní část podtácku ještě plstěná lepítka.

Svícny z tykví

Svícínky z tohoto materiálu jsou elegantní, jemné, vydrží překvapivě dlouho a krásně ozdobí váš podzimní stůl. Pokud tykve nepěstujete na zahradě, snadno je koupíte ve většině obchodech a zahradnictvích.

Do malé tykve vyřízněte díru, stejně jako při vykrajování dýní, o velikosti čajové svíčky. Tento otvor se časem samozřejmě začne kazit, ale váš nový svícen by měl vydržet i několik týdnů. Jakmile tykev začne měknout nebo se na ní začne ukazovat plíseň, vyhoďte ji do kompostu a vyrobte si novou.

Skořicové svíčky

Jednoduchým, ale velmi pěkným nápadem jsou i tyto skořicové svíčky. Pro jejich výrobu vám stačí pouze větší bílá svíčka a skořice, kterou kolem ní upevníte motouzkem.

Svícny s podzimním listím

Krom sklenice, lepidla (například Herkules) a spadaného listí budete potřebovat také trochu trpělivosti. Sklenice pořádně očistěte, natřete celý vnější povrch lepidlem a opatrně na něj umístěte také listy. Ty poté taky přetřete lepidlem a nechejte zaschnout. Sklenici můžete také ozdobit motouzem a pak si už jen užívat světla svíček a podzimních tónů.

Zdroj: Garden Therapy, Matchness

Autor: Bára Kocmánková