fbpx

Při používání plynového kotle nezapomínejte na pravidelnou odbornou kontrolu0

V mnoha domácnostech se využívají plynové kotle, které slouží k ohřevu vody, potažmo jsou pak napojené rovněž na topné systémy. Moderní zařízení jsou velmi bezpečná, přesto je dobré vědět, jak s nimi správně zacházet. Vždy, když dojde k nějakému problému, je vhodné si na pomoc zavolat techniky. Zapomínat byste neměli ani na odbornou a hlavně pravidelnou kontrolu.

Kdy poznáte, že kotel nepracuje správně?

Typickým jevem, s nímž se lze v případě plynových kotlů setkat, je špatné hoření. Počáteční problémy lze spatřovat už jen tak, že plamen u hořáku mění barvu z modré na červenou. Častým znakem, který značí nesprávnou funkci kotle, je rovněž vycházející zápach. V neposlední řadě byste měli zpozornět ve chvíli, kdy ze zařízení při provozu začíná padat různý nepořádek – prachové částice, rez apod.

Pravidelná údržba

Běžný servis plynových kotlů vás nevyjde nijak draho. Kontrola specialisty se má provádět minimálně jednou, spíše však dvakrát ročně, a to na začátku a na konci hlavní topné sezony, tedy na podzim a zpočátku jara. Servis plynových kotlů musí vždy vykonat odborníci, kteří na tuto činnost mají patřičná oprávnění. Po kontrole vám vystaví doklad o tom, že zařízení funguje bez problémů. Objeví-li se nějaké závady, doporučí postup jejich odstranění, případně je po dohodě s vámi rovnou odstraní.

Kontrolní a vstupní revize

Kromě běžné údržby a kontroly rozhodně nezapomínejte také na revizi. Ta se má v případě plynových kotlů v klasických domácnostech dělat minimálně jednou za tři roky. V jejím rámci dochází k detailnějšímu prozkoumání toho, jak celé zařízení funguje. Pakliže si pořizujete zcela nový plynový kotel, je zásadní nechat si u něj udělat výchozí revizi. Většinou ji automaticky provádí firma, která vám nový plynový kotel dodá. Plynové kotle bez vstupní revize mohou být nebezpečné.

Při užívání plynového kotle mějte na paměti, že jde o zařízení, které v případě nesprávného fungování může ohrozit vaše zdraví, nemluvě o případné škodě na majetku. Kontrola, revize a servis plynových kotlů jsou tedy nesmírně důležitými úkony.

Autor: Komerční sdělení