fbpx

Při cestě na dovolenou vás může benzín stát až 10 000 Kč. Kolik ušetříte s CNG?0

Češi při cestách na dovolenou stále využívají jako hlavní dopravní prostředek osobní auto. Kvůli růstu ceny pohonných hmot v posledních letech ale náklady na cestu vzrostly o tisíce korun. Méně zaplatíte, pokud zvolíte automobil s pohonem na CNG. Rozdíly přitom mohou činit až 50 %.

Pokud na dovolenou cestujete automobilem, zaplatíte za pohonné hmoty od 4 000 do 12 000 Kč. Platí to alespoň pro nejoblíbenější destinace Čechů – Chorvatsko, Itálii nebo Řecko –, kde čeští turisté urazí při cestě tam i zpět vzdálenost od 1 400 až do 3 000 km. Nejméně se přitom vyplatí volba vozu s benzínovým motorem, který má nejvyšší provozní náklady. Naopak moderní řešení v podobě elektromobilů nebo vozů na zemní plyn CNG dokážou při cestování na dovolenou ušetřit tisíce korun.

Auta a pohon na CNG

Automobilů na stlačený zemní plyn (CNG) v ČR i v Evropě přibývá. Důvodem je hlavně levnější provoz – ve srovnání s benzínovými auty jezdí vůz na CNG asi o polovinu levněji. Zemní plyn proto začínají ve velkém podporovat jak automobilky tak i dodavatelé zemního plynu. Dávno už proto pohon na CNG není záležitostí přestaveb. Automobilky, jako je VW, Fiat či Škoda, již běžně produkují auta, která toto palivo využívají. Zájem o CNG vozy je zatím hlavně ve firemní sféře, tato auta však začínají být zajímavá i pro běžné domácnosti.

Reklama

Automobil na CNG jezdí s polovičními náklady oproti benzínovým vozům. Existují však názory, že dosavadní vstřícná daňová politika státu vůči CNG jako palivu by se s větším rozšířením vozů na plyn mohla změnit, a toto palivo by mohlo podražit. Cena plynu je také podobně jako ropa velmi závislá na světové geopolitické situaci. V každém případě však platí, že CNG se jeví jako levnější, perspektivní a také mnohem ekologičtější palivo než benzín.

Rozdílnou ekonomiku provozu zmíněných typů automobilů potvrzuje také případ modelu Škoda Octavia, který se v České republice od června 2014 prodává také ve verzi pro stlačený zemní plyn CNG. Náklady na palivo jsou u CNG verze o zhruba 50 % nižší než u benzínu, konkrétně se pohybují na úrovni zhruba 1 Kč za ujetý kilometr. Dovolená na Hvaru v Chorvatsku vás díky tomu vyjde o zhruba 4 000 Kč levněji. Pokud vyrazíte na Olympskou riviéru v Řecku, zaplatíte za palivo dokonce až o 6 000 Kč méně.

Auta na zemní plyn (CNG) mohou využívat i benzín. V takovém případě dojedete na jedno tankování i více než 1000 Km.  (Foto: Škoda Auto) 

V ČR i zahraničí natankujete bez problémů

Zemní plyn CNG je u nás nejrozšířenějším alternativním druhem paliva – využívá jej přes 7 000 motoristů, kteří dnes mohou pohodlně čerpat na 55 stanicích. Při cestě do Chorvatska z Prahy je jen na našem území možné využít celkem 11 stanic, 7 přímo v hlavním městě a poté další 4 u dálnic D1 a D2. V Rakousku po cestě potkáte zhruba 40 stanic. „Jen kolem Vídně je dnes v provozu celkem 30 plniček zemního plynu, další jsou u města Graz poblíž hranice se Slovinskem. Tam můžete natankovat například v Mariboru. V Chorvatsku jsou stanice v Záhřebu nebo přímo v Rijece,“ vyjmenovává Radek Patera, odborník na CNG ze společnosti E.ON Energie.

Kolik stojí cesta na dovolenou, podle jednotlivých paliv?

Destinace Odkud Kam Vzdálenost v km (tam/zpět) CNG Nafta Bernzín
Chorvatsko Praha Hvar 2288 4 118 Kč 6 223 Kč 8 145 Kč
Itálie Praha Bibione 1466 2 639 Kč 3 988 Kč 5 219 Kč
Řecko Praha Olympská riviéra (Nei Pori) 3216 5 789 Kč 8 748 Kč 11 449 Kč

Poznámka: Kalkulováno s průměrnými náklady na 1 km: 0,90 Kč (CNG), 1,36 Kč (nafta), 1,78 Kč (benzín). Zdroj: Katalog CNG vozů vydávaný společností CNG Company s.r.o.

Ani u dalších oblíbených tras na dovolenou není potíž najít místa k natankování. Pokud se rozhodnete cestovat do Řecka, CNG stanice jsou dostupné na hlavních silničních tazích nejen na Slovensku a v Maďarsku, ale také v Srbsku nebo Makedonii. Počty tankovacích míst navíc neustále rostou. Vzorem je Rakousko, kde plánují rozšířit současnou síť 170 čerpacích míst o několik desítek dalších. Také v České republice je plánován růst až na 150 veřejných čerpacích stanic.

Investice do CNG se vrátí už za rok

V posledních měsících také poklesla pořizovací cena vozů na CNG a téměř se již neliší od benzínových nebo naftových automobilů. „U modelu Škoda Octavia činí rozdíl mezi CNG a naftou ve verzi Active pouhých 10 000 Kč. Vyšší kupní cena se proto řidiči vrátí již po prvních maximálně 15 000 km,“ vysvětluje Radek Patera. Výhodou modelu Škoda Octavia v provedení na zemní plyn je také víceprvková náprava, za jejíž absenci byl tento model kritizován. Na českém trhu jsou také k dispozici vozy dalších výrobců, například Fiat, Mercedes nebo Volkswagen.

Auta na CNG a elektřinu na Nazeleno.cz:

  • Nejčastější mýty a omyly o autech na zemní plyn

  • Elektromobily na českém trhu

  • Auta na zemní plyn – výrobci tomuto pohonu věří

Vedle ekonomických aspektů splňuje CNG také kritéria týkající se bezpečnosti a komfortu provozu při delších cestách. Kromě nádrže na zemní plyn disponují tyto automobily také doplňkovou nádrží na benzín, která zvyšuje dojezd často na více než 1 300 kilometrů. Pro CNG neplatí ani žádná omezení známá v případě automobilů na LPG. CNG vůz sami natankujete a můžete s ním parkovat v garážích. Navíc produkuje o 65–70 % méně emisí než benzín nebo nafta.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi